Slovensko nakúpilo nový liek na liečbu COVID-19. Stál nás takmer 13 miliónov, dorazí už v apríli

  • Výnimku na použitie tohto lieku udelil ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Monoklonálny liek je práve preverovaný prostredníctvom EMA, Slovensko ho však môže využiť v rámci výnimky terapeutického použitia neregistrovaných liekov
monoklonálne protilátky, nemocnica
TASR/Eli Lilly via AP, TASR/AP/Omar Marques
  • Výnimku na použitie tohto lieku udelil ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Monoklonálny liek je práve preverovaný prostredníctvom EMA, Slovensko ho však môže využiť v rámci výnimky terapeutického použitia neregistrovaných liekov

Monoklonálny liek Bamlanivimab dorazí čoskoro aj na Slovensko. Výnimku preň podpísal ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa aktuálnych informácií denníka SME by v apríli malo prísť asi päťtisíc balení lieku a do mája ďalších desaťtisíc. Slovensko za ne zaplatí 12,9 milióna eur vrátane DPH.

„Bamlanivimab sa môže podávať pacientom, ktorí majú mierny a stredne ťažký priebeh ochorenia covid-19. Nesmú ho používať pacienti, ktorí sú už na pľúcnej ventilácii. Podať ho môžu dospelým a deťom od dvanásť rokov,“ objasňuje SME. Rovnako je ho vhodné začať používať v ranej fáze ochorenia, a to najneskôr od 3 do 7 dní od prejavenia prvých príznakov infekcie.

Liečili nimi aj Trumpa

Bamlanivimab funguje na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu a majú vírus zneškodniť tým, že ho napadnú na pevne definovanom cieli. V USA liek schválil pre núdzové používanie Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), monoklonálnym liekom liečili aj Donalda Trumpa.

Ako prvý členský štát EÚ nasadilo tento liek Nemecko. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva štúdie ukazujú, že by podávanie tejto protilátky mohlo pomáhať pri obmedzovaní množstva koronavírusu v tele, čo by malo pozitívny vplyv na priebeh choroby. Okrem Nemecka sa tento prípravok používa aj v USA, Kanade, Maďarsku a Českej republike.

Babiš vyzýva nemocnice, aby liek používali.  Je potrebné, aby konečne nemocnice a lekári vzali na vedomie, že ak niekto má predispozície – cukrovku, vysoký tlak, nadváhu, ischemické choroby – tak to sú všetko ľudia, ktorí sú ohrození ochorením COVID-19,“ informuje iROZHLAS.

EK odporúča jeho kombináciu s iným liekom

Lieky fungujúce na tomto princípe sa podávajú intravenózne, a teda infúzne do žily. Môže ísť o kombináciu protilátok alebo o monoterapiu. „Monoklonálne protilátky sú protilátky, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade ku proteínu spike, ktorý pokrýva vírus SARS-CoV-2. Úlohou monoklonálnych protilátok je prichytiť sa k spike proteínu a zabrániť tak vírusu preniknúť do buniek ľudského tela,“ informuje ŠÚKL.

šúkl zuzana baťová
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ešte pred registráciou lieku prostredníctvom Európskej liekovej agentúry (EMA) je možné lieky použiť na základe národných mechanizmov, čo je na Slovensku terapeutické použitie neregistrovaných liekov, ktoré povoľuje Ministerstvo zdravotníctva.

„Európska lieková agentúra vydala k monoklonálnym protilátkam odporučenia na ich použitie ešte pred registráciou, a odporúča sa použitie  kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab ako aj samotného bamlanivimabu a protilátky regdanvimab. Tieto odporúčania boli vydané v rámci niekoľkých procedúr, posledné ku látke regdanvimab bolo vydané 25. marca 2021,“ objasňuje ústav.

Viac monoklonálnych liekov

Európska lieková agentúra (EMA) začala v prvej polovici apríla preskúmavať súčasne dostupné dáta pre použitie monoklonálnej protilátky VIR-7831, známej aj ako GSK4182136, pre liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Ako agentúra informovala na svojej webstránke, látku spoločností Vir Biotechnology a GlaxoSmithKline (GSK) preskúmava na podporu štátom, ktoré sa môžu rozhodnúť ju použiť pred schválením jej uvedenia na trh, informovala SITA.

Prieskum bude zahŕňať dáta zo štúdie, ktorá porovnáva účinok VIR-7831 s placebom u pacientov s miernym až stredne ťažkým COVID-19 s rizikom vážneho priebehu choroby. Predbežné výsledky naznačujú, že v porovnaní s placebom liečivo znižuje riziko hospitalizácie na viac ako 24 hodín alebo úmrtia o 85 %.

Vedci objavili protilátku, ktorá účinne zabíja koronavírus

Výbor EMA pre humánne lieky bude skúmať, ako VIR-7831 bráni hospitalizácii a úmrtiu u nehospitalizovaných pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebujú dodatočný kyslík. Tiež posúdi dáta o kvalite a bezpečnosti látky.

VIR-7831 je monoklonálna protilátka – typ proteínu, ktorá je navrhnutá tak, aby sa viazala k spike proteínu koronavírusu SARS-CoV-2. To má obmedziť schopnosť vírusu vstúpiť do buniek.

Očakáva sa, že protilátka zníži potrebu hospitalizácie pacientov s COVID-19.

Zdroje: iROZHLAS, SITA, SME, Startitup, ŠÚKL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá