Slovensko musí zaviesť tvrdý lockdown (NÁZOR)

koronavirus covid
TASR/Michal Svítok

Pamätáš si ešte na minulý rok? Aký problém malo Taliansko so zvládaním pandémie? Internet bol plný fotiek z nemocníc, ľudia ležali na dlážke, doktori nevedeli, komu pomôcť skôr. Museli sa rozhodovať, komu sa budú venovať, rozhodovali o tom, kto prežije a kto zomrie.

Taliansko muselo žiadať pomoc štáty Európskej únie, pacienti sa prevážali lietadlom do krajín, kde sa o nich mohli postarať. Bola to katastrofa, ktorú by nechcel nikto zažiť na vlastnej koži.

Pandémia viedla v Taliansku k tomu, že tam zaznamenali najvyšší ročný počet mŕtvych od druhej svetovej vojny, informovalo TASR ešte v marci tohto roka.

Celý svet sa mohol poučiť a jednotlivé krajiny mohli prijať rázne a tvrdé kroky, aby predišli rovnakému scenáru.

Chaos

Sme o rok múdrejší, no Slovensko je v niektorých ukazovateľoch najhoršie na svete. Rozdiel medzi nami a Talianskom však je, že už nie je začiatok pandémie a my sme už vedeli, čo sa môže stať a aj ako predísť mnohým zbytočným úmrtiam. Kde sa stala chyba?

Človek nemusí byť génius, aby dokázal zhodnotiť dnešnú situáciu. Slabučká kampaň na očkovanie, rozdelená a rozhádaná spoločnosť, vyhrotená opozícia, ktorá ide aj cez mŕtvoly (doslova) a nestabilná a nerozhodná koalícia – to je mix toho hlavného, čo nás dostalo do situácie, v akej sme dnes. Ale rozmeňme na drobné.

Vláda bola príliš naivná, ak si myslela, že bude stačiť nepremyslená lotéria, aby sa ľudia dali zaočkovať. Na konci dňa bola celá lotéria len mrhaním peňazí, výsledky ani nevieme riadne zhodnotiť či zmerať.

Dnes už ani to konštatovanie, že aspoň dačo sa s aktuálnou situáciou robí, žiaľ, neobstojí. V rámci EÚ sa radíme medzi štáty, ktoré neprekonali ani hranicu 50 % zaočkovanosti obyvateľstva.

Je všeobecne známe, že u ľudí zaočkovaných obomi dávkami, aj keď sa nakazia COVID-19, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici.

„Krajiny s takmer 100-percentnou zaočkovanosťou majú spravidla neporovnateľne nižší počet úmrtí na Covid, oveľa menej ľudí v nemocniciach a môžu si dovoliť miernejšie opatrenia,“ písal pred pár dňami slovenský rezort zdravotníctva. 

Dezinformátori

V boji proti pandémii sa snažia prispieť všetci, ktorí majú čo povedať. Lekárske kapacity, vplyvní influenceri a aj autority. Zmobilizovali sa však aj dezinformátori a tí, ktorí by mali mlčať.

Do chaosu v spoločnosti napríklad aktívne prispievajú opoziční poslanci na čele s Robertom Ficom či Marianom Kotlebom, ktorí rozpínajú nevraživú atmosféru a nenávisť. Výsledkom sú šarvátky v Lidli a vyhrotené situácie už nielen na internete, ale aj v reálnom svete. Smutné je, že do chaosu prilievajú často olej do ohňa aj vládni predstavitelia.

Výroky ministra hospodárstva Richarda Sulíka o tom, ako „nemôžeme dovoliť ľuďom diktovať, ako majú žiť, takto ich obmedzovať, lebo sa rozhodli sa nezaočkovať“, hovoria za všetko. Verejná kritika ministra financií Igora Matoviča na adresu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je len čerešničkou na torte.

„Ja som za 7 – 8 mesiacov od neho nezaregistroval jeden jediný nápad, ako zlepšiť zaočkovanosť. Keď sme mu dali peniaze na očkovaciu kampaň, nakoniec prišiel s kampaňou, ktorá je doslova trápna,“ povedal Matovič pred vyše týždňom. Nečudo, že sa ľudia nehrnú do očkovacích staníc. Boris Kollár je úplne iná kapitola, ten totiž robí opozíciu vo vlastnej koalícii.

Ľudia sú vyčerpaní, frustrovaní a predovšetkým rozdelení na dva tábory. Na zaočkovaných a nezaočkovaných. A východiska momentálne niet, také sú dnešné nálady. Vláda nekonala, nekrotila vášne, a to len preto, aby si nepoštvala voličov. Dostavil sa výsledok – plné nemocnice a vyhliadky a svetlejšie zajtrajšky žiadne.

Lockdown

Treba však konať, onedlho bude totiž Slovensko odkázané na humanitárnu pomoc. Denne pribúdajú tisíce nakazených a nezvládame to.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 3 021 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 82,28 %. 

Minister zdravotníctva Lengvarský len nedávno spomínal, že ak počet hospitalizovaných prekročí 3 200, Slovensko čaká humanitárna kríza.

Riešenia sú jasné, stačí sa pozrieť na susedné Rakúsko. Lockdown a povinné očkovanie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá