Špáranie sa v nose je nie len odporné. Lekári varujú, že v čase pandémie je aj poriadne nebezpečné

  • Špáranie v nose je jeden z najrozšírenejších zlozvykov, ktorého sa snažia mnohí ľudia zbaviť
  • Odborníci varujú, že špáranie v nose okrem toho, že ho väčšina ľudí považuje za odporné, môže byť v dobe pandémie aj veľmi nebezpečné
  • Pomocou prstov môže dôjsť ku zaneseniu vírusov, či už bežných, ako chrípka, alebo nebezpečných, ako koronavírus, do nosnej sliznice
Nos
Unsplash/Brittany Colette
  • Špáranie v nose je jeden z najrozšírenejších zlozvykov, ktorého sa snažia mnohí ľudia zbaviť
  • Odborníci varujú, že špáranie v nose okrem toho, že ho väčšina ľudí považuje za odporné, môže byť v dobe pandémie aj veľmi nebezpečné
  • Pomocou prstov môže dôjsť ku zaneseniu vírusov, či už bežných, ako chrípka, alebo nebezpečných, ako koronavírus, do nosnej sliznice

Špáranie v nose je jeden z najrozšírenejších zlozvykov, ktorého sa snažia mnohí ľudia zbaviť. Podľa staršej a malej štúdie, na ktorú sa odvoláva CNN sa k tomuto zlozvyku priznalo 91 percent účastníkov štúdie. Odborníci ale varujú, že špáranie v nose okrem toho, že ho väčšina ľudí považuje za odporné môže byť v dobe pandémie aj veľmi nebezpečné.

Ľudia nielen šíria svoje vlastné baktérie a vírusy na všetko, čoho sa dotknú po tom, ako sa oddávali tomuto zlozvyku, ale taktiež „prenášate choroboplodné zárodky z končekov prstov do nosa, čo je presný opak toho, čo chcete,“ uviedol špecialista na infekčné choroby Dr. Paul Pottinger, profesor na Lekárskej fakulte University vo Washingtone v Seattle pre CNN.

Koronavírus môže vážne poškodiť mozog. Len 3-ročný chlapec dostal porážku po tom, ako bol pozitívny

Koronavírus sa môže preniesť práve nosom 

Pomocou prstov tak môže dôjsť ku zaneseniu vírusov, či už bežných ako chrípka alebo nebezpečných ako koronavírus do nosnej sliznice. Práve nos je jedným z miest, cez ktoré môže koronavírus vstúpiť do nášho teľa. Ďalšími dvoma sú ústa a oči. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje ľudí aby sa nedotýkali tváre a dbali o dostatočnú hygienu rúk, ktorá môže byť kľúčová. 

Los Angeles Times cituje štúdiu podľa, ktorej pri väčšine prenosu chrípkového vírusu dochádza práve pomocou špinavých rúk, ktorými sa ľudia následne dotýkajú alebo si kladú do úst, nosa alebo očí.

 

Nos má na rozdiel od úst alebo oči vyššiu šancu na obranu pred patogénom, napríklad chlpy v prednej časti nosných dierok, ktoré blokujú väčšie častice a sliznicu.

Vlhká výstelka nosa „má mikroskopicky malé žľazy, ktoré môžu vylučovať hlien do dýchacích ciest v reakcii na cudzích útočníkov. Patria sem veľké látky ako peľ a špina a prach a tiež mikroskopické látky, ktoré by zahŕňali baktérie a vírusy,“ uviedol Pottinger.

Pokožka vnútri nosa je veľmi jemná 

Práve niektoré typy hlienu sú pre naše zdravie dobré a pomocou nich sa zadržiavajú patogénny. Ale keď vyschne, spolu s čímkoľvek, čo zachytí, zmení na vyschnutý hlien (vedci ich nazývajú kôry). Väčšina ľudí ich chce vybrať po tom, ako ho cíti v nose.

Problém ale spočíva v tom, že pokožka vo vnútri nosa je veľmi jemná. Špáranie v nose môže túto pokožku poškodiť a  spôsobiť jemné rezy v epiteliálnych výstelkách nosovej dutiny, uviedol molekulárny virológ Cedric Buckley, bývalý docent biológie na Jackson State University v Mississippi pre CNN.

zdroj: Unsplash/ Marina Vitale

„Akonáhle dôjde k prelomeniu tejto bariéry, ste priamo v kapilárnom riečisku, ktoré sa stáva kanálom pre infekciu vírusovými časticami,“ vysvetlil Buckley, ktorý sa venuje aj problematike koronavírusu. Toto narušenie zvyšuje šance na prenos akýchkoľvek choroboplodných zárodkov z rúk priamo do krvi.

Vŕtanie v nose môže indikovať aj iné problémy 

Pre väčšinu ľudí je vŕtanie v nose len nepríjemný zvyk, ktorí vykonávajú napríklad pri tom ako sú nervózni. Odborníci sa zhodujú, že pri tejto skupine je zvyk najľahšie odstrániť. Ďalšia skupina ľudí si môže v nose špárať v dôsledku obsedantno-kompulzívnej poruchy, na toto správanie tiež existuje terapia nazývaná Zvyková reverzná terapia, čo je forma kognitívnej behaviorálnej terapie.

Upchatý nos ale môže súvisieť aj s inými problémami. „Mohli by ste mať odchýlenú priehradku, mohli by ste mať zápal nosa, mohli by ste byť náchylní na sezónne alebo chronické alergie, pri ktorých sú vaše nosné membrány neustále opuchnuté,“ uviedol Buckley.

Vedci si myslia, že strata čuchu a chute môže súvisieť práve s prienikom koronavírusu cez nos až do mozgu. Ak sa ľudia chcú vyhnúť straty chuti, ktorá môže byť veľmi depresívna treba dbať práve na odstránenie tohto zlozvyku, s ktorým môže pomôcť aj nosenie rúška, ktoré slúži ako bariéra pre prsty. Dôležitá je aj hygiena rúk.

Zdroje: CNN, Los Angeles Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá