Tukan má nový zobák vďaka 3D tlačiarni

  • Brazílsky tukan prišiel o polovicu svojho zobáka a vedci mu ho nahradili novým zobákom vytlačeným pomocou 3D tlačiarne.
  • Brazílsky tukan prišiel o polovicu svojho zobáka a vedci mu ho nahradili novým zobákom vytlačeným pomocou 3D tlačiarne.

 

Zoznámte sa: Tieta je samička tukana, ktorá pochádza z Ria de Janiera. Jej tukaní život bol naozaj tragický. Našli ju v zúboženom stave na trhu s divokými zvieratami, kde sa ju pašeráci snažili predať. Je niekoľko teórii o tom, ako sa jej horná časť zobáku zlomila. Najčastejšie sa zvieratá poraňia pri súboji s iným jedincom, ale v tomto prípade je pravdepdobnejšia verzia, ktorá hovorí o zlom zaobchádzaní pašerákov.

 

Podmienky v ktorých žila boli otrasné. Potravu sa snažila prijímať tak, že si ju hádzala do vzduchu a snažila sa ju v lete chytiť. Pokúšala som sa o to napríklad s pukancami, za čo ju dosť uznávam. Keby som si ja mala jedlo len tak vyhadzovať do vzruchu, asi umriem od hladu obkolesená jedlom. Okrem toho, že nemala ako prijímať potravu, stratila aj prirodzený prostriedok na ochranu proti predátorom.

 

 

 

Projekt: záchrana zobáku

Hneď ako BBC odhalila smutný príbeh Tiety, prihlásila sa Institutio Vida Libre, ktorá sa zaoberá správou voľne žijúcich zvierat, s konkrétnym riešením pre chuderu Tietu. Táto skupina vyprodukovala prácu troch univerzít a desiatok vedcov. Tím použil najnovšie technológie 3D tlačiarne, aby navrhli, naskenovali, skonštruovali a neskôr aj pripojili nový zobák na miesto. Zobák bol vytvorený z plastu a špeciálneho polyméru vytvoreného z tzv. Castorol oil plant. 

 

Vytvoriť nový zobák bola pre vedcov obrovská výzva. Spojiť záchranárov, inžinierov a biológov za cieľom záchrany jedného veľmi vzácneho tukana je úžasné. Najväčšou výzvou v celom projekte bolo splniť požiadavku váhy. Tukaní zobák môže vyzerať ako ťažká oštara, ale v skutočnosti je skladá z veľmi ľahkého špongiovitého ketarínového vlákna. S touto výzvou sa popasovali brilantne. Nový zobák vážil o niečo menej ako 4 gramy.

 

 

Nový začiatok

27. júla podstúpila Tieta 40 minutovú operáciu, počas ktorej prebehlo všetko ako po masle. Problém nastal len po tom čo sa pacientka zobudila a na nový zobák si nevedela pár dní zvyknúť

 

„Keď sme ju kŕmili ovocím, nový zobák ignorovala. No akonáhle sme jej začali podávať červy a šváby, zobák začala normálne využívať,“ hovorí Roched Seba, riaditeľ Instituto Vida Livre. Aký dôvôd na to mala? Riaditeľ inštitútu to vysvetľuje tým, že hmyzom sa živila predtým, ako mala zobák zlomený. Keď jej poskytli jej prirodzenú stravu, pamäť sa aktivovala.

 

 

Tieta sa tak vďaka novému zobáku stala opäť samostatnou. Môže prijímať potravu, či sa dokonca starať o svoje mláďatá a kŕmiť ich. Bohužiaľ, ani jej nová protéza však samičke neumožňuje návrat do voľnej prírody.

 

Prípadov zvierat s poškodenými telíčkami kvôli zlému zaobchádzaniu pytliakov a priekupníkov je mnoho. Vo Februári sa objavil podobný prípad tukanej samičky Grecie so zlomeným zobákom. Doplatila na útok skupiny mladíkov v Kostarike. Grecia je ďašia na rade a čaká na svoj nový zobák. Predtým však musí počkať na zahojenie rán po útoku.

 

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech