Ťažké správy pre Slovákov: Hypotéky budú ešte nedostupnejšie od tohto dátumu

  • Dôvodom je zvyšovanie čiastky životného minima
  • V praxi to bude vyzerať tak, že Slováci si budú môcť zobrať nižší maximálny úver ako v súčasnosti
Dlhé diely a rodina, ktorá sa sťahuje
Ilustračné foto: Unsplash/hivvebox, TASR/Dano Veselský
  • Dôvodom je zvyšovanie čiastky životného minima
  • V praxi to bude vyzerať tak, že Slováci si budú môcť zobrať nižší maximálny úver ako v súčasnosti

Toto Slovákov určite nepoteší. Získať hypotéku bude po novom ešte komplikovanejšie. Súvisí to so zvyšovaním čiastky životného minima, ktoré nastane od 1. júla.

Slovákov čakajú ešte nedostupnejšie hypotéky

Žiadateľom o úver bude musieť zostať po zaplatení splátok väčšia rezerva. V praxi to bude vyzerať tak, že si budú môcť zobrať nižší maximálny úver ako v súčasnosti.

Ide o to, že Národná banka Slovenska (NBS) sa pri poskytovaní úverov riadi pravidlom, že žiadateľovi o pôžičku musí po zaplatení všetkých splátok z čistého platu, z ktorého najprv odpočítame životné minimum, zostať aspoň 40 percent, píše web Finsider.

Tu však zohrá podstatnú rolu spomínané zvyšovanie životného minima, ktoré sa od júla zvýši. Maximálna čiastka, ktorú možno vynaložiť na splátky, tak klesne. Kvôli rastúcim úrokovým sadzbám sa môže množstvo Slovákov, ktorí si chcú zobrať úver, rozhodnúť zobrať si nižšiu hypotéku.

Aktuálne dosahuje výška životného minima na Slovensku 234,42 eur. Od 1. júla 2023 sa zvýši o približne 12,7 %. A vyrastie tak na 264,20 eur, čo je zvýšenie o 29,78  eur.

Portál Finsider uvádza príklad, že ak niekto zarába aktuálne tisíc eur v čistom mesačne a zatiaľ nemá žiadne úvery, môže si dnes zobrať hypotéku, pri ktorej bude mesačná splátka dosahovať najviac 459,35 eura. Od júla to však bude už len 438,67 eura. V skutočnosti však splátka hypotéky musí byť ešte nižšia. 

Záber na Prešov, centrum, Hlavná ulica, námestie. Nájomné byty v Prešove, Bajkalská ulica
zdroj: Ilustračné foto: Wikimedia Commons/Ing.Mgr.Jozef KotuličTASR/Milan Kapusta

Existuje viac spôsobov, ako si zlepšiť podmienky hypotéky

Úroky na hypotékach stále rastú a pravdepodobne ešte nedosiahli strop. Existuje však viacero spôsobov, vďaka ktorým si možno úrok a mesačnú splátku o niečo znížiť. Môže ísť o predĺženie doby splácania, mimoriadnu splátku, online žiadosť o novú hypotéku, doloženie ekologického certifikátu či o hypotéku s protivkladom, informuje TASR.

„Na refix tento a budúci rok čaká zhruba 30 % hypoték a ďalších 20 % klientov si ju bude refixovať v roku 2025. Úrokové sadzby však za posledné dva roky výrazne vzrástli a o rok by sa mohli podľa predikcií NBS pohybovať až na úrovni 5 %. V praxi to znamená, že mesačná splátka môže narásť, v závislosti od výšky hypotéky, rádovo aj o stovky eur. A tak je na mieste zaoberať sa otázkou, či a akým spôsobom si možno znížiť novú splátku a platiť menej,“ upozornil šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.

Najjednoduchším spôsobom, ako si znížiť mesačnú splátku, je predĺženie doby splatnosti. Podľa Barbariča však pri tom treba mať na zreteli skutočnosť, že týmto krokom sa klientovi zvýši celková suma preplatenia hypotéky aj to, že začne opätovne splácať z väčšej časti úrok a z menšej časti istinu tak, ako keby začal splácať úplne nový úver od začiatku.

Ďalšou možnosťou je zrealizovanie mimoriadnej splátky, na ktorú má klient nárok pred dobou refixácie. V prípade, že má k dispozícii nejaké úspory, je možné ich využiť na zníženie istiny úveru na bývanie, čo sa premietne aj do nižšej mesačnej splátky. Podľa odborníka je potrebné, aby klienti nezabudli tento krok nahlásiť banke vopred.

Zlepšiť si podmienky hypotéky je možné podľa Barbariča aj ďalšími spôsobmi. Jedným z nich je vyplnenie žiadosti o úver online. Získať nižšiu úrokovú sadzbu na hypotéke sa dá aj v prípade, že nehnuteľnosť patrí medzi energeticky úsporné budovy.

Riešením môže byť tiež hypotéka s protivkladom v podobe termínovaného vkladu, prípadne vkladov od viacerých majiteľov, ktorí prenesú do banky svoje aktuálne úspory. Vďaka tomu môže získať žiadateľ o hypotéku zľavu z úrokovej sadzby.

Zdroje: Finsider, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá