Lekárska komora vyzvala Kalavskú, aby stratifikáciu nepredložila ani cez obyčajný zákon

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby stratifikáciu nemocníc nepredložila na rokovanie vlády vo forme ústavného ani obyčajného zákona. „Váš návrh ústavného zákona ste sama odsúdili a návrh obyčajného zákona nie je dostatočne odborne pripravený na jeho schválenie a uvedenie do praxe,“ informoval prezident komory Marian Kollár.

Kollár tiež vyzval všetky politické strany, ministerstvo zdravotníctva aj predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, aby skončili politické ťahanice v tejto téme. Podľa Kollára už ide pri tejto téme o voliča, nie o pacienta. Podľa SLK sa aktuálne vytvorili dva politické tábory. Jedná strana trvá na stratifikácii formou ústavného, druhá obyčajného zákona. Ani jednu stranu nezaujíma, že ani jeden návrh nie je dostatočne pripravený, konštatoval prezident komory.

Komora pripomenula, že opakovane vyjadrili potrebu stratifikácie, ale tiež svoje odborné výhrady k jej legislatívne predloženému návrhu zákona vrátane už neaktuálneho návrhu ústavného zákona. Komora chcela, aby bol materiál dopracovaný nielen podľa jej pripomienok, ale aj podľa stoviek ďalších. „Sme dnes svedkami toho, že nielen rezort zdravotníctva sa otriasa vo svojich základoch,“ uviedla SLK.

Lekárska komora tiež informovala, že nepovažujú za správne, ak hlavným a zrejme aj jediným kritériom stratifikácie nemocníc má byť ekonomická efektivita. SLK ďalej informovala, že aktuálne nie je za demisiu ministerky zdravotníctva. „Pani ministerka, jediné, čo by mala z nášho pohľadu spraviť, v tejto chvíli, stiahnuť tento zákon, či už ústavný alebo obyčajný,“ dodal Marian Kollár.

Ministerstvo zdravotníctva už potvrdilo, že stratifikáciu cez ústavný zákon nepredloží napriek tomu, že sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v minulosti dohodla s predsedom Smeru Robertom Ficom, že materiál bude mať podobu ústavného zákona. V utorok sa má o návrhu zákona, ktorý má riešiť reformu nemocníc, rokovať na Legislatívnej rade vlády SR a v stredu by o ňom mala rokovať vláda.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech