Sú Slováci sebci? Sociologička vysvetľuje, prečo na Ukrajinu zabúda čoraz viac ľudí, klesá aj pomoc utečencom

  • Prednedávnom sa začal štvrtý mesiac ozbrojeného konfliktu na Ukrajine
  • Slovenskú hranicu v snahe ujsť pred vojnou prekročilo už skoro pol milióna ukrajinských utečencov
  • Postupom času pomoc zo strany Slovákov voči týmto ľuďom výrazne ochladla. Sociologička vysvetľuje prečo
Sú Slováci hyeny?
TASR/Ján Krošlák / Nekŕmte nás odpadom
  • Prednedávnom sa začal štvrtý mesiac ozbrojeného konfliktu na Ukrajine
  • Slovenskú hranicu v snahe ujsť pred vojnou prekročilo už skoro pol milióna ukrajinských utečencov
  • Postupom času pomoc zo strany Slovákov voči týmto ľuďom výrazne ochladla. Sociologička vysvetľuje prečo

Tisícky Slovákov a slovenských firiem od začiatku vojny pomohli Ukrajine a Ukrajincom, čím prejavili výnimočnú solidaritu. No kým sa počas prvých týždňov ruskej invázie na Ukrajinu dary hromadili jedna radosť a ľudia sa prihlasovali ako dobrovoľníci, po 100 dňoch nastal v rámci tejto solidarity značný útlm.

Stále pritom platí, že státisíce Ukrajincov stratilo svoje domovy a hľadajú útočisko v iných krajinách, rovnako aj na Slovensku. Od vypuknutia konfliktu cez slovenské hranice prešlo veľké množstvo ukrajinských obyvateľov – k 3. máju tohto roka to bolo skoro 370 000 ľudí, no toto číslo za uplynulý mesiac ešte narástlo.

Utečenci Ukrajina Sliač
zdroj: TASR/Ján Krošlák – Ďakovný text na chodbe, ktorí zavesili utečenci z Ukrajiny ubytovaní v kúpeľnom dome Poľana na Sliači pri Zvolene.

Slováci už konflikt nevnímajú tak kriticky

Aj z ankety Startitup na Instagrame sa 67 % z približne 6 000 respondentov vyjadrilo, že inváziu na Ukrajine už nevnímajú tak kriticky, ako na jej začiatku.

O Ukrajine už podľa mnohých respondentov vraj netreba hovoriť: 53 % respondentov však stále považuje tému Ukrajiny za dôležitú a myslí si, že potrebuje dostatok pozornosti. Dá sa však predpokladať, že čím dlhšie konflikt potrvá, tým budú Slováci voči nemu vlažnejší.

Zdá sa, že veľa Slovákov už prekonalo prvotný šok z nečakaného vojenského konfliktu a pomaly, ale isto sa správy o vojne stávajú bežnou realitou. Rolu pravdepodobne zohráva aj to, že Slováci už nepociťujú strach z napadnutia samotného Slovenska, a teda ani priame ohrozenie života. 

Utečenci pomoc stále potrebujú: Podľa výsledkov ankety sa postupne menil aj pohľad ľudí na pomoc utečencom z Ukrajiny. Na otázku, či títo ľudia potrebujú rovnakú pozornosť, ako pri vypuknutí konfliktu, však stále odpovedalo až 45 % pozitívne.

Anketa Ukrajina pomoc utečencom
zdroj: Startitup / Výsledky ankety Startitup, ktorej sa zúčastnilo okolo 6 000 respondentov.

Začínajú byť Slováci voči Ukrajincom apatickí?

Darcov do zbierok pre utečencov z Ukrajiny ubúda. Otázkou zostáva, či je pokles záujmu o utečencov z Ukrajiny výsledkom vyslovene neochoty Slovákov pomáhať im.

„Som presvedčená, že aktuálny stav ohľadom situácie na Ukrajine, konkrétne mieru našej solidarity, súčinnosti, ochoty a schopnosti pomáhať netreba vnímať ani interpretovať negatívne, ani pesimisticky, zhodnotila exkluzívne pre Startitup svoj názor sociologička PhDr. Silvia Porubänová zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

Podľa sociologičky ide o prirodzený jav: „Je očakávateľné, že po primárnom šoku, zhrození a neuveriteľnej mobilizácii smerom k rozmanitým formám pomoci s plynutím času prichádza k akejsi štandardizácii, prijatiu i ťažkých dôsledkov vojny v susednej krajine za našu realitu,“ vysvetľuje Porubänová.

PhDr. Silvia Porubänová
zdroj: PhDr. Silvia Porubänová / Som presvedčená, že aktuálny stav ohľadom situácie na Ukrajine, konkrétne mieru našej solidarity, súčinnosti, ochoty a schopnosti pomáhať netreba vnímať ani interpretovať negatívne či pesimisticky.

Ľudia nemôžu zabúdať ani na seba, aby mohli efektívne pomáhať: „Neostáva nám nič iné, ako naďalej žiť svoje životy a rozložiť svoje sily, kapacity – aj pokiaľ ide o pomoc – na dlhšie obdobie s vedomím, že formy pomoci aj ich intenzita sa budú meniť a nikto dnes nevie predvídať, ako presne,“ dopĺňa Porubänová.

Sociologička však očakáva ďalšiu vlnu aktivizácie: „Ľudia sa budú znovuaktivovať spolu s potrebou nových, odlišných a intenzívnych foriem pomoci. Všetky zahraničnopolitické dôsledky nielen tejto vojny budú mať fatálny vplyv aj na našu vnútroštátnu i osobnú perspektívu,“ na záver zdôrazňuje, na čo by už len z praktického hľadiska nemali Slováci zabúdať.

Dobrým príkladom takejto aktivizácie je skupina piatich slovenských influencerov, ktorých k tomu vyzval operátor O2 – Fero Joke, Ján Koleník, Kristína Tormová, Barbora Piešová a Strapo napríklad tému Ukrajiny oživujú tým, že sa aktívne natáčajú pri tom, ako pomáhajú, čím povzbudzujú k pomoci aj ostatných.

5 ľahkých spôsobov, ako pomôcť utečencom:

Peniaze: Najľahší spôsob, ako pomôcť, je poslať peniaze – ideálne cez overenú zbierku, odporúča Strapo. Na Slovensku je množstvo organizácií, ktoré pôsobia adresne a efektívne.
Viac informácií →

Jedlo: Každý, kto chce pomôcť jedlom, hygienickými a inými potrebami, má možnosť doniesť ich osobne do jedného z množstva vyhradených miest po celom Slovensku, navrhuje Fero Joke. Ideálne sa telefonicky dopredu ozvať a zistiť, čo akútne chýba.
Viac informácií →

Dobrovoľníctvo: Priložiť ruku k dielu je možné aj priamou fyzickou pomocou – či už triedením donesených zásob, upratovaním v centrách pomoci či napríklad pomocou s administráciou, upozorňuje Barbora Piešová.
Viac informácií →

Priateľstvo: Bez sociálneho života to podľa Kristíny Tormovej ukrajinskí utečenci zvládnu len ťažko. Venovať pár hodín mesačne návštevou či rozhovorom je jednoduché, zadarmo a predovšetkým veľkou psychickou podporou pre ľudí, ktorí práve zažívajú najhoršie mesiace svojho života.
Viac informácií →

Drobnosti a vybavovačky: Zmluvy nie sú v angličtine, neviem, ako si kúpiť paušál, alebo kde je pobočka mojej banky. Veľa ukrajinských rodín ocení, ak budú mať poruke slovenských známych, ktorí im vždy všetko ochotne vysvetlia a pomôžu im aj s našou kultúrou, vysvetľuje Ján Koleník.
Viac informácií →

Snímka obrazovky 2022-06-08 o 15.57.06

Pomocnú ruku podávajú aj firmy – Slovákov, ktorí sa rozhodnú pomôcť Ukrajine, napríklad povzbudzuje aj značka O2. Stačí sa zapojiť do niektorej z foriem pomoci a operátor za to Slovákov odmení neobmedzenými dátami na deň. Ako to funguje? →

 

Spod ruských rakiet pred slovenskú ignoranciu

Startitup v ankete na Instagrame zisťoval aj konkrétne odpovede Slovákov na to, prečo podľa nich klesá záujem o pomoc utečencom.

Najčastejšie vysvetlenia, prečo podľa Slovákov už utečencom netreba pomáhať:
  • Slovensko už pre Ukrajincov spravilo dosť,
  • utečenci zneužívajú pomoc,
  • utečenci nepotrebujú pomoc (napríklad je vidieť drahé autá s UA značkou),
  • Slovensko by malo skôr riešiť problémy svojich občanov (napríklad vysoká inflácia).

Na druhej strane, ľudia, ktorí svoj záujem nestratili, si menšiu ochotu Slovákov pomáhať vysvetľujú tým, že sú presýtení informáciami o utečencoch, zvykli si a strácajú pozornosť.

Zaujímavé je tiež zistenie, že veľa ľudí, ktorí majú stále záujem pomáhať, má vlastné skúsenosti z pohraničných oblastí či priamo s utečencami. Z pomoci majú dobrý pocit, dáva zmysel a prajú si, aby pomôcť skúsili všetci Slováci.

Utečenci z Ukrajiny po príchode
zdroj: TASR/František Iván – Na snímke sú utečenci z Ukrajiny po príchode vlakom z Humenného.
Zdroje: TheWorldNews, Tv Noviny, Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá