Takto bude vyzerať cestovanie po pandémii, hovorí CEO Airbnb. Už teraz vidieť zmeny, ktoré nikto nečakal

  • Koronavírus nepopierateľne poznačil aj cestovanie, pred sebou však máme jeho zlatý vek
  • Zamestnanci si zvykli na prácu na diaľku. Zamestnávatelia budú musieť robiť ústupky
Airbnb
Unsplash/Alexa West, Wikipedia/Brian Chesky
  • Koronavírus nepopierateľne poznačil aj cestovanie, pred sebou však máme jeho zlatý vek
  • Zamestnanci si zvykli na prácu na diaľku. Zamestnávatelia budú musieť robiť ústupky

Výkonný riaditeľ Airbnb Brian Chesky v rozhovore pre Skift skonštatoval, že nájsť cenovo dostupné ubytovanie je v súčasnosti náročné, a to predstavuje výzvu aj pre jeho spoločnosť. Zároveň však tvrdí, že aj túto oblasť navždy zmenila pandémia. Ľudia sa budú podľa neho presúvať na predmestia a do iných, menej finančne náročných lokalít a omnoho viac cestovať.

Ľudia už nie sú pripútaní prácou

Toto tvrdenie si Chesky obhajuje tým, že kedysi sa museli ľudia zdržiavať a teda často aj bývať v mestách, kde sídli ich práca. Svet pracujúcich sa kvôli lockdownom vo veľkej miere presunul do vlastných domov a bytov. Ľudia pracovali na diaľku a je veľká šanca, že sa už nikdy nevráti taký spôsob práce v kanceláriách, aký sme poznali kedysi.

CEO populárnej ubytovacej služby tvrdí, že sa o tom rozprával aj so starostom jedného veľkého mesta. Tomu odporučil, aby obyvateľov daného mesta vnímal ako „zákazníkov“, ktorí majú zrazu omnoho viac možností, keďže môžu pracovať vyslovene kdekoľvek.

Niektorí ľudia, samozrejme, pracovať z domu nemôžu, pretože to ich povaha práce nedovoľuje, čo ich k určitej oblasti môže pripútať. Aj napriek tomu si Chesky myslí, že momentálne je najdôležitejším miestom sveta práve internet a nie nejaké fyzické mesto.

najlepšie ostrovy sveta zahraničie cestovanie dovolenka
zdroj: Chile Travel

Mnoho nádherných destinácií ľudia ignorujú

Spoluzakladateľ Airbnb nepopiera, že aj cestovanie bolo výrazne pozastavené práve pandémiou. Myslí si však, že sa onedlho všetko vráti do starých koľají.

Dokonca tvrdí, že sa cestovať bude ešte omnoho viac, než kedykoľvek predtým. Máme pred sebou „zlatý vek“ cestovania.

Chesky povedal, že podľa neho neexistuje stav ako „príliš veľa turistov“, pretože existuje množstvo zaujímavých destinácií, do ktorých sa veľa ľudí nevyberie.

Tvrdí, že 40 % ľudí, ktorí prídu na Airbnb, nemá dopredu vybratý cieľ ich cesty a ani konkrétne dátumy. Vedia len, že niekam chcú ísť. Generálny riaditeľ hovorí, že apka Airbnb bude v takýchto prípadoch predhadzovať netradičné destinácie s nádejou, že cestovateľov inšpirujú.

Ak budú chcieť top zamestnancov, budú im musieť dať top podmienky

Pandémia koronavírusu zmenila cestovanie natoľko, že hranica medzi cestovaním a normálnym životom takmer zmizla, tvrdí Chesky.

Zákazníci majú podľa jeho slov tendenciu chodiť na omnoho dlhšie dovolenky, kde nezvyknú len oddychovať, ale balia si so sebou aj prácu. Aj kvôli tomu podľa neho klesá záujem o hotely, tie totiž preferujú ľudia, ktorí idú len na pár dní. Ak cestuješ na dlhšie, zrejme si radšej, ak si môžeš všetko riadiť sám.

Masový turizmus sa po pandémii vráti, najmä na Times Square v New Yorku a do ulíc Paríža či Ríma. Dnes však už existuje aj spomínaná nová alternatíva cestovania, ktorú si ľudia začínajú obľubovať viac a viac, tvrdí. Tá zmení všetko. Jedna pätina zo všetkých Airbnb rezervácií je na 30 alebo viac dní.

V týchto, nových podmienkach budú musieť robiť zamestnávatelia ústupky. Ľudia si totiž prácu na diaľku stihli obľúbiť. Ak budú chcieť spoločnosti najať tie najväčšie talenty, budú musieť zistiť, ako im to vyhovuje najviac, či sa chcú vrátiť do kancelárií, mať úplnú voľnosť, alebo nájsť kompromis na pár dní v práci a pár mimo nej.

Nemyslím si, že o tomto budú rozhodovať zamestnávatelia. Práve naopak, zamestnanci,“ tvrdí Chesky.

Zdroj: Skift

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá