Techmatch Slovakia: Startupová komunita žiada odpovede

  • O pár dni sa začne jeden z najväčších startupových eventov na Slovensku, o ktorom Slovensko ani nevedelo. Medzičasom sa však objavili otázky na, ktoré si startupová komunita, no už aj laická verejnosť pýta odpovede. Začíname mať opäť pocit, že tu ide o staré dobre "o nás bez nás".
image_1444399158.png
  • O pár dni sa začne jeden z najväčších startupových eventov na Slovensku, o ktorom Slovensko ani nevedelo. Medzičasom sa však objavili otázky na, ktoré si startupová komunita, no už aj laická verejnosť pýta odpovede. Začíname mať opäť pocit, že tu ide o staré dobre "o nás bez nás".

 

Event Techmatch Slovakia sa darilo SBA (Slovak business agency) držať pod pokrývkou tajuplnosti a celý event sa začal komunikovať len pred pár týždňami. Sám sa cítim byť súčasťou tejto komunity a nedá sa mi neopýtať pár otázok, na ktoré by bolo treba, čo najskôr odpovedať:

 

1. Rozpočet na event

Včera sa na internete objavila rámcová zmluva medzi SBA a firmou ADOM M. STUDIO s.r.o., kde sa suma na zabezpečenie celého eventu odhadla na 1.425.712 eur. Smutne musím konštatovať, že čítate správne. Otázne je taktiež, či táto spoločnosť, ktorá sa primárne prezentuje ako architektonické štúdio, má vôbec niečo spoločné s organizovaním eventov? Presné znenie zmluvy nájdete TU. Keďže sa aj členovia našej redakcie niekoľko krát zúčastnili podobných a dokonca aj väčších eventov, vyskytla sa otázka, ako sa takáto ozrutná suma mohla nazbierať.  

 

Prehľad časti jednotlivých nákladov

 

Odhliadnúc od key speakera a zahraničných hostí, sa naskytá ďalšia otázka. Kde na svete sa nájde obdoba toho, že investor je platený za účasť na evente? Pre mňa absolútne nepochopiteľné, keďže všetky obdobné eventy fungujú presne na opačnom princípe, kde PRÁVE investori MUSIA zaplatiť, aby sa takéhoto eventu mohli zúčastniť. To isté platí aj pre zástupcov korporácií. 

Prečo môže PIONEERS fungovať na tomto princípe? Prečo môže WEBSUMMIT fungovať na tomto princípe? Prečo nemôže TECHMATCH financovaný z peňazí nás všetkých fungovať na tomto princípe???

Podotýkam, všetky fungujú zo súkromých peňazí a nie zo štátnych, aj keď áno, podobné akcie ako TECHMATCH fungujú aj v iných štátoch, ale nie sú financované LEN zo štátnych peňazí!

 

2. Slovenské startupy

Ďalšia vec, ktorá nás zarazila sú startupy, ktoré sa TECHMATCHU zúčastnia. Jedná sa prevažne o cudzie zahraničné startupy. SBA ako štátna organizácia má v prvom rade podporovať slovenskú scénu a slovenské projekty. V prvej zverejnenej kohorte, sme dokonca našli “až“ JEDEN slovenský projekt Excalibur a až po následnom zverejnení pribudli ďalšie slovenské projekty. V konečnom dôsledku aj tak prevláda počet zahraničných startupov. Preto je zrejme legitímna ďalšia otázka. Prečo by zrovna Slovensko malo financovať zahraničným spoločnostiam „matchovanie“ s inými zahraničnými firmami? Ak je na to nejaké logické vysvetlenie, radi by sme ho vedeli.

 

Zoznam startupov nájdete TU.

 

3. Event na podporu slovenských startupov a jeho ekosystému

Moja otázka znie, ak sa jedná o podporu slovenského startupového ekosystému, prečo sa na tomto evente nepodieľa žiadna iná väčšia komunita startupov/organizácií okrem tej štátnej z SBA? Kde je Neulogy, kde je SPOT, kde sú ostatní? Prečo odmietli poslať svoje tímy na tento event? Prečo väčšina osobností tohto ekosystému bojkotuje práve tento event – Mišo Truban (Websupport), Šimon Sicko (Pixel Federation), Viktor Zeman (Quality Unit)…

Celá startupová komunita, no už aj laická verejnosť je sumou a celým nastavením tohto eventu v šoku. Pár minút po zverejnení tejto informácii vznikla iniciatíva pod názvom BOJKOTUJEM absurdne predraženú konferenciu TechMatch Slovakia 2015.

 

 

 

 

Vyjadrenie SBA: 

 

 

Len na porovnanie odhadované náklady na top event na Slovensku a v zahraničí:

Startup Awards (aj keď jednodňový) – náklady cca. 100-150K – financovaný čisto zo súkromného kapitálu, pomohol desiatkám startupov!

Pioneers – náklady cca. 500-600k plus výťažok z lístkov, pomohol stovkám startupom!

                                              

Preto posledná otázka na kompetentných znie: Nedalo sa za tú sumu pomôcť SLOVENSKÝM startupom aj inak???

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK