Top tajné dokumenty: Briti snovali pre Usáma bin Ládina nepekný osud ešte pred osudným 11. septembrom

  • Briti odtajnili dokumenty týkajúce sa plánovania likvidácie teroristu Usáma bin Ládina
  • Toho chcela Clintonova administratíva zlikvidovať mesiace pred 11. septembrom
Bin Ládin 911
TASR/AP, Carmen Taylor
  • Briti odtajnili dokumenty týkajúce sa plánovania likvidácie teroristu Usáma bin Ládina
  • Toho chcela Clintonova administratíva zlikvidovať mesiace pred 11. septembrom

Usáma bin Ládin sa do histórie zapísal ako strojca najväčších teroristických útokov v histórii ľudstva. Pred 11. septembrom 2001 bol síce širokej verejnosti pomerne neznámy a médiá ho zmieňovali len okrajovo alebo vôbec. Najviac pozornosti budilo jeho bohatstvo a získal dokonca aj označenie saudskoarabského disidenta.

Na rozdiel od verejnosti, spravodajskej komunite bol dôverne známy. Už v roku 1999 sa šéf teroristickej organizácie al-Káida objavil na zozname najhľadanejších osôb amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

V tej dobe už mal na svedomí viacero teroristických činov, ako neúspešný atentát na egyptského vodcu Mubaraka. Spájali ho aj s financovaním takzvaného Luxorského atentátu v Egypte, pri ktorom zahynulo 62 civilistov.

Útočil aj na Američanov a ich spojencov, napríklad pri atentáte pred americkými ambasádami v kenskom Nairobi a tanzánskom Dar es Salaam, kde explodovali bomby. Zahynulo 224 ľudí.

Najväčšiu odozvu vyvolal samovražedný bombový útok na americký torpédoborec USS Cole, ktorý si vyžiadal životy 14 námorníkov, pričom ďalších takmer 40 bolo zranených.

Po tomto útoku súhlasila aj tradičná spojenkyňa USA Veľká Británia s možnosťou zlikvidovať vodcu al-Káidy. Vyplýva to zo zverejnených odtajnených dokumentov, uvádza The Times.

„Američania ešte nemajú dôkaz, že UBL (prezývka pre Usáma bin Ládina pozn. red.) bol zodpovedný za útok na USS Cole. Nálety nezačnú, kým nebudú mať dymiacu zbraň, a to môže byť až po 20. januári (keď sa Bush stane prezidentom),“ napísal Tonyho Blairov poradca pre zahraničné veci, neskôr šéf spravodajskej služby MI6 John Sawers.

Súhlasili so zabitím Bin Ládina, ale nechceli, aby sa to stalo počas Blairovej cesty 

Briti mali vyjadriť súhlas zo zabitím teroristu pri spoločnej večeri Blaira a vtedajšieho prezidenta Billa Clintona.

„Všetci sme za zničenie UBL,“ povedal britskému premiérovi vysoký predstaviteľ Downing Street v decembri 2000, teda 9 mesiacov pred útokmi na Svetové obchodné centrum a Pentagón.

zawahrí, bin ládin
zdroj: TASR/AP, Mazhar Ali Khan

Britský súhlas so zabitím vodcu al-Káidy je zachytený v informačnom dokumente, ktorý Blair dostal pred večerou s prezidentom Clintonom. Večera sa konala práve v čase, keď sa Clintonov mandát chýlil ku koncu a do kresla v Oválnej pracovne sa chystal zasadnúť George Bush.

Briti ale nechceli, aby Američania zlikvidovali teroristu počas návštevy Blaira v Perzskom zálive, ktorá sa konala začiatkom januára 2001.

„Všetci sme za zničenie UBL, ale potrebujeme trochu upozornenia a šancu ovplyvniť načasovanie,“ písalo sa v dokumente.

CIA bola poverená likvidáciou al-Káidy všetkými možnými prostriedkami 

Clinton často čelí kritike, že pre zlikvidovanie bin Ládina toho neurobil dosť. Bývalý prezident sa ale bráni, že v skutočnosti nariadil Ústrednej spravodajskej službe (CIA) zničiť teroristickú bunku všetkými možnými prostriedkami už v roku 1996.

Bin Ládin vtedy operoval v Afganistane, ktorý sa stal rajom pre teroristické skupiny, ktorých pôsobenie radikálne hnutie Taliban tolerovalo. Práve do Afganistanu prúdili desiatky regrútov, ktorí prešli výcvikom teroristickej skupiny.

Mideast_Syria315913338381
zdroj: TASR/AP

Time spomína prípad Ahmeda Ressama, Alžírčana, ktorého v decembri 1999 zatkli v Kanade s množstvom výbušnín. Ten povedal vyšetrovateľom, že učebné osnovy al-Káidy obsahovali hodiny sabotáže, vojny v mestskom prostredí a lekcie s výbušninami. Bol vycvičený ako zaútočiť na energetické siete, letiská, železnice, hotely a vojenské zariadenia.

Al-Káida svojim spiacim bunkám ponúkala aj rady, ako byť nenápadný: oholiť si fúzy, nosiť parfum a presťahovať sa do novorozvinutých štvrtí, kde sa obyvatelia navzájom nepoznajú.

Clinton sa snažil teroristu zlikvidovať, no nebol úspešný 

Po útoku pred americkými ambasádami Clinton nariadil raketový útok na základňu al-Káidy v Afganistane. Rakety ale cieľ minuli.

„V tom čase sme urobili všetko, čo sme mohli. Povolil som zatknutie a v prípade potreby zabitie Usámu bin Ládina a skutočne sme nadviazali kontakt so skupinou v Afganistane, aby sme to mohli urobiť. Tiež sme trénovali komando pre možnú pozemnú akciu, ale nemali sme potrebné spravodajské informácie,“ cituje Clintona The Guardian.

Bývalý prezident neskôr uviedol, že Ládina sa im skoro podarilo dolapiť, rozhodli sa ale operáciu nezahájiť lebo bola príliš riskantná. Ohroziť mohla stovky civilistov v Afganistane.

„Takmer som ho dostal,“ povedal a dodal, že riziko bolo príliš veľké. „Tak som to neurobil.“

Vodca al-Káidy unikal spravodlivosti ešte 10 rokov po útokoch na Svetové obchodné centrum a Pentagón, keď sa skrýval v susednom Pakistane. Zrejme viackrát ušiel svojmu osudu vďaka skorumpovaným alebo radikalizovaným príslušníkom pakistanskej polície a armády, ktorí mu dávali tipy.

Nakoniec ho zlikvidovalo komando Navy SEALs pri nočnom záťahu v pakistanskom Abbottábáde.

Zdroje: The Times, Time, The Guardian, FBI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá