Snapchat nechce padnúť na dno, znížil cenu akcií a investorom natočil 35-minútové video

  • Snapchat mieri na burzu so zníženou hodnotou akcií.
sn
bloomberg.com
  • Snapchat mieri na burzu so zníženou hodnotou akcií.

Začiatkom februára spoločnosť Snap, ktorá je vlastníkom tínedžermi milovanej aplikácie Snapchat odhadla svoju hodnotu pri vstupe na burzu na neskromných 25 miliárd dolárov (23,5 mld. eur). Týmto číslom by Snap pokojne prekonal Google, ktorý si v roku 2004 stanovil svoju cenovku na 23 miliárd dolárov (21,6 mld eur). Dnes však Snap začal krotiť svoje ego a z svoju cenu vidí medzi 19,5 až 22,2 miliardami dolárov (18,3-20,9 mld eur).

To by znamenalo, že cena akcie by sa pohybovala okolo 14 až 16 dolármi (13,1-15 eur). Aj tak by však malo ísť o tretiu najväčšiu verejnú ponuku akcií technologickej firmy za posledné desaťročie. Snap by predbehla Alibaba, ktorá na burzu vstúpila v roku 2014, jej hodnota pritom presiahla 167 miliard dolárov (157,3 mld eur) a Facebook, ktorý sa v roku 2012 ocenil na 104 miliárd dolárov (97,9 mld eur).

zdroj fotografie:bloomberg.com

Isté však je, že finálna cena bude pevne stanovená až po turné v Los Angeles, San Franciscu alebo New Yorku. Počas tohto výletu sa budú majitelia Snapchatu snažiť presvedčiť investorov, že investícia do ich firmy je to najlepšie, čo môžu s ich peniazmi urobiť. To však ani zďaleka nie je ľahká úloha. Snap síce v minulom roku zvýšil tržby na 404 miliónov dolárov (380 miliónov eur), avšak jeho strata sa prehĺbila na 514 miliónov dolárov (484 miliónov eur). Na získanie investorov na svoju stranu Snap Inc. včera uverejnil 35 minútové video, ktoré objasňuje, o čo Snapchatu ide a aké má byť ďalšie smerovanie spoločnosti. Pozrieť si ho môžeš TU.

zdroj fotografie:thetimes.co.uk

Investorov určite neteší ani fakt, že Snapchat ide dolu vodou. Prírastky v počte aktívnych užívateľov sa začínajú zmenšovať. Zatiaľ, čo začiatkom minulého roka pribudlo Snapchatu medzikvartálne 21 miliónov užívateľov, v poslednom kvartále 2016 bol prírastok len 5 miliónov. Momentálne ich má Snapchat po celom svete 158 miliónov.

V prospech Snapchatu naopak hrá fakt, že na burze je núdza o nové úpisy technologických firiem. Minulý rok bol z pohľadu objemu obchodov najslabší od roku 2009.Koniec-koncov ani Facebook po svojom vstupe na burzu v roku 2012 nezažíval práve vydarené časy. Cena jeho akcií sa okamžite prepadla pod stanovenú hodnotu 37 dolárov (34,8 eur). Nad túto hranicu sa akcie Facebooku dostali až po viac než roku.

zdroj fotografie:en.yibada.com

„Snapchat ale nie je Facebook a podľa mňa ním ani nikdy nebude,“ poznamenal Nabil Elsheshai, analytik Thrivent Financial. Finálna cena bude stanovená prvý marcový deň a hneď potom sa s nimi začne obchodovať na burze v New Yorku. Spoločnosť Snap, ktorá bola založená v roku 2012, minulý rok rozšírila portfólio svojich aktivít. Hlavný zdroj ich príjmov teraz plynie z predaja ich špeciálnych okuliarov s videokamerou.

zdroj:finance.yahoo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK