Tisícky Slovákov si nevedia zabezpečiť teplo v dome. Tajný rezort Kim Čong-una má „všetko, po čom túžiš“ (NEWSLETTER)

newsletter
TASR/AP, Unsplash/Towfiqu barbhuiya

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Ceny potravín a energií pôjdu hore. Prezidentka po stretnutí s odborníkmi k vyšším cenám predniesla vyhlásenie. 
  • Zatiaľ čo občanov Severnej Kórey trápi hladomor, ich vodca si užíva luxus na svojom súkromnom ostrove. Potravinová kríza v krajine naďalej pretrváva. 
  • Reštaurácia, kaviareň a penzión v štýlovom renesančnom dome. Krone je slovenský unikát v Svätom Jure. 

Zdražovanie ešte stúpne, avšak iba dočasne 

Prezidentka sa dnes ohľadom vlny zdražovania rozprávala pri okrúhlom stole s odborníkmi a odborníčkami z oblasti ekonómie a sociológie. S odborníkmi debatovali o ekonomickom vývoji v našej krajine. Témou bolo zdražovanie potravín a cien energií, ktorým je potrebné sa venovať intenzívnejšie a viac do hĺbky.

Počas septembra Slovensko zaznamenalo najvyššiu mieru inflácie od roku 2004, kedy dosiahla úroveň takmer 6 %. Aktuálne by mala inflácia stúpať zhruba k hodnote 5 %.

Dobrou správou by však mala byť skutočnosť, že situácia bude iba dočasná. Rastúce ceny potravín by podľa odborníkov mali počas budúceho roka klesať, prípadne sa až úplne zastaviť. „Takisto aj nárast cien energií by v priebehu roka mal byť zastavený a mal by sa dostať do hodnôt predtým,“ uviedla prezidentka.

Ako prezidentka povedala, zdražovanie, ktoré príde na Slovensko, čoskoro pocítime všetci. Niektorí občania to však pocítia výraznejšie. Zvyšovanie cien sa najviac dotkne viacčlenných rodín, rodičov samoživiteľov či dôchodcov, ktorí žijú v domácnosti sami a majú už viac ako 65 rokov. Zhruba 300-tisíc ľudí nedokáže vo svojich domovoch kúriť práve z finančných dôvodov.

Riešením by mohlo byť zvýšenie príspevku na bývanie. „Práve to by mohlo byť touto adresnou pomocou, pretože je to jasne identifikovateľná skupina obyvateľov.“ Príspevok by sa mal týkať ľudí, ktorí pracujú, ale napriek tomu žijú na hranici chudoby.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá