Študenti medicíny dostali prvú 3D tlačiareň na Slovensku, ktorá dokáže tlačiť živé bunky

  • Slovenskí medici majú konečne prístup ku jednej z najrevolučnejších medicínskych technológií.
collage
  • Slovenskí medici majú konečne prístup ku jednej z najrevolučnejších medicínskych technológií.

Študenti a pedagógovia Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave môžu využívať nový slovenský unikát – 3D biotlačiareň. Môžu za to vďačiť Slovenskej spoločnosti pre regeneratívnu medicínu (SSRM), ktorá im ju zapožičala.

SSRM mohla bioprinter Inkredible zakúpiť vďaka grantu od Nadácie Tatrabanky. Spoločnosť dúfa, že sa jej tým podarí položiť základy regeneratívnej medicíny na Slovensku. Hodnota tlačiarne spolu s biologickým atramentom je viac ako 10 000 eur.

IMG_20160812_195550-1024x689

Podľa prezidenta spoločnosti doktora Andreja Thurza má bioprinting v blízkej budúcnosti mimoriadny potenciál. „V budúcnosti bude už bežné vytlačiť náhradu poškodeného tkaniva alebo orgánu z vlastných buniek pacienta. Predíde sa tak odmietnutiu tkaniva pri transplantáciách a pacient tiež nebude musieť podstupovať imunosupresívnu liečbu,“ dodáva.

Tlačiareň tlačí vzory buniek z biologického atramentu priamo na Petriho misku. Vrstvy buniek sú prekladané hydrogélom a takto vytvorené tkanivo sa potom nechá prirodzene rásť.

IMG_20160812_195240-1024x576

Medici majú bioprinter k dispozícii už od leta. Skupine študentov pod vedením Andreja Thurza sa už podarilo vytlačiť prvý úspešný model malého nosa.

„Snáď v priebehu najbližších rokov pribudnú medzi absolventmi LFUK mladí lekári, ktorým nebude bioprinting cudzí a ktorí venujú kus svojej životnej energie ďalšiemu rozvoju regeneratívnej medicíny, ktorá nevyhnutne zmení paradigmu medicíny ako ju dnes poznáme.“

IMG_20160809_162530-1024x576

Potenciál 3D tlače v medicíne sa nedá poprieť. Už dnes sa vo svete využíva na výrobu nízko-nákladových protéz, medzistavcových platničiek, či syntetickej kože. Nehovoriac o využití vo výskume.

Je teda veľmi pravdepodobné, že táto technológia sa bude každým rokom približovať ku medicínskemu mainstreamu. A to, že slovenskí študenti sa s ňou môžu oboznámiť už počas štúdia, je určite dobrá správa.

Zdroj titulnej fotografie: 3dprintingindustry.com / ssrm.sk , zdroj fotografií: ssrm.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech