Na svete máme prvú budovu, ktorú vytvorili pomocou 3D tlače a je plne funkčná

  • Na svete už máme prvú, plne funkčnú budovu, ktorú dali dohromady len s pomocou 3D tlače. Vraj sa tak ušetrí až 50% nákladov.
3d
  • Na svete už máme prvú, plne funkčnú budovu, ktorú dali dohromady len s pomocou 3D tlače. Vraj sa tak ušetrí až 50% nákladov.

Minulý rok pracovala skupina dizajnérov na plánoch pre svetovo prvú budovu vytvorenú pomocou 3D tlače. Vtedy tvrdili, že jej vytlačenie a zostavenie by trvalo len niekoľko mesiacov, no vtedy ešte neverili, že sa to skutočne aj posunie do fázy realizácie. Pred pár dňami sa to však naozaj stalo skutočnosťou a svet má prvú budovu vytlačenú 3D tlačou, ktorá je skutočne funkčná. Považuje sa to za skutočný prielom v architektúre a inžinierstve.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-01

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, viceprezident a minister UAE a vládca Dubaja nazval túto 3D tlačenú budovu ako „Office of the Future“. Nachádza sa pred Emirates Towers a bude dočasným domovom Dubai Future Foundation.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-02

Táto 3D tlačená budova má všetky vymoženosti ako tradičné budovy, teda elektrinu, vodu, telekomunikácie a klimatizáciu. Budova je taktiež vybavená množstvom opatrení na úsporu energie a má tienené okná na ochranu pred Dubajským slnkom. Na to aby mohli tvorcovia vytlačiť všetky komponenty, museli zostrojiť  3D tlačiareň, ktorá bola asi 6 metrov vysoká, 36 metrov dlhá a 12 metrov široká. Okrem tohto však na celé zostrojenie stačilo len zopár ľudí. 7 inštalatérov, 10 elektrikárov a 17 dní. Odhaduje sa, že s touto technológiou sa ušetrí až 50 % nákladov v porovnaní s využitím tradičných technológií.

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-03-1-1020x610

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-lead-1020x399

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-11

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-10

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-09

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-08

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-07

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-06

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-05

UAE-Dubai-Office-of-the-Future-04

Zdroj, obrázky: inhabitat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech