Špeciálny druh terapie odhalí tvoje traumy z detstva: Najčastejšou „brzdou“ v sebarozvoji je naše ego, tvrdí odborníčka

  • Dušana Drgoncová praktizuje špeciálny druh terapie
  • Terapia Cesta ti pomôže odhaliť spomienky, ktoré si v sebe potlačil
ženské ruky na terapii
Freepik
  • Dušana Drgoncová praktizuje špeciálny druh terapie
  • Terapia Cesta ti pomôže odhaliť spomienky, ktoré si v sebe potlačil

Návšteva terapie už v dnešnej dobe nie je žiadnou raritou, aj keď je pravda, že Slováci štatisticky terapeutov nenavštevujú vo veľkom. Podľa prieskumov sa až 77 % percent Slovákov v minulom roku cítilo v psychickej nepohode, no len 13 % z nich svoje problémy riešilo s odborníkom. Ak sa ti nepáči tradičná forma sedení, mohla by ti pomôcť terapia Cesta.

Terapia Cesta je alternatívnou formou terapie k bežnej psychoterapii. Dušana Drgoncová, akreditovaná terapeutka tejto metódy, vysvetľuje, že špeciálna metóda dokáže nájsť problém v našej minulosti. „Jej cieľom je uvoľniť emočnú záťaž a poskytnúť náhľad na to, akým spôsobom mala pôvodná rodina vplyv na to, ako v dospelosti žijeme a ako v rôznych situáciách reagujeme.“ 

„V ďalších etapách postupne dochádza k poznaniu seba samého vo svojej podstate, to znamená – aký som človek. Ako sa zbavím všetkých obmedzujúcich presvedčení či negatívnych označení, ktoré ma ovplyvňovali v prostredí, z ktorého pochádzam,“ vysvetľuje odborníčka. Touto formou terapie dostaneš možnosť nazrieť skutočne hlboko do svojho vnútra. 

Dušana Drgoncová z centra duševného zdravia Emotio v posledných rokoch zaznamenala enormný nárast dopytu po psychologickej pomoci. Príčinou môže byť pravdepodobne covid a lockdown, ktoré zmenili štruktúru klientov aj charakter problémov, s ktorými za odborníkmi prichádzajú. 

„Pred nejakým časom prichádzali ľudia v strednom veku, u ktorých dominovali témy zlepšovania vzťahov a sebarozvoja. Teraz dospelí klienti prichádzajú s depresiou, úzkosťami, otázkami vlastnej existencie.“ Výrazne vzrástla klientela aj z radov školákov a tínedžerov, ktorí majú problém nájsť svoje miesto v rodine, v kolektíve, vo svojom živote, spresnila odborníčka na psychické zdravie. 

„Myslela som, že viem, čo presne ma trápi a čo je problém. Po pár minútach sme spoločne prišli na to, že koreň môjho trápenia je omnoho hlbší a spočíval v niečom úplne inom. Spomenula som si na pocity a myšlienky až z detstva. Samotný priebeh emócií je podľa mňa veľmi individuálny, takže by som ho nepribližovala bližšie,“ tvrdí Nina, ktorá si vyskúšala špeciálny druh terapie.

Nina prirovnáva jedno sedenie u Dušany k trom rokom bežnej terapie. „Doteraz si pamätám pocit, keď som po 3 hodinách vyšla von. Po takmer 10 rokoch som mala konečne pocit, že zo mňa opadlo niečo veľké a mohla som sa nadýchnuť. Terapiu som si zopakovala ešte raz. Je veľmi dôležité nielen vedieť pomenovať pocity a problémy, ale aj im čeliť a riešiť ich.“

Dušana Drgoncová pre Startitup vysvetlila, že množstvo podvedomých tráum si prinášame do dospelosti z detstva, no aj to, že najčastejšou „brzdou“ v sebarozvoji je práve naše ego. Ak ťa zaujíma, či si mohol svoje traumy zdediť aj v bunkách od svojich predkov, Dušana Drgoncová má pre teba odpovede. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá