Toto sú modely áut, ktoré na Slovensku zlodeji najviac kradnú

  • Krádeže áut pre ďalší predaj alebo postupné rozpredanie na náhradné diely stále nie sú zriedkavé
  • Vieš, ktoré značky sú najobľúbenejšie u zlodejov a prečo to tak je?
  • Ktoré značky a modely sú u zlodejov najpopulárnejšie?
auto
vw.sk, wikipedia.org
  • Krádeže áut pre ďalší predaj alebo postupné rozpredanie na náhradné diely stále nie sú zriedkavé
  • Vieš, ktoré značky sú najobľúbenejšie u zlodejov a prečo to tak je?
  • Ktoré značky a modely sú u zlodejov najpopulárnejšie?

V minulom roku sa v hľadáčiku zlodejov v najväčšom počte ocitli autá známej koncernovej značky Volkswagen, ktorých jazdí po našich cestách najviac. U motoristov sú obľúbené najmä pre svoju spoľahlivosť, pohodlie, bezpečnosť a pomer ceny a kvality. Z pohľadu jednotlivých modelov sa na popredných priečkach zoznamu najviac kradnutých áut umiestnili Škoda Octavia, Volkswagen Golf, Škoda Fabia, Volkswagen Passat, Škoda Felícia, Audi A6, Škoda Rapid a Seat Leon.

Tesne za nemeckými autami nasledujú francúzske a talianske: Citröen Jumper, Peugeot Boxer, Peugeot 206 a 207, Fiat Ducato a Fiat Punto. Ani americkým značkám sa záujem zlodejov nevyhýba. Z našich ciest, parkovísk a garáži miznú najviac Ford Mondeo, Ford Focus a Ford Kuga. Veľkou zaujímavosťou je, že kórejské značky zatiaľ veľký záujem medzi zlodejmi nevyvolali. Tým nechceme povedať, že by boli pre čierny trh nezaujímavé, no v porovnaní s vyššie uvedenými tvoria minimum.

Štatistika krádeží áut z rôznych uhlov pohľadu

Štatistika kradnutých áut sa dá robiť rôzne. Záleží, aký postup si zvolíš. Či sa zameriaš na značku, jednotlivé typy, veľkostné kategórie, cenu, pohon, farbu, vek auta a pod.

Krádeže áut podľa veku

Najviac sa za rok 2017 kradli na Slovensku autá staršie než 10 rokov. Vysvetlenie môžeš hľadať v tom, že sa staršie autá dajú ukradnúť jednoduchšie. Oproti tým súčasným totiž nemajú moderné typy zabezpečenia. Navyše, na nové autá je poskytovaná dlhšia servisná záruka, a teda majiteľ nie je odkázaný na náhradné diely z čierneho trhu, prípadne z druhovýroby.

Krádeže áut podľa farby

Ak sa na rebríček kradnutých áut pozrime z pohľadu farieb, tak sú najviac ohrozené predovšetkým autá vo farbách ako sivá metalíza, čierna, biela, modrá a strieborná. Módne, sezónne farby sú až niekde na konci rebríčku žiadanosti.

Kde skončia ukradnuté autá

Ukradnuté autá zlodeji predávajú ďalej, alebo ich v odľahlých v garážach rozoberú na súčiastky a rozpredajú. Často sa stáva, že autá sa kradnú na objednávku. To znamená, že zlodejmi vyhliadnuté auto má už vopred svojho nového majiteľa. Autá sa týmto spôsobom kradnú najmä v krajinách západnej Európy. V prípade, že by to bol aj tvoj prípad, tu je pár rád, čo robiť v prípade krádeže auta v zahraničí.

Vypátranie ukradnutých áut je stále úspešnejšie

Počet ukradnutých áut na Slovensku neustále klesá a, naopak, zvyšuje sa objasnenosť krádeží. Podľa údajov zverejnených Ministerstvom vnútra sa v roku 2017 u nás ukradlo iba 1 671 áut a polícia vypátrala a vrátila majiteľom 575 z nich.

Je to pozitívna správa, najmä, keď si uvedomíš, že pred desiatimi rokmi bolo ukradnutých 5 225 áut a našlo sa iba 762 z nich. Veľký podiel na klesajúcom trende krádeží majú moderné zabezpečovacie zariadenia či kamerové systémy v mestách.

 

zdroj:Union

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech