Sulík sľúbil 4 milióny antigénových testov už v januári, príde ich len časť

  • Namiesto štyroch miliónov testov na koronavírus dostane Slovensko 2,6 milióna kusov
  • Ministerstvo hospodárstva pritom sľúbilo, že do 7. januára budeme mať k dispozícii sľúbené množstvo
20160527SAS_SULIK_2354237
TASR/Jakub Kotian
  • Namiesto štyroch miliónov testov na koronavírus dostane Slovensko 2,6 milióna kusov
  • Ministerstvo hospodárstva pritom sľúbilo, že do 7. januára budeme mať k dispozícii sľúbené množstvo

Nekonečný príbeh o tom, ako Richard Sulík antigénové testy nakupoval, má ďalšie pokračovanie. Na začiatku bola úloha od premiéra na nákup, potom boli nejasné inštrukcie, potom vyhlásili tender, ktorý neskôr zrušili.

Pôvodne mal nákup obsahovať až 11 miliónov kusov testov. Neskôr rezort informoval, že ich má byť až 16 miliónov. Naposledy však Sulíkov rezort potvrdil, že 7. januára budeme mať iba 4 milióny týchto testov. Ako však informujú Aktuality.sk, ani to sa napokon nestane.

Antigénové testy prídu na Slovensko v avizovanom termíne 7. januára v počte kusov 2,6 milióna, čo je zároveň maximálna kapacita lietadla,“ reagoval rezort hospodárstva pre Aktuality.sk.

Pribudlo vyše 100 nových úmrtí na koronavírus. Nemocnice sa plnia rekordným tempom

Telenovela s testami

Ešte v októbri dal premiér Igor Matovič Richardovi Sulíkovi úlohu nakúpiť antigénové testy. „Tak ja sa budem snažiť to obstarať. Nakoniec nie je to atómová fyzika. Pustíme sa do toho,“ vyhlásil vtedy minister. V objednávke malo byť 17 miliónov kusov antigénových testov, ktoré chcel Matovič použiť na plošné testovanie začiatkom decembra.

To sa však nakoniec neuskutočnilo, lebo v čase, kedy sa malo testovanie pripravovať, testy neboli ešte ani vytendrované. „Nepovažujem plošné testovanie za správny krok a už vôbec nie povinné testovanie. Podľa mňa nepotrebujeme ani 16 miliónov kusov testov. Že sme to dostali ako úlohu my, je podľa mňa trucpodnik, ale rešpektujem to. Prvé testy tu môžu byť toho 16. decembra, ale potrebujem presné podmienky,“ dodal Sulík.

Strašidelné čísla slovenských analytikov: Máme rekordne plné nemocnice a obrovský nárast vážne chorých počas Vianoc

Nakupovalo sa aj sa nenakupovalo

Ministerstvo na dodávku testov vyhlásilo súťaž, ktorú však nikto nevyhral a tak ministerstvo nákup zrušilo. „Drvivá väčšina firiem ponúkala pochybné výrobky s ešte otáznejšou dokumentáciou,“ informuje organizácia Transparency International Slovensko, ktorá bola súčasťou komisie s tým, že podmienky boli nereálne.

Testy sa tak mali nakúpiť priamo od uchádzača, ktorý predložil najlepšiu ponuku. Tesne pred Vianocami rezort informoval, že namiesto plánovaných 11 miliónov testov prídu štyri milióny.

„Priebežný výsledok je, že do 7. januára budú dodané štyri milióny testov v požadovanej kvalite, s cenou pod tri eurá, v súlade so zákonom,“ konštatovala pre agentúru SITA hovorkyňa ministra Katarína Matejková s tým, že po vzájomnom doladení zmluvných podmienok bude zmluva s dodávateľom uverejnená v Centrálnom registri zmlúv (CRZ) v pondelok 28. decembra tohto roka.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech