Slovensko sa pripravuje na hroziacu epidémiu svrabu, šíri sa od našich susedov

  • Príznakmi ochorenia sú kožné vyrážky
  • Ochorenie sa šíri najmä v priestoroch ubytovacích zariadení
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/Nati Melnychuk, Curology, Chang Hsien
  • Príznakmi ochorenia sú kožné vyrážky
  • Ochorenie sa šíri najmä v priestoroch ubytovacích zariadení

Česká republika je v posledných mesiacoch na nohách kvôli veľmi rýchlo šíriacej sa nákaze – svrabu. 

„Ochorenie svrab je rozšírené po celom svete. Postihuje všetky vrstvy obyvateľstva. Vyskytuje sa u detí aj dospelých. Môže ísť o rodinný výskyt, ale aj epidémie. Svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. Môžete sa ním infikovať kdekoľvek,“ povedala pre TASR vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková.

Nakazeniu možno podľa nej predchádzať vyhýbaním sa tesnému kontaktu s neznámymi, či cudzej posteľnej bielizne alebo uterákov. Svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. Základným preventívnym opatrením je okrem iného dodržiavanie dôslednej osobnej hygieny. 

Svrab k nám ide z Česka

V Čechách stúpol počet prípadov oproti minulému roku až dvojnásobne. Ako uviedol denník SME, najhoršia situácia je na severe Moravy, teda v susedskej blízkosti so slovenskými Kysucami. Ako informoval portál TV Noviny, Česi tak bojujú s najväčšou epidémiou svrabu za posledných tridsať rokov.

O možnom riziku prenosu tohto ochorenia z Čiech na Slovensko sa nielenže polemizuje, ale hovoria o tom aj kožní lekári či hygienici. Denník SME uviedol, že Ministerstvo zdravotníctva SR v tejto súvislosti od prvého júna tohto roka zruší doplatok za masť proti tomuto ochoreniu – svrabu infectoscab.

Ochorenie sa šíri najmä v priestoroch ubytovacích zariadení, školských či rekreačných zariadeniach a zasiahnuť môže všetky vekové kategórie a vrstvy populácie. Ochorenie spôsobuje mikroskopický roztoč zákožka svrabová. „Je citlivá na vyschnutie, vlhko, slnečné žiarenie. Ničí ju dezinfekcia, teplota nad 60 stupňov Celzia, napríklad žehlenie a uzatvorenie v plastovom vreci bez prístupu ku kožným bunkám, ktoré sú jej potravou,“ ozrejmila Adamčíková.

Kožné vyrážky a svrbenie 

Svrab sa podľa nej prejavuje svrbením kože rôznej intenzity asi za dva až šesť týždňov po infikovaní. „V prípade opakovaného ochorenia sa príznaky objavia za jeden až štyri dni,“ doplnila. Pocit svrbenia sa podľa nej stupňuje najmä v noci a v teple, keď zákožka svrabová zvyšuje svoju aktivitu. Najčastejšie sú podľa nej postihnuté miesta, kde je jemná koža.

Príznakmi ochorenia sú tiež kožné vyrážky. Tie si postihnutý podľa odborníčky vďaka svrbeniu škriabe a v miestach porušenej kože sa tvoria pľuzgiere. „Škrabanie vyrážok môže spôsobiť, že dané miesta sa infikujú baktériami,“ povedala. Typickým príznakom na koži sú chodbičky vo vrchných vrstvách kože.

Pre denník SME kožný lekár Vladimír Flimer povedal, „nie, že je riziko zavlečenia, my už epidémiu svrabu máme“. Flimer je zároveň hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu. Úrad verejného zdravotníctva SR od začiatku roka na Slovensku zaznamenal 441 prípadov svrabu, čo nenasvedčuje začiatku epidémie. Za vlaňajšok evidoval 1 299, za rok 2021 886 a za rok 2020 zase 1 170 prípadov ochorenia.

„Ochorenie sa prenáša pri tesnom a opakovanom kontakte s chorým, pri manipulácii alebo používaní tých istých osobných odevov alebo uterákov ako chorí, prípadne posteľnou bielizňou. Vo všeobecnosti nemožno vylúčiť ani prenos napríklad pri skúšaní oblečenia v obchodoch alebo prostredníctvom látkových sedačiek v MHD atď.,“ priblížila pre TASR Júlia Adamčíková.

Zdroje: SME, TASR, TV Noviny 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá