Tuk v tvojom tele ti pomôže chudnúť. Háčik je v tom, že musí byť „hnedý“. Uznávaný vedec vysvetľuje, ako ho aktivovať
- V posledných rokoch sa pozornosť vedcov upriamuje na hnedý tuk
- V čom sa odlišuje od bieleho tukového tkaniva a ako ti môže pomôcť s chudnutím?
- V posledných rokoch sa pozornosť vedcov upriamuje na hnedý tuk
- V čom sa odlišuje od bieleho tukového tkaniva a ako ti môže pomôcť s chudnutím?
Už 50 gramov hnedého tuku dokáže vďaka svojej vysokej metabolickej aktivite zvýšiť náš energetický výdaj o 10 až 15 percent, a za rok spáliť energiu zodpovedajúcu štyrom až piatim kilogramom tuku, vďaka čomu nám poskytuje ochranu pred obezitou a pridruženými ochoreniami.
My však prevažnú časť života žijeme v termoneutrálnych podmienkach (22 – 24 °C), pri ktorých je hnedé tukové tkanivo neaktívne. Ako si ho môžeme cielene aktivovať a zvýšiť jeho množstvo v tele? O tom sme sa rozprávali so slovenským vedcom Miroslavom Balážom z Biomedicínskeho centra SAV.
Biely tuk ako zásobáreň energie
Optimálne množstvo telesného tuku sa u zdravého muža pohybuje v rozmedzí 10 až 20 %, u zdravej ženy je to o niečo viac, teda 20 až 30 %. S vekom sa však množstvo telesného tuku prirodzene zvyšuje a u seniorov môže byť toto číslo až o 5 % vyššie. Viac, ale ani menej, telesného tuku nie je pre naše zdravie prospešné.
„Dôležité však nie je len jeho množstvo, ale aj to, kde v tele je uložený. Ak sa ukladá pod kožou, hovoríme o zdravom ukladaní tuku. No ak sa ukladá v brušnej dutine, hovoríme o škodlivom ukladaní tuku.“
Tuk uložený v bruchu je známy ako viscerálny tuk. Často ho laicky označujeme aj ako „pivné brucho“. „Tento tuk obaľuje orgány v brušnej dutine a je nebezpečný, pretože tuky a hormóny, ktoré uvoľňuje, pôsobia priamo na pečeň a narúšajú jej fungovanie, čo vedie k rozvoju chronických ochorení, ako stukovatenie pečene, cukrovka či srdcovocievne ochorenia.“
Tukové tkanivo produkuje desiatky hormónov, ktoré ovplyvňujú množstvo fyziologických procesov v tele, vrátane chuti do jedla, metabolizmu živín, tvorby nových ciev či zápalových procesov.
„Okrem toho tukové tkanivo plní aj funkciu dôležitej zásobárne energie a za istých podmienok dokáže produkovať teplo. Jeho správne fungovanie je preto nevyhnutné pre zachovanie zdravia človeka.“
Ženy majú prirodzene viac telesného tuku ako muži. Množstvo a umiestnenie tukových zásob v tele je totiž podmienené aj hormonálne. „U žien sa tuk ukladá predovšetkým v oblasti bokov a stehien do podkožia, zatiaľ čo u mužov sa ukladá najmä v oblasti pása a v bruchu.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká je funkcia hnedého tuku v ľudskom tele
- Ako ti môže hnedý tuk pomôcť s chudnutím
- Aká by mala byť ideálna teplota v domácnosti
- Ako ho môžeš jednoducho aktivovať aj bez otužovania v ľadovej vode
- Ktoré potraviny zvyšujú množstvo hnedého tuku v našom tele
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory