Slovensko zakladá vlastnú vesmírnu kanceláriu. Na post šéfa sa môžeš uchádzať aj ty

  • Slovensko pokračuje v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou
  • Ide o investíciu do budúcnosti, vďaka vstupu krajina zriadi vlastnú vesmírnu kanceláriu
  • Jej súčasťou sa môže stať aj ty, prináša príležitosti nielen firmám a startupom, ale aj študentom
ESA
euractiv.sk, zive.aktuality.sk
  • Slovensko pokračuje v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou
  • Ide o investíciu do budúcnosti, vďaka vstupu krajina zriadi vlastnú vesmírnu kanceláriu
  • Jej súčasťou sa môže stať aj ty, prináša príležitosti nielen firmám a startupom, ale aj študentom

Vláda Slovenskej republiky 7. októbra 2020 schválila návrh na pokračovanie spolupráce medzi Slovenskom a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Súčasťou ESA sme už od roku 2010, no počas posledných piatich rokov sme mali štatút takzvaného „európskeho spolupracujúceho štátu“.

Už 3. februára nám vyprší platnosť zmluvy, a tu sa muselo ministerstvo školstva rozhodnúť, akou formou chce v kooperácii s agentúrou pokračovať.

Zvolilo si alternatívu, ktorá zamedzuje získaniu zmieneného štatútu pridruženého člena. Ako informuje portál Živé, ide o zložitejší program v trvaní siedmich rokov, ktorý však ponúka aj benefit spomínaného zapojenia sa do dodávateľského reťazca. Predstavuje to tiež jeden z posledných krokov, ako sa zaradiť medzi 22 plnohodnotných členov ESA. 

Štátny tajomník ministerstva školstva, vedy a výskumu Ľudovít Paulis pre portál Euractiv vysvetlil, že pre krajinu to znamená aj to, že sa „slovenské firmy budú môcť zapojiť do transformácie ekonomiky z výrobnej sféry na ekonomiku založenú na výskume a inováciách“.

„Slovenské firmy získajú možnosť byť dodávateľmi alebo subdodávateľmi dodávateľov ESA. Je to možnosť pre softvérové firmy, start-upy, ale aj firmy z oblasti automobilového či leteckého priemyslu,“ dodal.

Investícia do budúcnosti

Vstup do ESA predstavuje veľkú finančnú investíciu do budúcnosti. „Pomôže to rozvíjať vedomostnú ekonomiku a pomôže to prilákať na Slovensko prípadné budúce investície,” uviedol predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakub Kapuš. 

ESA krajine garantuje, že aspoň 80 % vynaložených prostriedkov sa do ekonomiky krajiny vráti formou kontraktov s lokálnymi firmami a startupmi. Doposiaľ ESA financovala 39 projektov, ktorých predbežná výška bola 5,44 milióna eur. Návratnosť sa tak pohybuje na úrovni sľubovaných 80 %.

Jakub Kapuš
zdroj: TASR/ Michal Svítok

Rezort školstva avizuje finančný príspevok v odhadovanej hodnote približne 4,5 milióna eur na obdobie najbližších siedmich rokov. Celkové náklady sa tým pádom pohybujú až vo výške 35 miliónov eur.

Vlastná vesmírna kancelária

Ako sa vyjadrilo ministerstvo, dôvodom je zriadenie takzvanej vesmírnej kancelárie, ktorá bude aktivity okolo ESA zabezpečovať a koordinovať. V jej funkcii bude aj organizácia workshopov, seminárov či popularizačných podujatí pre mladých.

Hovorí sa, že ročné náklady na jej samotnú prevádzku rezort vyčíslil na 500-tisíc eur. Vesmírna kancelária bude zamestnávať štyroch odborných pracovníkov, a v tom prípade je potrebný aj vedúci. Podľa informácií RTVS o ňom rozhodne rezort školstva.

„Každé euro investované do vesmírneho sektora v priemere generuje ekonomický prínos okolo 2 až 5 eur a celkový ekonomický a spoločenský prínos 6 až 10 eur,“ popisuje ministerstvo školstva, vedy a výskumu v schválenom návrhu.

Prepúšťanie štátnych úradníkov, no príležitosti pre startupy

Tým, že Slovensko prejavilo záujem o vznik vesmírnej kancelárie, hrozí, že 10 % štátnych úradníkov sa prepustí, týkať sa to má aj rezortu školstva, informovala televízia RTVS. Vďaka prepúšťaniu by štát ušetril 150 miliónov eur. Naopak, vstup do ESA a vznik vesmírnej kancelárie prináša nové možnosti pre firmy, vedcov aj študentov.

„Vznik vesmírnej kancelárie nemá vplyv na záväzok znižovania personálnych výdavkov na ministerstve školstva, keďže ide o novú agendu, na ktorú Ministerstvo financií SR vyčlenilo osobitné finančné prostriedky,“ vyjadril sa pre RTVS Tomáš Nejedlý z odboru komunikácie Ministerstva školstva SR.

zdroj: SITA
Zdroje: RTVS, euractiv.sk, zive.aktuality.sk, parlamentnelisty.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech