Stredná škola v Kalifornii získala z akcií Snapchatu 24 miliónov dolárov

  • Takto to vyzerá, keď sa investícia podarí.
skolacoveer
dailymail.co.uk/devcon-const.com
  • Takto to vyzerá, keď sa investícia podarí.

Akcie Snap, zakladateľov populárnej mobilnej aplikácie Snapchat debutovali na newyorskej burze okamžitým vzostupom o dve pätiny, na 24 dolárov a zastavili sa o 44 % vyššie pri hodnote 24,5 dolára za akciu. Trhová kapitalizácia tak dosiahla slušných 28,4 miliardy dolárov.

Dopyt po akciách tohto giganta bol nadštandardný. Veľké množstvo neuspokojených objednávok naznačovalo, že debut na burze NYSE sa bude niesť v znamení silného rastu kurzu. V priebehu svojho prvého obchodovania, akcie Snap získali až 49 % a ich kurz vystúpil na 25,30 dolárov. To predstavuje veľký záväzok voči investorom do budúcna. Pri pomere „price to sales“ sa akcie Snap dostali na 70-násobok. Tržná hodnota Snap tak už dnes predstavuje zhruba dva a pólkrát toľko, čo dosiahol v minulosti Twitter.

zdroj fotografie:tecnoalimeninfo.com

Investori budú teraz pozorne sledovať, či Snap pôjde cestou Facebooku alebo naopak Twitteru. Zatiaľ, čo Twitter po primárnej emisii z podnikateľského hľadiska klesol a jeho trhová hodnota je na úrovni 11 miliárd dolárov, pri Facebooku to bolo naopak. Bez problémov pokračoval v rýchlej expanzii a jeho trhová hodnota dosahuje 395 miliárd dolárov. Podľa listu The Wall Street Journal bude hlavnou úlohou firmy expandovať mimo segment tínedžerov a užívateľov do 30 rokov. Tí môžu ich aplikáciu kedykoľvek opustiť v prospech ďalších najnovších „cool“ inovácií.

zdroj fotografie:scoopnest.com

Zo vstupu Snapchatu na burzu dnes samozrejme profituje veľké množstvo investorov. Okrem dvoch zakladateľov Evana Spiegela a Bobbyho Murphyho potešila raketová kariéra aplikácie na burze aj pár netradičných subjektov, ktorým teraz na účty poputujú slušné sumy. Patrí medzi ne napríklad aj Evanova “alma mater”, katolícka súkromná škola Saint Francis High School, ktorej sídlo sa nachádza na Mountain View.


Tá totižto ešte pred štyrmi rokmi investovala do žltého start-upu, dnes už úsmevných, 15-tisíc dolárov. Bolo to na podnet otca jedného zo študentov, ktorý je zakladateľom investičného fondu Lightspeed Venture Partners.

Dnes je jasné, že toto bolo jedno z najlepších rozhodnutí, aké kedy škola urobila. Zástupcovia školy počas IPO predali 2/3 akcií Snapchatu, práve v momente, kedy sa cena za akciu pohybovala okolo hodnoty 17 dolárov. To prinieslo škole na účet približne 24 miliónov dolárov. Škole je však ešte stále držiteľom 1/3 akcií, takže sa dá očakávať, že do školského rozpočtu ešte pár miliónov určite poputuje.

zdroj:bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech