Turecko vstup Švédska do NATO neratifikuje tak skoro

  • Turecko neratifikuje vstup Švédska do NATO skôr než v októbri
  • Vyhlásil to turecký prezident Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, TASR/SP/Pavel Golovkin
  • Turecko neratifikuje vstup Švédska do NATO skôr než v októbri
  • Vyhlásil to turecký prezident Erdogan

Turecko neratifikuje vstup Švédska do NATO skôr než v októbri, vyhlásil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa zúčastňuje na summite Aliancie vo Vilniuse. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

„Máme dvojmesačné parlamentné prázdniny,“ zdôvodnil Erdogan. Ako pokračoval, po októbrovom návrate do parlamentných lavíc budú musieť poslanci „prerokovať množstvo ďalších legislatívnych návrhov“.

Podľa stanice Sky News zopakoval, že Švédsko musí medzitým postupovať rázne voči terorizmu, ako to Turecku sľúbilo v písomnej dohode.

V pondelok, deň pred začiatkom summitu NATO, Erdogan nečakane podmienil podporu vstupu Švédska do NATO opätovným otvorením rokovaní o vstupe Turecka do Európskej únie. Predstavitelia viacerých krajín to odmietli ako dve nesúvisiace veci.

Po následnom rokovaní medzi Erdoganom, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom šéf Aliancie oznámil, že Erdogan „súhlasil s čo najskorším predložením prístupového protokolu Švédska“ tureckému parlamentu. Vraj tiež prisľúbil, že „bude s parlamentom úzko spolupracovať s cieľom dosiahnuť ratifikáciu“.

Čaputová víta Erdoganovo rozhodnutie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová privítala, že Štokholm sa po pondelkových rokovaniach s Ankarou priblížil k členstvu v Severoatlantickej aliancii. Uviedla to v utorok na palube vládneho špeciálu počas cesty do Vilniusu, kde bude Slovensko reprezentovať na samite NATO, informuje spravodajca TASR.

Čaputová pripomenula, že predtým, než sa Švédsko stane 32. členskou krajinou Aliancie, musia jeho žiadosť ešte ratifikovať turecký a maďarský parlament.

Prezidentka povedala, že na samit NATO vo Vilniuse ide so zámerom chrániť a dosiahnuť čo najviac, pokiaľ ide o slovenské záujmy. Podľa jej slov má tento samit priblížiť alebo skonkretizovať obranné plány, o ktorých sa rozhodlo vlani na stretnutí lídrov členských krajín Aliancie v Madride. Ide najmä o posilnenie obrany na východnom krídle NATO, ktorého je Slovensko súčasťou.

„Ide nám predovšetkým o to, aby sme mali koordinovaný a predvídateľný systém protivzdušnej obrany, ktorý by sa týkal aj Slovenskej republiky, pretože nateraz funguje skôr na ad hoc bilaterálnej báze,“ priblížila Čaputová.

Zároveň chcú členské krajiny Severoatlantickej aliancie na samite v Litve potvrdiť svoj záväzok, pokiaľ ide o dve percentá HDP na obranu, uviedla. SR podľa jej slov tento záväzok napĺňa.

Prezidentka tiež pripomenula, že ide o prvý samit NATO, na ktorom sa zúčastní Fínsko, ktoré sa oficiálne stalo 31. členskou krajinou Aliancie v apríli.

Čaputová okrem toho v súvislosti so snahou Ukrajiny stať sa členom NATO povedala, že na tomto samite sa o tejto záležitosti rozhodovať nebude. „Budeme sa rozprávať o posilnení praktickej a politickej spolupráce s Ukrajinou,“ doplnila.

Potešil sa aj Ulf Kristersson

Švédsky premiér Ulf Kristersson v pondelok uviedol, že je „veľmi šťastný“ po dohode svojej krajiny s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom o podpore členstva Štokholmu v Severoatlantickej aliancii (NATO). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Robíme veľmi veľký krok smerom k formálnej ratifikácii členstva Švédska v NATO. Pre Švédsko to bol dobrý deň,“ povedal Kristersson reportérom v litovskom hlavnom meste Vilnius v predvečer dvojdňového summitu Aliancie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok oznámil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podporuje vstup Švédska do Aliancie a čoskoro túto záležitosť predloží na schválenie tureckému parlamentu.

„Prezident Erdogan sa zaväzuje čo najskôr pristúpiť k ratifikácii pripojenia sa Švédska k NATO,“ dodal švédsky premiér. Ako zdôraznil, Štokholm a Ankara „pokračujú v spoločnom úsilí bojovať proti organizovanému zločinu a terorizmu“ a dohodli sa aj na „prehĺbení spolupráce“ v oblasti hospodárstva, obchodu a investícií.

Švédsko si podalo prihlášku do NATO vlani spolu s Fínskom. Vstup Fínska do Aliancie umožnilo Turecko na jar tohto roka, avšak voči Švédsku opakovane vznášalo námietky, že poskytuje útočisko teroristom, predovšetkým kurdskej národnosti.        

Erdogan v pondelok podmienil podporu schválenia vstupu Švédska do NATO aj opätovným otvorením rozhovorov o prijatí Turecka do Európskej únie, píše AFP.

„Zo strany Švédska pokračujeme v presadzovaní bližšej spolupráce medzi Úniou a Tureckom,“ povedal Kristersson, zároveň však dodal, že Švédsko sa mimo tohto vyhlásenia k ničomu v tejto súvislosti nezaviazalo.

Rozhodnutie Turecka zrušiť svoje dlhodobé veto na členstvo Švédska v Aliancii v pondelok večer privítal americký prezident Joe Biden i šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá