StartupAwards: slovenské startupové oscary pre rok 2014 už poznajú svojich majiteľov

  • V piatok sa v historickej budove SND v Bratislave uskutočnil už v poradí štvrtý ročník StartupAwards.sk. Prvý krát sa však finále konalo v budove SND, čo určite dodalo eventu aj veľkú dávku prestíže.
image_1417514336.jpeg
  • V piatok sa v historickej budove SND v Bratislave uskutočnil už v poradí štvrtý ročník StartupAwards.sk. Prvý krát sa však finále konalo v budove SND, čo určite dodalo eventu aj veľkú dávku prestíže.

Počas popoludnia na StartupAwards bolo možné vidieť viacej zaujímavostí. Ako speakry najskôr vystúpili Štefan Klein a Juraj Vaculík, ktorí všetkým predviedli a ozrejmili ich cestu k súčasnému Aeromobilu, ktorý zožal obrovský úspech.

 

 

Po nich sa na pódiu predstavil vôbec prvý ľudský cyborg Neil Harbisson. Neil je od narodenia farboslepý a v hlave má implantované zariadenie, pomocou ktorého dokáže vnímať farby. Zaujímavosťou je, že Neil nedokáže toto zariadenie dať z hlavy dole, takže je s ním odfotený napríklad aj v pase, čo vzbudzuje pri každej kontrole zvýšenú pozornosť.

 

 

Počas finálového večera sa samozreje aj súťažilo. Celkovo bolo možné si vypočuť 12 pitchov v 4 kategóriách. Prvá v poradí bola kategória SOCIETY, v ktorej sa predstavili v nasledovnom poradí startupy Youstice, Ecocapsule a CropTek. Víťazom v tejto kategórií sa stal projekt CropTek – inteligentný hydroponický systém, ktorý sa postará o vaše rastliny. Ich cieľom je priniesť globálne potravinovú bezpečnosť a udržateľné poľnohospodárstvo napriek neustále rastúcej svetovej populácii. 

 

 

Druhou v poradí bola kategória Art & Design. V nej sa predstavili traja finalisti, medzi ktorými ste mohli vidieť startupy FOSALI®, Guide a Tageme. Víťazom kategórie Art & Design sa stalo FOSALI®, ktoré sa venuje návrhu a výrobe dizajnových svietidiel z optických vlákien.

 

 

Po krátkom občerstvovacom breaku nasledovalo tretie kolo pitchov, tento krát išlo o kategóriu Science, v ktorej sa predstavili startupy Research Center University of Žilina, BDP – Biologically degradable polymers a Tarquini. V kategórií Science bol porotcami vybraný ako víťaz projekt Research Center University of Žilina, ktorý sa zaoberá ukladaním tepla do podzemných zásobníkov počas letných mesiacov, ktoré je následne využívané na vyhrievanie počas zimy.

 

 

Ako posledná prišla na rad kategória Digital. V nej sa opäť odprezentovali tri startupy: Staffino, Divano a Opineon. Po vyrovnanom boji startupov, z ktorých každý má reálne využitie v blízkej dobe, sa víťazom stal projekt Staffino. Tento startup vám poskytuje pomocou aplikácie možnosť ohodnotiť personál v reštauráciách, ku ktorým by sa v blízkej dobe mali pridať aj hotely, fitnesscentrá a iné. Staffino sme však ako víťaza mohli vidieť až dva krát, pretože sa stali víťazom aj špeciálnej ceny a získali 25.000 dolárov, ktorú môžu využiť pri ich expanzií do USA.

 

  

Do hodnotenia sa mohli prostredníctvom mobilnej aplikácie zapojiť aj diváci. Cenu publika získal projekt Ecocapsule, ktorý sa venuje návrhu a výrobe ekologických mini domov budúcnosti. Tieto nízkoenergetické domy, ktoré disponujú vlastnou veternou turbínou a solárnymi panelmi, by mali poskytnúť dvom dospelým ľudom všetko nevyhnutné na vytvorenie pohodlia domova. Hlasovanie prebiehalo prostredníctvom mobilnej aplikácie pomocou funkcie Invest button, kde každý mohol podľa kódu prideliť jednému zo startupov 5 eurovú investíciu a víťazom sa stal ten, ktorý nazbieral najväčšie investíciu. 

 

 

 

Po oficiálnom programe v historickej budove SND sa účastníci presunulu na afterparty do neďalekého NU Spirit clubu, kde pokračovala zábava po celú noc. Tohtoročné StartupAwards bolo podľa nášho názoru veľmi vydarené podujatie, ktorého víťazom gratulujeme, organizátorom ďakujeme a už sa tešíme na ďalší ročník! :)

 

zdroj foto: startupawards.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK