Slovensko je na „čele chudoby“ EÚ: Štatisti zverejnili alarmujúce výsledky

  • Horšie je na tom už len Bulharsko
  • Zaujímavosťou je, že v rebríčku sa lepšie umiestnili dokonca Rumuni či Maďari
osada
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván
  • Horšie je na tom už len Bulharsko
  • Zaujímavosťou je, že v rebríčku sa lepšie umiestnili dokonca Rumuni či Maďari

Európsky štatistický úrad Eurostat prišiel s informáciou, že Slovensko je druhou najchudobnejšou krajinou Európske únie. Horšie je na tom už len Bulharsko. Ukázalo sa, že Slováci si dokážu dovoliť iba 68 % z toho, čo priemerní obyvatelia Európskej únie. Zaujímavosťou je, že v rebríčku sa lepšie umiestnili dokonca Rumuni či Maďari.

Za posledných 10 rokov Slovensko zaznamenalo výrazný pokles v ukazovateľoch HDP na obyvateľa po zohľadnení cenových hladín. Zlom nastal v roku 2011, kedy HDP na obyvateľa začalo klesať.

Problémový je aj fakt, že zadlženosť Slovenska je aktuálne najvyššia v celej histórii krajiny. Na stav slovenskej ekonomiky nevplýva len vysoká inflácia, ale aj úrokové sadzby či najnižšie reálne mzdy. Podľa EK je stav slovenských verejných informácií najhorší zo všetkých štátov, v dôsledku čoho je krajina najviac ohrozená bankrotom. 

Ako sme už uviedli vyššie, v rebríčku nás predbehli Rumuni a Maďari. Omnoho lepšie však na tom sú Poliaci alebo Česi. Najvyššia životná úroveň bola zaznamenaná v Luxembursku a Írsku.

Eurozóna v recesii

Hospodárstvo eurozóny v úvode roka prekvapujúco kleslo. V prvom štvrťroku sa hrubý domáci produkt (HDP) v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 0,1 %.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na tretí odhad štatistického úradu Európskej únie Eurostat. V predchádzajúcom odhade ešte Eurostat prognózoval mierny rast 0,1 %.

Menová únia sa dostala do tzv. technickej recesie, za ktorú sa považuje medzikvartálny pokles výkonu ekonomiky v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch. Vo 4. štvrťroku 2022 sa ekonomika eurozóny tiež znížila o 0,1 percenta. Aj v tomto prípade Eurostat revidoval údaje, ktoré predtým počítali so stagnáciou. Recesia v bloku 20 krajín je stále iba mierna.

V období od januára do konca marca ekonomika menovej únie medziročne vzrástla o revidovaných 1,0 %. V predchádzajúcom odhade sa počítalo s rastom na úrovni 1,3 %.

Vývoj v jednotlivých krajinách eurozóny vykazoval významné rozdiely. Najvýraznejší medzikvartálny rast dosiahlo Luxembursko (2,0 %) a Portugalsko (1,6 %). Prudký pokles, naopak, zaznamenali Írsko (-0,6 %) a Litva (-2,1 %), nasledované Holandskom (-0,7 %). Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka, najväčšej európskej ekonomiky, sa zmenšil o 0,3.

Lídri aspoň v jednej oblasti

Slovensko patrí k lídrom medzi krajinami Európskej únie, a to v znižovaní uhlíkovej stopy. Informuje o tom nová správa Eurostatu.

Podľa štatistického úradu Európskej únie, krajiny Európskej únie vyprodukovali v poslednom kvartáli minulého roku o 4 percentá menej skleníkových plynov v porovnaní s posledným štvrťrokom 2021.

Spoločenstvo Európskej únie dosiahlo pozitívne výsledky, a to napriek tomu, že hospodárstva jednotlivých krajín sa pomaly zotavujú z dopadov pandémie. Väčšina krajín tiež ekonomicky rastie.

Hodnota vyprodukovaných skleníkových plynov klesla aj v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 o relatívne vysokých 6 percent, píše web o Peniazoch.

Naša krajina sa v rebríčku top krajín s najväčším poklesom emisií CO2 ocitla na skvelom treťom mieste. Prvenstvo v znižovaní uhlíkovej stopy patrí Slovinsku. Krajina v poslednom kvartáli minulého roka zaznamenala  zníženie emisií až o 15,9 percent.

Na druhom mieste sa ocitlo Holandsko, ktoré malo pokles (-9,9 %). A prvú trojku uzatvára práve naša krajina s medziročným poklesom produkcie skleníkových plynov o 6,9 %. Všetky spomínané krajiny znížili uhlíkovú stopu, a to napriek tomu, že zaznamenali medziročný nárast HDP. 

Zdroje: EK, Eurostat, TASR, O Peniazoch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá