Trpia ňou desaťtisíce Slovákov a berie si aj tridsiatnikov. Vedcom sa podarilo zastaviť zákernú demenciu

  • Demencia je obrovským problémom Slovenska
  • Trpí ňou každý piaty človek nad 80 rokov
  • Čísla chorých každým rokom raketovo stúpajú
  • Demencia je obrovským problémom Slovenska
  • Trpí ňou každý piaty človek nad 80 rokov
  • Čísla chorých každým rokom raketovo stúpajú

Vo svete žije skoro 50 miliónov ľudí, ktorí trpia demenciou a jej najčastejšia forma je jednoznačne Alzheimerova choroba. Demencia súvisí najmä s vekom. Trpí ňou každý piaty človek, ktorý je starší než 80 rokov, no výskumy potvrdzujú, že v niektorých prípadoch choroba začína už okolo tridsiateho roku života. Existujú predpoklady, že počet chorých sa každých 20 rokov minimálne zdvojnásobí, Slovensko na tom však je ešte horšie.

Vedcom sa podaril obrovský úspech, prvýkrát máme efektívnu terapiu. Odskúšali ju zatiaľ len na opiciach, no úspešne, informuje Eurek Alert. V blízkej dobe liečbu budú testovať aj na ľuďoch.

Alzheimerova choroba je aj bude obrovským problémom Slovenska

Alzheimera spôsobuje chorobne zmenená bielkovina, ktorá sa nazýva ß-amyloid. Tá sa ukladá v mozgu, v takzvaných senilných plakoch. Tým sa v bunkách narušia stavebné súčasti a začnú sa vytvárať zhluky chorobne metabolizovanej bielkoviny tau-proteínu, pri čom nervová bunka odumiera.

V mozgu tak chýba látka acetylcholín, ktorá sprostredkuje procesy pamäti. Mozog sa vyslovene scvrkáva. Nová terapia podnecuje imunitné bunky k prehĺtaniu chorých bielkovín.

Na Slovensku máme približne 50 tisíc ľudí, ktorí trpia touto formou demencie, je to ale len odhad, presné čísla nemáme. Existuje však stúpajúci trend a predpokladá sa, že v roku 2040 bude postihnutých 180 000.

Našli efektívny spôsob manipulácie s imunitným systémom

Na ochorenie zatiaľ neexistuje liek, no zdá sa, že sme k nemu po prvýkrát o čosi bližšie. Vedci z Univerzity v New Yorku viedli výskum na starých opiciach. Liečené opice mali v závere až o 59 % povlakov menej, než tie, ktoré neliečili. Po terapii im klesla aj hladina toxického tau-proteínu.

Ukázalo sa, že táto terapia predstavuje efektívny spôsob manipulácie s imunitným systémom s cieľom spomaliť neurodegeneráciu,“ hovorí Akash Patel z americkej univerzity.

vedec
zdroj: Pixabay/Luvqs

Výskumný tím terapiu študoval na pätnástich opiciach, vo veku 17 až 19 rokov. Osem z nich dostávalo počas dvoch rokov dávku lieku raz za mesiac, ostatným sa podával soľný roztok. Obe skupiny neskôr pozorovali a porovnávali.

Zistili tak, že terapia mala pozitívne účinky aj na kognitívne funkcie mozgu. Opiciam položili hádanky, ktoré v staršom veku zväčša nie sú schopné vyriešiť. Liečené opice s hádankami nemali žiaden problém, od rovesníkov boli výrazne lepšie a rýchlejšie sa naučili nové veci.

V minulosti liečba zabíjala mozgové bunky

Samozrejme nejde o prvý pokus vynájdenia lieku na Alzheimerovu chorobu, v minulosti však podobné výskumy dopadli neúspechom. Liečba kedysi nadmerne stimulovala systém a to viedlo k nebezpečnému zápalu, ktorý zabíjal mozgové bunky.

Vedci sa z minulých pokusov poučili a nová terapia nie je nárazová: „Pri našej liečbe sa lieky podávajú v cykloch. Imunitný systém tak má šancu na odpočinok a regeneráciu medzi dávkami,“ hovorí spoluautor štúdie Thomas Wisniewski. Dodáva, že u nimi liečených opíc sa so zápalom nestretli ani raz. Táto pulzujúca terapia okrem toho nespúšťa ani imunitne riadené reakcie, ako je opuch a bolesť.

Wisniewski poznamenáva, že u skúmaného druhu opíc sa s vekom prirodzene vytvára neurodegenerácia, ktorá je veľmi podobná ľudskej Alzheimerovej chorobe a preto sú na účely štúdie ideálne. „Opice starnú veľmi podobne ako my, práve to nám dáva nádej, že táto terapia bude účinná aj na ľudí,“ hovorí spoluautorka štúdie Henrieta Scholtzová.

V pláne majú terapiu vyskúšať aj na mladších zvieratách, chcú tak zistiť, či by sa liečba dala využiť aj v skorších štádiách ochorenia. V blízkej dobe ju budú testovať aj na ľuďoch s miernymi kognitívnymi poruchami alebo v počiatočných štádiách demencie.

Zdroje: alzheimer.sk, Eurek Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá