Toto je slovenská farma, ktorá má certifikát na výrobu biodestilátov. Jej história siaha až do minulého storočia

  • Farma vznikla v roku 2009, keď Ján Chrenko začal obhospodarovať pôdu po jeho starých rodičoch
  • Dvor Morgov v súčasnosti vyrába kvalitné 52% ovocné bio destiláty zo šípok a mirabeliek
  • Malá rodinná firma si dáva záležať, aby celý proces výroby prebiehal ručne - od zberu, čistenia až po kvasný proces
dvti
Dvor Morgov
  • Farma vznikla v roku 2009, keď Ján Chrenko začal obhospodarovať pôdu po jeho starých rodičoch
  • Dvor Morgov v súčasnosti vyrába kvalitné 52% ovocné bio destiláty zo šípok a mirabeliek
  • Malá rodinná firma si dáva záležať, aby celý proces výroby prebiehal ručne - od zberu, čistenia až po kvasný proces

História vašej farmy siaha až do začiatku 20. storočia, kedy ju vlastnili vaši starí rodičia. Ako a kedy presne na nej začali pracovať?

Všetko začalo v roku 1928, keď môj starý otec dostal možnosť ako vojnový veterán zakúpiť si pôdu na južnom Slovensku v okolí Šurian. Predal teda svoj dom v Moravskom Lieskovom a spolu so svokrom a zakúpili pôdu na dolnej zemi. Pôda bola drahá, tak sa musel aj zadlžiť, aby si to mohol dovoliť.

Čo na tejto farme pestovali? Ako sa ďalej vyvíjal jej príbeh?

Na začiatku to bolo veľmi ťažké. Postupne sa starý otec vypracoval  na úspešného hospodára. Pestovalo sa všetko, od obilnín, až po ovocie a zeleninu. Samozrejme aj chov hydiny, hovädzieho dobytka či chov včiel. Farma sa preslávila hlavne výrobou čajového masla, ktoré starý otec dodával až do Viedne.

Farmu ste v roku 2009 začali obhospodarovať vy. Ako vám napadlo začať vyrábať bio ovocné destiláty?

Nie celkom, v podstate sme sa začali starať len o ovocné stromy v zdevastovanom sade, ktorý už umieral. Začali sme sadiť nové stromy využívajúc možnosti danej lokality, kde sa darilo hlavne vlašským orechom a divým slivkám – mirabelkám. Tesne vedľa nás bolo vyhlásené územie štvrtého stupňa ochrany a celé územie vrátane našej farmy bolo vyhlásené za chránené vtáčie územie. Ornú pôdu sme dali do prenájmu, keďže na intenzívne poľnohospodárstvo sme nemali finančné prostriedky. Nápad nám vnukol inšpektor kontrolnej organizácie, ktorý prišiel kontrolovať, či daná lokalita vyhovuje certifikácii Bio pri produkcii vlašských orechov.

Bolo pre vás jednoznačné, že budete pokračovať v tradícii vašich starých rodičov alebo ste sa s obnovou farmy zdráhali?

Bola to úplne náhoda, nič sme neplánovali. Jednoducho, všetko prišlo spontánne.

Dvor-Morgov je jediná ekofarma na Slovensku, ktorá má certifikát na výrobu biodestilátov. Ako dlho trvalo, kým ste ho získali? Čo bolo v začiatkoch najťažšie?

Už nie sme jediní. Myslím, že je ešte jedna, ale tí vyrábajú destiláty z bežného ovocia. My sa špecializujeme najmä na mirabelkovicu a šípkovicu. Šípkovicu nekúpite nikde na Slovensku. Je veľmi náročné ju vyrobiť, už len pre vysokú prácnosť a malú výťažnosť. Plody sa zberajú  v decembri a v januári, keď sú už mäkké a dozreté. Potom nasleduje čistenie od stopiek a súkvetí, čo je tiež časovo náročné.

Čím všetkým sa vaše destiláty líšia od bežných značiek na trhu?

Vyrábame destiláty len z bio ovocia, na ktoré nám vydajú bio – certifikát. Plody spracúvame ručne a len v malých množstvách. Týmto spôsobom sa nám darí dosiahnuť maximálnu kvalitu destilátu.

Aké druhy destilátov vyrábate? Čo okrem nich ešte ponúkate?

Zatiaľ ponúkame šípkovicu, mirabelkovicu a radi by sme začali aj morušovicu. Okrem toho ponúkame vlašské orechy a sušené šípky.

Je práca na farme vašim hlavným zdrojom príjmov alebo ide viac-menej o hobby?

Bohužiaľ, zatiaľ nie je hlavným zdrojom príjmov. Momentálne je to len koníček a pobyt na zdravom vzduchu.

Keď ste začínali, nebol ešte taký boom bioproduktov ako je tomu dnes. Pociťujete posledné roky väčší záujem o vaše biodestiláty? Dostali ste reakcie aj od zahraničných návštevníkov?

Záujem bol veľký v podstate hneď od začiatku. Bohužiaľ, zákon o spotrebnej dani liehu nám kladie obrovské množstvo prekážok, ktoré momentálne nie je v našich silách splniť, aby sme mohli predávať destiláty do zahraničia a preniknúť na veľkoobchodnú sieť. A nie je to možné ani preto, lebo naša produkcia, čo sa týka množstva, je tiež obmedzená.

Výroba destilátu musí byť veľmi náročná. Koľko práce sa skrýva za jednou fľašou vašej biošípkovice?

Nuž poviem to takto. Zo 120 kíl nazbieraných šípok sa dá vyrobiť približne šesť litrov 52 % destilátu. Aby ste neboli v strate, musíte spracovať minimálne päťsto kíl šípok.

Kde predávate a prezentujete tieto produkty?

Momentálne len na našej webovej stránke Morgov a portáli Sashe. Na jarmoky už nechodíme z dôvodu nedostatku času.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá