Svetoznámy epidemiológ vyslovil krutú predpoveď: Svet je bližšie k začiatku pandémie ako k jej koncu

  • Podľa odborníka sa ku koncu pandémie absolútne neblížime
  • Hlavným dôvodom je nízka zaočkovanosť a nákazlivý Delta variant
pjimage – 2021-08-11T190740.739
Unsplash/Samuel Regan Unsplash/Mostafa Meraji
  • Podľa odborníka sa ku koncu pandémie absolútne neblížime
  • Hlavným dôvodom je nízka zaočkovanosť a nákazlivý Delta variant

Svetový epidemiológ Larry Brilliant varuje, že pokiaľ nebude zaočkovaná väčšina svetovej populácie, vírus bude naďalej mutovať a šíriť sa. K plnej zaočkovanosti populácie však vedie veľmi dlhá a kľukatá cesta, pretože aktuálne je plne zaočkovaných približne 15,5 % populácie. Aspoň jednu dávku má zhruba 30 percent. Informuje o tom portál The Hill

„Myslím si, že sme bližšie k začiatku pandémie, nie k jej koncu. Nie je to však kvôli Delta variantu, ktorý tu s nami bude pravdepodobne dlho,“ povedal epidemiológ pre spravodajskú televíziu CNBC. Dodáva, že pokiaľ nebudú zaočkované všetky krajiny sveta, stále budú vznikať nové mutácie.

zdroj: tasr/AFP - Marco De Swart

Vakcína je záchrana

Odborník si myslí, že variant Delta by mohol byť najnákazlivejším vírusom všetkých čias. Variant bol prvýkrát objavený v Indii a CDC len nedávno zverejnilo prieskum, ktorý ukázal, že mutácia je rovnako nákazlivá ako ovčie kiahne. 

Podľa správy CDC je variant Delta prenosný ako kiahne, pričom každá infikovaná osoba nakazí v priemere osem alebo deväť ďalších. V porovnaní s pôvodným koronavírusom ide o vysoké číslo, pretože ľudia nakazení týmto kmeňom nakazili priemerne dve osoby. 

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Hoci podľa správy sú očkovaní ľudia rovnako nebezpeční ako neočkovaní, vakcína dokáže znížiť riziko závažného priebehu alebo úmrtí desaťnásobne a trojnásobne znížiť riziko infekcie. 

Brilliant taktiež uviedol, že že možnosť vzniku supervariantu, ktorý je úplne odolný voči dostupným očkovacím látkam, je nízka. „Ak by k tomu došlo, bude to katastrofa,“ tvrdí. 

Pandémia nie je na ústupe

O tom, že pandémia ani zďaleka nekončí, svedčí aj mapa, s ktorou prišiel portál CNN. Tá poukazuje na mesačný rozdiel v rozšírenosti koronavírusu. Mapa, ktorá bola ešte 5. júla modrá, je od 9. augusta úplne červená. 

Z mapy vyplýva, že až 98 percent Američanov žije v oblasti, kde je riziko prenosu koronavírusu veľmi vysoké. Za prudkú zmenu farby mapy môže najmä nízka zaočkovanosť a vysoko infekčný variant Delta. 

zdroj: CNN

Najnovšie údaje CDC ukazujú, že počet okresov, ktoré sú vystavené vysokému riziku prenosu nákazy, stúpa každým týždňom. Oblasť s nízkou prenosovou rýchlosťou má 10 alebo menej prípadov na 100 000 ľudí a mieru pozitivity nižšiu ako 5%, zatiaľ čo oblasť s vysokou prenosovou rýchlosťou má 100 alebo viac prípadov na 100 000 ľudí a mieru pozitivity 10% alebo vyššiu.

Nárast nákazy v USA viedol k návratu k niektorým opatreniam ako je napríklad nosenie rúšok a respirátorov. Odborníci odporúčajú, aby si ľudia dýchacie cesty zakrývali aj v interiéri. Podľa dostupných údajov sú najefektívnejším nástrojom v boji proti šíreniu nového variantu Delta práve vakcíny. 

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Zaočkovanosť na Slovensku dnes prekročila veľmi dôležitý míľnik. Podľa najnovších informácii Ministerstva zdravotníctva je k dnešnému dňu zaočkovaných 50 percent dospelých. „Prekročili sme hranicu 50 percent zaočkovaných ľudí nad 18 rokov. Dokopy je na Slovensku zaočkovaných viac ako 2 300 000 ľudí. Ďakujeme všetkým z vás, ktorí pomáhate vysvetľovať význam očkovania vo vašom okolí a v diskusiách na sociálnych sieťach,“ uvádza Ministerstvo na svojom Facebooku. 

Zdroje: The Hill, CNN, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá