Startup: Komerčné vzdušné taxíky za 300 eur vyzerajú sci-fi, z BA do Pezinka za pár minút

  • Vzdušné taxíky sa budú volať VoloCity a dostaneš sa nimi z bodu A do bodu B za asi 15 minút
  • Za lístok zaplatíš 300 eur
volocopter-ticketsale-4
Volocopter
  • Vzdušné taxíky sa budú volať VoloCity a dostaneš sa nimi z bodu A do bodu B za asi 15 minút
  • Za lístok zaplatíš 300 eur

Prepravovať sa v meste bez zápch a zbytočných zdržaní? Aj to sa dá a podzemné metro k tomu nepotrebuješ. Nemecký startup ako prvý na svete vymyslel vzdušnú taxislužbu. Volocopter už odskúšali v nemeckom Štutgarte, v Helsinkách či iných európskych mestách. A ak je reč o ekológii, tiež by nemal byť problém. 

Medzimesto za pár minút

To, čo niekedy dokázali len súkromné prepravné spoločnosti a dovoliť si mohli len majetní ľudia, bude dnes dostupné v podstate pre kohokoľvek. Prvých tisíc záujemcov si tak bude môcť expresne rýchle lety vyskúšať už čoskoro. Všetko vyzerá byť jednoduché. Postačí sa zaregistrovať na konkrétnej platforme nemeckej startupovej webstránky a za 300 eur lietaš medzimesto.

Za letenku zaplatíš 300 eur. Rezervačný poplatok siaha do výšky 10 percent celkovej sumy a teda 30 eur. Ten musíš zaplatiť vopred. 

Takáto taxislužba sa podľa slov Floriana Reutera, CEO Volocopter veľmi osvedčila. 

„Na základe našich testovacích letov a následných rekordných výsledkov sme pripravili živnú pôdu pre všetkých, ktorí majú záujem o elektrické lety. Tie by mali byť bežné už o pár rokov,“ vysvetľuje Reuter a dodáva, že rezervácie už ponúkajú pre všetkých tých, ktorí chcú byť medzi prvými. 

Spoločnosť hovorí o decembri 2022. Vtedy by mal svet začať využívať túto službu naplno, na dennej báze a po celom svete.

Vzdušný elektrotaxík by mal letieť približne 112 km/h a preletieť na jedno nabitie by mal okolo 35 kilometrov. Nad budovami mesta ťa prepraví za necelé dve desiatky minút.

Príbeh slovenskej firmy ROXOR Burger: Presiahli tržby 1 000 000 eur, chválu aj kritiku berú s rezervou

Najprv však musí spoločnosť v mestách vybudovať tzv. VoloPorty. Ide o miesta, odkiaľ budú taxíky vzlietať a kam sa budú zase vracať. Pôjde teda o niečo na spôsob zastávok pre helikoptéry. Ukážkovú už vytvorili v Singapure. 

Rozvrh hotový

Hoci oficiálna certifikácia takýchto vzdušných taxislužieb zatiaľ nie je vypracovaná a teda ani dostupná, časový harmonogram komerčných letov už spoločnosť má na najbližšie dva až tri roky dopredu. Ak sa zaregistruješ, spolu s lístkom budeš môcť dostávať aj novinky zo sveta Air Taxi a všetky časové aj technické informácie ohľadom tvojich budúcich letov.

Vzdušné elektrolety nie sú pre Volocopter prvou priekopníckou službou. Do histórie sa podľa vlastných slov na webe zapísali už v roku 2011, kedy sa uskutočnil let s názvom Yoga-Ball. Na princípe rekreačného dronu skonštruoval letecký inžinier od Volocoptera Stephan Wolf osobné lietadlo, ktoré poháňalo 16 elektrických rotorov pripevnených k sedadlu. Tento let sa teda uskutočnil pred takmer 10 rokmi a trval 90 sekúnd. Vtedy vznikol startup, ktorý nazvali Volocopter.

Úspechy žne dodnes.

Volocopter je aktuálne prvou a jedinou spoločnosťou na svete, ktorá prišla s ponukou komerčných letov vo forme taxislužby. Priekopníkom je aj v prehľadnom a vopred pripravenom letovom pláne. Veria, že zaplátajú dieru na trhu. 

Ak máš záujem vidieť vzdušný taxík na vlastné oči, môžeš tak urobiť na medzinárodnom festivale Greentech, kde sa stretávajú eko inovátori z celého sveta. Udržateľné cestovanie je v súčasnosti veľmi populárne, preto nečudo, že rýchle a ekologické taxislužby chcú ľudia využívať.

Volocopter sľubuje, že let bude trvať približne 15 minút a to, kde sa skúšobné, na ktoré sa môžeš registrovať už teraz budú uskutočňovať, zatiaľ neurčili. 

Zdroje: volocopter.com, juliusbaer.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá