Svet ich Slovensku môže závidieť: 6 neopozeraných hradov a kaštieľov, ktorých návštevu neoľutuješ

  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš
hrady
Ilustračná fotografia, Unsplash/Adrian Regeci, Obec Divín
  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš

Majestátne klenoty, pôsobivo vsadené do prírody, ukrývajúce tajomstvá dávnej minulosti. Kedysi sídla slávnych panovníkov odolávajúce útokom nepriateľov či dejiská dôležitých historických udalostí stále dýchajú slávou, eleganciou a romantikou.

Pestrá architektúra a umelecké štýly odrážajúce rôzne historické epochy ponúkajú návštevníkom i dnes neopakovateľné zážitky. Majú svoje tajuplné príbehy a viažu sa k nim známe povesti. My sme vybrali niekoľko slovenských unikátov, o ktorých budeš možno počuť prvýkrát.

Turniansky hrad

Turniansky hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Jeho zrúcaniny sa týčia na obcou Turňa nad Bodvou. Nachádza sa na krasovom kopci v Slovenskom krase.

Ponúka výhľady na obec Turňa nad Bodvou, nádhernú Hájsku dolinu, obec Háj, Jasovskú planinu, z malej časti Zádielsku planinu, Košickú kotlinu a Turniansku kotlinu.

Z čias stredoveku dodnes stoja múry jednotlivých objektov (bašty, múry opevnenia, paláce, veža). Počas stavovského povstania v 17. storočí, ktoré bolo vedené Thökölym, dal generál Schultz v roku 1685 hrad zbúrať. Odvtedy je v ruinách.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa IvanaSent (@ivanasentpeteryova)

Na Turniansky hrad sa dá dostať dvoma trasami. Jedna vedie z obce Háj po žltej turistickej značke. Druhá vedie z obce Turňa nad Bodvou čiastočne po modrej turistickej značke.

V súčasnosti je Turniansky hrad verejnosti voľne prístupný a o obnovu tejto kultúrnej pamiatky sa stará občianske združenie Castrum Thorna.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paťka Lešová (@patri_cia27)

Kláštor v Lelesi

Tento kláštor bol založený koncom 12. storočia. Spočiatku bol kláštor zrejme vystavaný z dreva. Už v prvých desaťročiach existencie tu fungovala kláštorná škola. Po tatárskom vpáde v 40. rokoch 13. storočia bol kláštor úplne zničený. Následne došlo k výstavbe nového kláštorného komplexu.

Na južnej strane pribudol v 14. storočí gotický Kostol nájdenia Svätého kríža, na východnej strane zas Kaplnka svätého Michala. V 15. storočí bol kláštor vyrabovaný husitmi.

Po ďalšom spustošení v prvej polovici 16. storočia došlo k jeho opevneniu, a to vybudovaním silných obranných múrov a priekop. Po znárodnení tu začala v roku 1952 fungovať stredná poľnohospodárska škola.

Po premiestnení do Veľkých Kapušian začal celý komplex vrátane barokovej sýpky chátrať. V roku 1994 bol areál znova prinavrátený premonštrátskej reholi. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slovenský kras, Obec Leles, Veľký Kamenec, Spišské podhradie, Košice región, Obec Vinné, slovakia.travel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá