Snapchat sa stále ďalej nabaľuje

  • Snapchat raisoval ďalšie peniaze na svoj rast. Z pôvodne ohlásenej sumy 20-40$ miliónov, získal nakoniec viac ako 10-násobok.
image_1420188677.png
  • Snapchat raisoval ďalšie peniaze na svoj rast. Z pôvodne ohlásenej sumy 20-40$ miliónov, získal nakoniec viac ako 10-násobok.

Pred časom informoval The Washington Journal o tom, že sa Snapchat snaží raisovať ďalšie peniaze na svoju expanziu, pričom sa malo jednať o 20-40$ miliónov. Táto suma sa nám zdala byť strašne nízka na to, koľko bolo už preinvestované do Snapchatu. Celý proces viedol jeden z investorov Snapchatu – investičná skupina Kleiner Perkins.

Konečná suma sa však mala pohybovať okolo 500$ mil., čo potvrdzuje aj najnovší SEC form, kde vidieť agregovanú investíciu vo výške 485$ mil. Až 23 investorov sa žúčasnilo na tomto kole, čo naznačuje stále neutíchajúci záujem o Snapchat. 

 

 

Ešte v lete ohlásil Snapchat nové kolo fundraisingu, lietali rôzne sumy a dlho sa špekulovalo nad čiastkou 100$ mil., ktorú by eventuálne mohol Snapchat raisovať. Evan Spiegel CEO Snapchatu si očividne dosť veril a celú sumu vytiahol až na cca 900$ mil., čo neklaplo podľa očakávaní a Evan musel ambicióznu sumu znížiť na „iba“ 500$ mil.

Horliví investori vedení Kleiner Perkins, Yahoo a GIC rokovali aj s Alibabou o vstupe tohto čínskeho giganta do Snapchatu a navýšení valuacie až na 10$ miliárd, z čoho nakoniec zišlo a Evan bol odkázaný na ďalšie investičné kolo, ak chcel ďalej rásť. Prostredníctvom tejto investície mala firma okolo Spiegla nadobudnúť hodnotu dokonca až 20$ miliárd, čo sa nám úplne nezdá, aj keď nie sú známe podiely, ktoré boli „rozdané“. Aj tak mi príde takto vysoká post valuácia privysoká (info Forbes).

 

 

Zaujímavá informácia prišla pred pár týždňami, kedy bola zverejnená burn rate Snapchatu. Aj keď sa môžu zdať sumy, o ktorých píšeme dakedy až šialené, treba sa pozrieť na to, ako sa tieto peniaze využívajú. Snapchat má mať iba na servery ročný výdavok vo výške 30$ mil., z toho viacej ako polovica ide na googlovský app engine. Je to síce dosť vysoká suma, ale keď si zoberieme, že iba v USA prebehne denne viac ako 400 mil. interakcií cez túto appku, začína to dávať celkom zmysel.

Iná sumička je však zaujímavá – 3$ mil. MESAČNE má Snapchat minúť na právnych službách – čo je už dosť crazy, priznávam. Stále sa potĺka s hromadou žalôb na úkor porušenia súkromia svojich užívateľov. Už iba samotné spracovanie všetkých týchto žalôb stojí Snapchat státisíce dolárov mesačne. Do Snapchatu bolo zatiaľ oficiálne preinvestovaných 648$ mil., uvidíme, či táto suma ešte porastie.

 

Zdroj: forbes, techcrunch, bloomberg, crunchbase…

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech