Slovensko patrí k päťdesiatke najinovatívnejších krajín sveta. Medziročne sme si polepšili

  • Ak máš pocit, že na Slovensku sa naozaj nič nedeje, nie je to úplne tak
  • Bez šikovných ľudí by sme sa predsa nedostali v rebríčku najinovatívnejších krajín sveta do prvej päťdesiatky
  • Najviac sa nám darí v sektore informačných kategórií
collage
Unsplash
  • Ak máš pocit, že na Slovensku sa naozaj nič nedeje, nie je to úplne tak
  • Bez šikovných ľudí by sme sa predsa nedostali v rebríčku najinovatívnejších krajín sveta do prvej päťdesiatky
  • Najviac sa nám darí v sektore informačných kategórií

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj každoročne vydáva Globálny inovačný index, podľa ktorého hodnotí počínanie si krajín v oblasti inovatívnosti. V roku 2018 si Slovensko polepšilo o dve priečky a v rebríčku nám patrí 36. miesto. Na čele rebríčka Global Innovation Index sa za rok 2018 umiestnilo Švajčiarsko. Prvenstvo si drží už 7 rokov za sebou. Za Švajčiarmi skončili Holanďania, Švédi, Dáni, Američania, ale aj krajiny ako Veľká Británia, Fínsko, Nemecko, Singapur či Hong Kong.

Najlepší sme v IT

Slovensko má najviac inovácií v IT sektore. Naopak zaostávame v oblastiach ako je medicína, biomedicína či robotika. Íri napríklad inovujú malé a stredné podniky, Luxemburčania investujú viac do výskumu, Belgičania spustili v posledných rokoch viaceré inovačné projekty, ktoré prepájajú biznis a akademickú obec. Do výskumu a inovácií najviac investujú v západnej Európe, stredná a východná Európa zaostáva.

„Ekonomicky bohatšie krajiny sú v týchto ukazovateľoch výrazne inovatívnejšie nakoľko ich štruktúra ekonomiky je viac diverzifikovaná. To znamená, že hospodárstvo krajiny nie je výrazne závislé na jednom odvetví ako napríklad v prípade Slovenska, o ktorom sa hovorí ako o automobilovej veľmoci a ktoré v inovatívnosti zaostáva za okolitými krajinami,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pomáhajú startupy

Začiatky podnikania na Slovensku nie sú ružové, no aj napriek tomu sa plniť si svoje sny rozhodne mnoho ambicióznych, šikovných ľudí. Práve vďaka nim si môžeme tento dobrý výsledok, umiestnenie v TOP 50 najinovatívnejších krajín sveta pripísať. Veď si len pár z nich pripomeňme. Napriek tomu, že výsledky sledovaní OECD hovoria o tom, že v medicínskych novinkách nemáme toho veľa čo ponúknuť, startup Glycanostics sa venuje včasnej diagnostike rakoviny, za ktorú získal tzv. vedeckého Oscara (viac si prečítaš TU) a v oblasti biomedicíny je naším najlepším reprezentantom Pavol Čekan so svojím projektom Multiplex DX, ktorý sa rozhodol po úspechu v zahraničí opäť vrátiť na Slovensko (rozhovor s ním si môžeš prečítať TU). Za zmienku však rozhodne stojí aj startup Saftra Pho­to­nics z Košíc, ktorý sa sú­streďuje na tes­to­va­nie ne­bez­peč­ných lá­tok v po­tra­vi­nách a vode (viac TU).

V rámci IT vychytávok sa môžeme pochváliť napríklad jedinečnou zásuvkou Canny z dielne Slovákov, ktorá prepojí všetky tvoje spotrebiče v dome (viac TU), vďaka Luigi´s Box môžeš vo svojom e-shope pohodlne vyhľadávať produkty (čítaj TU) a o velikánoch, akými sú v oblasti hier Pixel Federation, v oblasti komunikačných nástrojov Sli.do a navigácie Sygic, to snáď ani pripomínať netreba (viac si prečítaš TU).

Zdroj: TS/SLSP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá