Svetové médiá píšu o Matovičovi a pokuse na celej krajine. Všimli si jeho slová o demisii

  • Rozhodnutia premiéra Matoviča priťahujú pozornosť celého sveta
  • Slovensko sa môže stať prvou krajinou, v ktorej bude celoplošné testovanie
matovic
TASR/Martin Baumann
  • Rozhodnutia premiéra Matoviča priťahujú pozornosť celého sveta
  • Slovensko sa môže stať prvou krajinou, v ktorej bude celoplošné testovanie

Vládny kabinet rozhodol na mimoriadnom rokovaní o celoplošnom testovaní Slovákov. Zatiaľ nie je potvrdené, či testovanie bude povinné. Zároveň vláda poverila Ozbrojené sily Slovenskej republiky s prípravou a samotným vykonávaním testov.

Vyčlenených bude až 8 000 príslušníkov OZ SR. Testovanie bude určené pre všetkých Slovákov starších ako 10 rokov a hlavná časť sa uskutoční počas posledného októbrového víkendu v dňoch 30. októbra do 1. novembra.

Ak bude testovanie dobrovoľné, pôjdeš sa otestovať?

Rozhodnutie premiéra Matoviča považujú mnohí za zbytočné a nesúhlasia s ním. Toto rozhodnutie so sebou prinieslo taktiež veľa otázok, na ktoré odpovede zatiaľ nemáme. Matovič však tvrdí, že Slovensko urobí niečo, čo zatiaľ neurobila žiadna iná krajina a stane sa z neho príklad pre celý svet.

Plány Igora Matoviča si veľmi rýchlo všimli aj zahraničné médiá.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

CNN spomína aj demisiu

Portál CNN prebral tlačovú správu TASR, v ktorej sa píše o bezplatnom testovaní 5,4 milióna občanov počas posledných októbrových dní. Zároveň cituje Matoviča: „Obávam sa, že súčasné ochranné opatrenia sa stali nepotrebnými. Toto hromadné testovanie nemôže v žiadnom prípade ublížiť, môže nám iba pomôcť.“  V prípade, že sa celoplošné testovanie konať nebude, Matovič podá demisiu. 

Medicalexpress a Deccan Herald píšu aj o aktuálnych opatreniach a proteste

Základné informácie o celoplošnom testovaní prebral web od tlačovej agentúry AFP. V článku nechýba ani veta, v ktorej premiér hovorí o tom, že ak bude testovanie úspešné, pôjdeme príkladom celému svetu. Text je doplnený o informácie týkajúce sa aktuálnej situácie v krajine – počet nakazených, počet úmrtí a aktuálne opatrenia. V závere článku je spomenutý aj protest, na ktorom bolo viac ako 500 ľudí. Tú istú tlačovú správu prebrali aj weby Malaysia News a Deccan Herald.

matovič
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na Reddite sa spustila zaujímavá diskusia

O celoplošnom testovaní krajiny sa rozbehla diskusia aj na fóre Reddit. V diskusii pod príspevkom je momentálne 582 komentárov od ľudí z celého sveta. Sú medzi nimi takí, ktorí sa otestovať chcú, no aj takí, ktorí toto rozhodnutie považujú za úplne nelogické. Veľa z komentujúcich dúfa, že testovanie bude povinné.

Na Ukrajine sa píše o pomoci vojakov 

Informácie o celoplošnom testovaní sa veľmi rýchlo dostali aj do susednej Ukrajiny. Krajina patrí v zozname bezpečných krajín do červenej zóny, pretože od začiatku pandémie mali viac než 298 000 nakazených. Portál 112.international uvádza, že aby sa krajina vyhla preťaženiu zdravotníkov, na hromadnom testovaní sa bude podieľať polícia a vojaci. Na Slovensku tak bude viac ako 6 000 odberových miest.

Zdroje: CNN, Medicalexpress, Deccan Herald, 112.international, Malaysia News, Reddit

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech