Solárna farba budúcnosti je nekonečným zdrojom energie

  • Získavanie energie z pary priamo náterom na stene bude onedlho patriť medi bežné formy získavania obnoviteľnej energie a paliva.
collageftzft
  • Získavanie energie z pary priamo náterom na stene bude onedlho patriť medi bežné formy získavania obnoviteľnej energie a paliva.

Vedci z univerzity RMIT v Melbourne vytvorili novú revolučnú solárnu farbu, ktorú možno použiť na výrobu nekonečného množstva čistej, obnoviteľnej energie. Táto inovatívna farba dokáže odvádzať zo vzduchu vlhkosť a rozdelí ju na kyslík a vodík. Týmto procesom môže byť vodík zachytený ako budúci, čistý zdroj paliva.

Farba obsahuje nedávno vyvinutú zmes, ktorá má vlastnosti ako gél oxidu kremičitého – bežne používaného v sáčkoch na absorbovanie vlhkosti a udržiavanie potravín, elektroniky alebo liekov suchých. Tiež dokáže fungovať ako polovodič. Okrem toho, syntetický materiál molybdén-sulfidu katalyzuje a rozdeľuje atómy vody na na vodík a kyslík.

foto: pexels.com

Tento objav bol nedávno publikovaný v časopise Science Daily. Vedúci výskumník Dr. Torben Daeneke, ktorý pracoval najviac na tomto vynáleze, povedal: „Zistili sme, že zmiešanie zlúčeniny s časticami oxidu titaničitého vedie k farbe absorbujúcej slnečné svetlo. Následne produkuje palivo vodíka zo slnečnej energie a vlhkého vzduchu.

Podľa kolegu profesora Kourosha Kalantar-zadeha je vodík najčistejším zdrojom energie na planéte a môže byť použitý v palivových článkoch bežných spaľovacích motorov, ako alternatíva k fosílnym palivám. Z tohto dôvodu je správne povedať, že vývoj solárnej farby bude mať veľké využitie.

V skutočnosti sa oxid titaničitý nachádza ako biely pigment v bežnej stenovej farbe. Keď sa skombinuje s novým materiálom, solárny náter dokáže premeniť náter na stene na systém získavania neobmedzenej energie“ povedal Daeneke.

foto: pexels.com

Znamená to, že nie je potrebná filtrovaná alebo čistá voda na fungovanie systému. Akékoľvek miesto s vodnou parou vo vzduchu, vrátane odľahlých oblastí, je schopné produkovať palivo.

Tento systém možno použiť aj vo veľmi suchom, ale horúcom prostredí pri oceánoch. Morská voda sa odparí horúcim slnečným žiarením a pary sa potom môžu absorbovať na výrobu paliva“ povedal Kourosh Kalantar-zadeh. „Je to mimoriadny koncept, výroby paliva zo slnka a vodných pár vo vzduchu.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK