Slovensku hrozia extrémne mrazy. Polárny vortex nad Zemou skolaboval a nesie nemilé prekvapenie

  • Nachádzal sa 10 až 15 kilometrov nad Zemou, no už tam nie je
  • Polárny vortex sa rozpadol, čo spôsobí mrazivé počasie
  • Nachádzal sa 10 až 15 kilometrov nad Zemou, no už tam nie je
  • Polárny vortex sa rozpadol, čo spôsobí mrazivé počasie

Ak máš chladných dní už plné zuby a prial by si si oteplenie, nepotešíme ťa. Polárny vortex totiž skolaboval, čo umožňuje studenému frontu vrhnúť sa na Európu. Ak sa pýtaš, čo v skutočnosti spomínaný studený front znamená, odpoveďou je, že teploty sa v nasledujúcich dňoch môžu v našej oblasti poľahky dostať na – 25 stupňov Celzia.

Kde nie je sneh, môže byť problém

Určite si si všimol jav, kedy je aj na sneh príliš zima. Studené príjemné vločky môžeš vidieť padať z oblohy už pri -1 stupňoch Celzia, no aj zastavenie ich tvorby je podmienené klesajúcou teplotou. Pokiaľ v nasledujúcich dňoch klesne teplota razantne vo viacerých oblastiach, ktoré pokrývkou snehu práve nedisponujú, pravdepodobne im počas extrémnych mrazov ani sneh nenapadne. Holé ulice však nebude mať čo hriať. Efekt podobný iglu sa nedostaví, čo môže viesť ku kolapsu rôznych elektronických či vodovodných zariadení, informuje Imeteo.sk.

V niektorých častiach Európy sa denné teploty vyšplhajú len na – 5 stupňov Celzia. Priprav si preto teplé oblečenie a ak skutočne nepotrebuješ, využi možnosť lockdownu a home-office.

Prečo sa to stalo

Polárny vír je rozsiahla oblasť s nízkym tlakom vyššej úrovne a s priemerom menším ako 1 000 kilometrov. Nachádza sa len 10 až 16 km nad povrchom Zeme. Otáča sa proti smeru hodinových ručičiek na severnom póle a v smere hodinových ručičiek na južnom póle. Víry z roka na rok slabnú a silnejú. Tento rok sa však stalo, že vír zoslabol natoľko, až skolaboval, informuje Severe-weather.eu.

Polárny vír tak môžeme laicky opísať ako prúdenie vetra vo veľmi vysokých výškach atmosféry, ktorého vývoj je každoročne zodpovedný za možné zmeny v aktuálnom počasí.

Pribudlo viac vyliečených ako nových prípadov. COVIDu podľahlo 95 ďalších ľudí

Jeho absencia ovplyvnila aj dýzové prúdenie alebo „jet stream“. Ide o prúdenie v atmosfére charakteristické rýchlosťou vetra vyše 48 m/s, smerujúce zo západu na východ. Pád polárneho víru, alebo inak nazývaného aj polárny vortex, zapríčinil oslabenie dýzového prúdenia, ktoré je tak vstupnou bránou pre silné studené oceánske prúdy, ktoré k nám dorazia už v nasledujúcich dňoch.

Napriek tomu, že zatiaľ na území Slovenska žiadne enormné výkyvy v teplotách v porovnaní s minulými rokmi nebadáme, spravíš lepšie, ak v nasledujúcich dňoch venuješ chvíľu sledovaniu aktuálnych výstrah na Shmu.sk.

Zdroje: Imeteo.sk, Severe-weather.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá