Tri projekty jeden človek! Rozhovor s Tomášom Drimalom

  • Tomáš Drimal, šikovný chalan, ktorý ma našliapnuté na veľké úspechy. Má rád cestovanie a tak ešte ako študent spustil blog svetobežnici.sk. Neskôr pridal Dreamosh, ktorým prináša prírodu do domácností. Funkcie online sprievodcu rozšíril aj na komerčné budovy prostredníctvom Videoobhliadok.
image_1435587709.jpeg
  • Tomáš Drimal, šikovný chalan, ktorý ma našliapnuté na veľké úspechy. Má rád cestovanie a tak ešte ako študent spustil blog svetobežnici.sk. Neskôr pridal Dreamosh, ktorým prináša prírodu do domácností. Funkcie online sprievodcu rozšíril aj na komerčné budovy prostredníctvom Videoobhliadok.

 

Dreamosh ,Videoobhliadky, Svetobežníci – tri projekty, jeden človek! Dva z nich, Dreamosh a Videoobhliadky sme Vám už predstavili bližšie. Dreamosh, online turistický sprievodca, ktorý aj tých najväčších lenivcom prevedie krásami prírody (celý článok čítaj TU). Videoobhliadky, ako komerčné pokračovanie Dreamosha, Vás zase prevedú budovami (čítaj TU).

Teraz prichádza na rad ich tvorca, Tomáš Drimal. Tomáša som zastihla v hektickom pracovnom období, ale aj napriek tomu si našiel čas a odpovedal na moje otázky. Čo prezradil o svojich projektoch? Ako to všetko stíha? A čo chystá ďalej? A prečo vôbec venuje svoj voľný čas týmto projektom? Čítajte ďalej a dozviete sa!

 

 

 

Pred časom sme v StartitUP predstavili Tvoje dva projekty. Ako prvý Dreamosh a potom Videoobhliadky. Ja však viem, že Dreamosh nie je Tvojou prvotinou. Pred ním si už mal jeden projekt, Svetobeznici.sk. O čo ide svetobežníkom? Funguje tento projekt aj v súčasnosti? Plánuješ ho ešte niekam posúvať?

S kamarátom a bývalým spolužiakom som začal počas vysokej školy cestovať Ryanairom na rôzne lacné výlety. Pre študentov s obmedzeným rozpočtom bolo úžasné letieť do Londýna za 63 Sk, alebo napríklad do Milána, sme mali letenky úplne zadarmo :)  Povedali sme si, že by bolo dobré spraviť blog, kde by sme o našich cestách písali a hlavne aby tam bolo čo najviac praktických informácii. Tipy, odkazy, mapka… Vznikol z toho projekt www.svetobeznici.sk, ktorý je doteraz celkom úspešným denníkom miest, ktoré sme navštívili.

 

Kedy a prečo si sa rozhodol založiť Dreamosh?

Osobne som mal  často problém nájsť naozaj užitočné informácie o turistických chodníkoch a rôznych atrakciách v okolí.  Bedekre sú plné textových informácií, sem tam nejaká fotka a veľmi často bol problém vôbec nájsť miesto odkiaľ vyraziť a nezablúdiť. 

Potom som objavil jeden projekt od Googlu. Natočili celú trasu Transibírskej magistrály z okna vlaku. Prišlo mi to ako super nápad, aj keď s pár chybami. To ma inšpirovalo k nápadu spraviť Dreamosha. Prepojiť video z pohľadu prvej osoby s mapkou, kde by bolo presne vidieť, kde sa video nachádza. To doplniť zaujímavými a užitočnými informáciami a bodmi záujmu.

Prišlo mi ako úžasný nápad, že by mohol turista prísť do Vysokých Tatier,  večer by si na izbe reálne pozrel aké sú všetky chodníky v Tatrách, kam sa dá vyraziť, ako to tam vyzerá. Pekne by na mape videl kde začať túru, čo si všímať na trase. A na druhý deň by vyrazil :) Viem, že už Google urobil Street view. Ale stále sú to iba obrázky. Video je video. Čudoval som sa, že to ešte nikoho nenapadlo.

 

 

V akej fáze vývoja je Dreamosh dnes? Aké miesta plánuješ pridávať?

1.10.2014 som po asi 2 rokoch práce a skúšania spustil projekt do sveta. V príprave mám videá z Malty, Rodosu, Sicílie. Cez zimu som kompletne vymenil techniku čo sa týka kamier aj stabilizátorov, takže tento rok by mali byť  videá kvalitou o niekoľko úrovní vyššie.

Mám zopár nových videí z Lipna, ktoré čakajú na spracovanie. V lete by mali pribudnúť videá zo Španielska a dúfam, že aj Bratislavská ZOO. Rád by som tiež kompletne spracoval Vysoké Tatry, úplne všetky chodníky. Neviem ale či sa mi na to podarí zohnať financie, uvidíme. 

 

Poďme k Videoobhliadkam, ktoré sú niečo ako komerčné pokračovanie Dreamosh-a.

Čo Ťa viedlo k založeniu Videoobhliadok?

Akosi prirodzene to vyplynulo. Často sa ma ľudia pýtali, či by bolo možné natočiť Dreamosh-om aj prehliadku budov. Prepojenie Google mapy a videa ale nebolo ideálnym riešením, tak ma napadlo nahradiť mapu pôdorysom :)

 

Ako sa darí Videoobhliadkam? Aké máš plány s týmto projektom?

Aktuálne oslovujem potenciálnych klientov z oblasti ubytovania a realít. Teší ma, že najväčšiu realitnú sieť na Slovensku môj nápad zaujal a aktívne spolupracujeme.

 

 

Aké najväčšie prekážky si musel prekonať pri práci na všetkých troch projektoch?

Najviac problémov som mal so stabilizáciou videa, aby to bolo pozerateľné. Každý, kto si skúšal niekedy natáčať video asi pozná aké ťažké je natáčať počas chôdze tak, aby  výsledné video nevyzeralo ako jazda na horskej dráhe.

 

A na druhej strane, čo Ťa najviac pozitívne prekvapilo?

Veľmi príjemné ma prekvapil prístup niektorých ľudí, ktorým sa tento nápad páči a dali mi šancu na spoluprácu.

 

Ako to stíhaš venovať sa všetkým Tvojim projektom? Odkiaľ čerpáš energiu?

Je to časovo náročné, ale keďže som programátor, ktorý rád cestuje, tak ma tieto projekty napĺňajú. Neberiem to ako niečo, čo by ma oberalo o energiu.

 

Ktorý z Tvojich projektov Ťa baví najviac? Máš obľúbenca?

Aktuálne sa najviac venujem Dreamosh-ovi a Videoobhliadkam.

 

 

Aké máš teraz plány? Plánuješ ešte ďalšie projekty?

Chcel by som sa dostať znova na Island a pobudnúť tam dlhší čas aj s kamerou :)

 

Čo by si poradil niekomu, kto má v hlave nápad a nevie čo sním?

Urobiť si prieskum trhu a následne ho čo najskôr zrealizovať. Rovnaký nápad môže mať nespočetne veľa ľudí. Záleží teda kto ho dotiahne do konca.

 

Tomáš je nepochybne veľmi šikovný, ale bez poctivej slovenskej pracovitosti a cieľavedomosti by to s jeho projektmi nevyzeralo tak nádejne. Čo som si ja zobrala zo stretnutia s Tomášom? Pracuj, makaj, choď za svojim cieľom, nevzdávaj sa!

Tomášovi ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov so všetkými projektmi!

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech