Štvrtina mladých ľudí hrozí, že zo Slovenska natrvalo odíde

  • 74 % mladých ľudí si myslí, že ich politici ignorujú. Mnoho z nich sa chce preto do troch rokov odsťahovať
  • Slovensko sa podľa nich hýbe v réžii starších ročníkov. Mladí vraj nedostávajú žiaden priestor
  • Ak sa nezabráni odlivu mladých do zahraničia, Slovensko sa môže ocitnúť vo vážnej kríze
DSC06580
RMS
  • 74 % mladých ľudí si myslí, že ich politici ignorujú. Mnoho z nich sa chce preto do troch rokov odsťahovať
  • Slovensko sa podľa nich hýbe v réžii starších ročníkov. Mladí vraj nedostávajú žiaden priestor
  • Ak sa nezabráni odlivu mladých do zahraničia, Slovensko sa môže ocitnúť vo vážnej kríze

Pre mladých ľudí nie je situácia na Slovensku vôbec priaznivá, ako vyplýva z prieskumu Rady mládeže Slovenska. Až 74 % mladých je totiž presvedčených o tom, že slovenskí politici na nich vôbec nemyslia a zákony, vyhlášky, projekty či dotácie plánuju len pre staršie generácie. Nemôžeme sa preto čudovať, že sa takmer tretina (22 %) mladých ľudí chce do troch rokov nadobro odsťahovať do zahraničia.

Rada mládeže Slovenska v našej krajine zastupuje 25 mládežníckych organizácií (patrí medzi nich napríklad Slovenský skauting), ktoré jednohlasne tvrdia, že sa politici zaoberajú iba školskou reformou. Tá je, samozrejme, nutná, ako tvrdia, no treba sa zamerať aj na prácu s deťmi a mladými ľuďmi aj mimo školy.

Mimoškolské organizácie totiž poskytujú až 300 000 mladým ľuďom možnosti tráviť svoj čas zmysluplne, napríklad dobrovoľníctvom, krúžkami či osobným rozvojom. Ak to však takto pôjde ďalej, väčšina mladých ľudí zo Slovenska postupne utečie.

zdroj: RMS

Náš sociálny systém tým však utrpí veľmi vážnu ranu. Špičkoví študenti, napríklad budúci vedci či lekári, vymenia Slovensko za iný štát a kvalita i udržateľnosť verejných inštitúcií pôjde rapídne dole. Mladým ľuďom rozhodnutým odísť sa však vôbec nečudujeme. Keďže si myslia, že v dnešnom svete prakticky nemajú hlas a hlasnejšie už kričať nemôžu, odchod je na zváženie.

Mladí ľudia však vedia štát posunúť vpred. Majú unikátnu perspektívu na mnoho problémov a myslia na všetkých členov ich generácie. Viac sa zaujímajú o životné prostredie, myslia do budúcnosti a treba ich vypočuť.

Len vďaka tvojmu podpisu sa Rada mládeže Slovenska môže dostať do priamej diskusie s politikmi, ktorí majú moc zaviesť zmeny k lepšiemu. Čím viac ľudí sa za túto výzvu postaví svojim podpisom, tým výhodnejšiu pozíciu bude Rada mládeže mať. Výzvu môžeš podpísať tu.

zdroj: RMS

Mladých nikto nepočúva

Určite si aj ty pamätáš situácie, kedy o všetkom rozhodovali starší a ty si sa nemohol dostať k slovu – či už to bolo v detstve alebo napríklad v zamestnaní. Bohužiaľ, podobne to funguje aj v dnešnej dobe. Mladí ľudia majú pocit, že ich nikto nepočúva a politici, ale aj verejnosť, praktizujú prístup: my starí vieme lepšie. Alebo kričia, že ty niečo najprv dosiahni a až potom sa ozývaj.

A pritom veľa mladých už robí projekty, ktoré sú úspešné a prospešné, len sú takto zaznávané a nevie sa o nich.  Aj z toho dôvodu sú mladí ľudia vylúčení z akýchkoľvek demokratických rozhodovacích procesov a Slovensko sa hýbe v réžii starších ročníkov.

Peniaze putujú nesprávnym smerom

Práca s mladými ľuďmi je výrazne podhodnotená. Štát dáva mimoškolským mládežníckym organizáciám len 24,5 € na člena za rok, no v priemere títo členovia stoja od 60 € do 120 €. Inými slovami, za každé euro, čo dá štát, si musia organizácie zháňať ďalšie 4 €. Tok peňazí v školstve ide v prvom rade do samotných škôl, no na mimoškolské organizácie sa nemyslí.

zdroj: Roman Hanc/TASR

Nemajú sa kde stretávať

Jedným z najčastejšie spomínaných problémov mladých ľudí je fakt, že sa nemajú kde stretávať. A pritom v ich dedine či meste sú školy, kultúrne domy či verejné budovy, ktoré sú po skončení programu či vyučovania zatvorené. Alebo sa prenajímajú komerčne. Po celom Slovensku je navyše plno štátnych, krajských či obecných budov, ktoré sú úplne prázdne alebo dostupné na komerčný prenájom. Nikomu však neslúžia a mohli by byť na osoh mladým ľuďom. Jediné podmienky, ktoré mladí ľudia žiadajú, sú bezpečnosť a prístupnosť.

Všetko sa hýbe príliš pomaly

Až 50 % mladých ľudí býva na vidieku, kde sú mládežnícke organizácie často jedinou možnosťou, okrem športu, ako zmysluplne tráviť čas mimo vyučovania. A takéto aktivity treba dostať do čo najrôznejších aj najvzdialenejších kútov Slovenska, aby mal každý šancu rozvíjať sa aj mimo školských lavíc. Každý má svoje predstavy o tom, čo s voľným časom, a mali by byť naplnené. Rada mládeže Slovenska chce preto svoje služby rozvíjať, obohacovať a neustále skvalitňovať, aby si každé dieťa a mladý človek dokázal vybrať to, čomu sa chce venovať.

Toto sú vážne a dôležité body, ktoré Rada mládeže Slovenska oprávnene požaduje. S tvojím hlasom však ten ich naberie na sile. Ich cieľom je zaviazať politikov, aby sa mladým ľuďom omnoho viac venovali a pokiaľ si myslíš, že by sa na dnešnú mladú generáciu malo myslieť omnoho viac, určite zámery Rady mládeže Slovenska podpor.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech