Tvorcovia Vypadni.sk: Poznať vlastnú krajinu by malo byť samozrejmosťou, Slovensko je plné úžasných miest

  • Ako často si lámeš hlavu, čo s voľným časom a keď začneš "googliť", kam by si šiel, zabalíš to ešte skôr ako niečo nájdeš a ideš na pivo? Vypadni.sk! je appka, ktorá ti nedovolí sedieť doma a nájde ti to pravé v tvojom okolí.
collagevypadni
  • Ako často si lámeš hlavu, čo s voľným časom a keď začneš "googliť", kam by si šiel, zabalíš to ešte skôr ako niečo nájdeš a ideš na pivo? Vypadni.sk! je appka, ktorá ti nedovolí sedieť doma a nájde ti to pravé v tvojom okolí.

Vypadni.sk zhromažďuje informácie o prírode, pamiatkach a zaujímavostiach na jednom mieste, a to atraktívnym spôsobom pomocou interaktívnej mapy, ktorá umožňuje plánovať výlety na sobotné popoludnie, víkendy alebo niekoľkodňové dovolenky na Slovensku. Vznikla hlavne s myšlienkou vytvorenia cestovateľského portálu, ktorý poskytne používateľom kompletný informačný servis, rýchlo a ľahko.

 

mapa

Tvorcovia Jozef Lukáč a Patrik Drugda sa začali zaoberať danou témou na základe vlastnej potreby a krátkeho prieskumu záujmu okolia. Svoje myšlienky a nápady pretvorili do prvej verejnej verzie webovej stránky, po ktorej nasledovala mobilná aplikácia. Keďže cestovanie a spoznávanie nových vecí zaujíma asi každého, popýtali sme sa práve Jozefa Lukáča, ako to celé vzniklo a ako to celé funguje.
DSC01846

Vieme, že ste nadšení cestovatelia a vyznáte sa najlepšie najmä v oblasti Slovenska. Ako vám vlastne napadla myšlienka vytvoriť Vypadni.sk ?

Zo všetkých strán sme počúvali, aké je Slovensko nádherné a čo všetko tu máme, ale keď sa začnete bližšie zaujímať, kde tie nádherné miesta sú, zrazu zistíte, že vám to presne nikto nepovie. Máme Tatry, Slovenský raj, Malá – Veľká Fatra. Ale čo tam hľadať, kam ísť a čo tam môžete vidieť sme väčšinou zistili až na mieste. Tak prečo si to neuľahčiť? Nájsť si ubytovanie, naplánovať si zaujímavé miesta a turistické trasy už doma, všetko na jednom mieste alebo cez jednu aplikáciu. Takýto komplexný servis s kompletnými informáciami vám neposkytne nikto iný.

Viedla nás k tomu aj naša pohodlnosť. Nechceli sme sa stresovať na dovolenke a potom doma ľutovať, že sme nevideli nádherné lokality, aj keď sme boli kúsok od nich. Dnes si miesta, ktoré nás zaujali, vyberieme cez webový portál alebo v jednej z mobilných aplikácií Vypadni.sk a ak sa zmení na dovolenke počasie, nie je nič jednoduchšie ako použiť mobilnú aplikáciu a nájsť si zaujímavé miesta vo svojom okolí.

castle-ruins-1479649_1920

Aké boli začiatky? Určite to zabralo veľa času a námahy, vybudovať takú super pomôcku pre cestovateľa.

Stretávali sme sa na pive, tam sa rodia najlepšie nápady :-). Len si ich treba zapisovať. Začali sme v roku 2013 a mali sme len veľmi zahmlenú predstavu o tom, čo nás čaká. Našťastie sme mali v tíme človeka, ktorý mal skúsenosti s prácou na IT projektoch. Vyšpecifikovali sme si obsah a základné funkcie, na ktorých chceme projekt postaviť tak, aby bol atraktívny pre používateľov, pritom nás finančne nezruinoval a aby práca programátora netrvala 2 roky, než vôbec niečo spustíme. Na začiatku sme mali veľké šťastie, že sme natrafili na programátora Mariána Košťála, ktorý bol ochotný sa v tom čase bezplatne venovať nášmu projektu, za čo som mu veľmi vďačný.

Hrdý som aj na to, že všetko sme si vytvorili sami, od wireframov až po funkčný web. Všetko sme mali v našich rukách, nič sme nezadávali externe okrem Android aplikácie a dnes už je programátor tejto aplikácie súčasťou nášho tímu. Samozrejme sme sa učili na vlastných chybách, ale keď sa pozriete na web a aplikácie, ktoré máme dnes, vidím že sme všetci prešli veľký kus cesty.

Keď ste už vytvorili web, očakávali ste úspech, akému sa tešíte v dnešných dňoch? Určite bolo treba prekonať množstvo prekážok.

Na začiatku si nepripúšťate možnosť neúspechu. Aspoň u mňa to tak bolo. Čo však dnes viem je to, že rozhodujúcim faktorom je odhodlanie a vytrvalosť a často aj tvrdohlavosť. Sú však chvíle, kedy aj nám už dochádza dych. Vtedy si treba povedať, že svet sa nezrúti a ak sme neuspeli, aspoň sme do toho dali naozaj všetko. Určite si však treba vybrať to, čo vás baví. Pripravte sa na to, že budete zaspávať a vstávať s tým, čo všetko treba vyriešiť, zariadiť, dotiahnuť a budú to veci, ktoré vás absolútne nebavia a nezaujímajú, ale musíte ich vyriešiť.

Tiež stretnete množstvo ľudí, ktorí vám nasľubujú hory doly a nakoniec zistíte, že to všetko boli len reči a sľuby, ktoré sa nikdy nenaplnia. Na to všetko treba byť pripravený.  Neviem či môžeme hovoriť o úspechu ale čo viem potvrdiť je, že sme v rámci Slovenska vybudovali jedinečný projekt, za ktorým stoja výnimoční ľudia. Tým nemyslím seba ale všetkých, ktorí na projekte participovali a ešte stále ho úspešne vyvíjajú, začo im veľmi ďakujem.

tatry-998433_1920

Po úspešnom zvládnutí začiatkov, aká je priemerná denná návštevnosť stránky a mobilnej appky? Štatistiky stúpajú asi najmä v období letných prázdnin, či?

Android aplikáciu si stiahlo od jej vzniku viac ako 55 000 užívateľov v súčasnosti máme viac ako 25 000 aktívnych používateľov na platforme Android. iOS aplikácia má viac než 7000 stiahnutí a Windows phone má viac ako 3 000 používateľov. V súčasnosti web navštívi približne 2000 ľudí denne. Návštevnosť stúpa aj vďaka neustálemu vývoju. Od vzniku portálu nebol jediný mesiac v roku, kedy sme nevyvíjali a nezdokonaľovali. Ak nepracujete na vývoji, znamená to, že už nemáte chuť posúvať vlastné hranice, a to nám nikdy nechýbalo, aj keď to bolo často za obetovanie našich financií, voľného času alebo dovolenky.

Ľudia majú možnosť pridávať nové miesta. Nájdu sa vôbec také, ktoré ste doposiaľ nepoznali?

Myslel som si, že rýchlo naplníme databázu objektov a budeme musieť vymýšľať, čo ďalej. Dnes viem, že by sme na dopĺňanie databázy potrebovali ešte ďalších dvoch ľudí a aj tak by to trvalo ešte veľmi dlho, než by sme naplnili chýbajúce kategórie. Je úžasné, aké miesta nájdete na Slovensku. Možno to už nie sú miesta, kde strávite celú dovolenku, ale majú veľký lokálny význam a prečo ich nenavštíviť, keď idete okolo alebo si k nim urobiť výlet. Aký má význam chodiť 5-krát do roka na vodopád Skok, keď môžete navštíviť Muránsku planinu, terasovité políčka v Hriňovej a mnoho iných nádherných miest. Tatry sú fascinujúce a možnosti turizmu sú tam najrozvinutejšie, ale to nie je celé Slovensko.

shoes-1110289_1920

Sú miesta, ktoré by mal vidieť každý Slovák? Poprípade, aké sú vaše najobľúbenejšie?

Miesta, ktoré by mal každý navštíviť sú tie najznámejšie. Patrí to k všeobecnému rozhľadu a netýka sa to len turistov. Poznať vlastnú krajinu a aspoň trochu histórie by malo byť samozrejmosťou. Moje najobľúbenejšie miesta sú všetky, kde sa cítim príjemne a nemusí to byť len v nádherných horských scenériách. Po dlhom dni povzbudí aj prechádzka popri Váhu a možnosť vypnúť kdekoľvek v prírode. A ak chcete tipy na zaujímavé miesta, musím vás odkázať na náš web alebo aplikáciu Vypadni.sk. Tam nájdete presne to, čo hľadáte.

Popri neustálom zlepšovaní ste pripravili upgrade aplikácie. Čo presne obsahuje?

Veľmi sa teším z tohto upgradu, je to obrovský krok dopredu a išli sme k nemu veľmi dlho. O to viac som šťastný a môžem už dnes potvrdiť, že sme tento bod dosiahli. Súčasťou aplikácie Vypadni.sk je aj záznam trasy, čím sa dostávame na úroveň šport-testerových aplikácií. Vyberiete si aktivitu beh, inline, turistika, horský bicykel…  Potom si spustíte nahrávanie trasy a dostávate k tomu kompletné informácie – rýchlosť, prevýšenie, vzdialenosť… Počas vášho výletu alebo športovej aktivity samozrejme fotíte a fotografie sa vám ukladajú do vášho profilu na Vypadni.sk. Máte kompletný turistický aj športový denník k dispozícii s fotografiami a všetkými informáciami o vašom výkone, ktoré potrebujete. Všetky informácie máte na svojom profile, kompletné výlety a fotografie môžete zdieľať s ostatnými užívateľmi. Môžete vyzývať priateľov na preteky a porovnávať si výsledky. Pripravujeme aj súťaže o zaujímavé ceny pre najaktívnejších používateľov.

Nerozmýšľate nad rozšírením pre zahraničie?

Prekladom Android aplikácie a rozšírením o šport-testerové funkcie oslovíme aj zahraničných používateľov, čím portál Vypadni.sk naberá medzinárodné rozmery. Preto pripravujeme ešte jednu verziu webu s anglickým, resp. medzinárodným názvom. Už dnes máme vytipované okolité krajiny kde začneme s mapovaním prírodných a historických pamiatok tak, ako sme to robili na Slovensku. Už hneď na začiatku však dokážeme ponúknuť kompletný servis, ktorý sme vyvíjali v slovenských podmienkach. Uvítali by sme samozrejme aj pomoc investora, keďže celý projekt sa stále rozrastá a v našom prípade už ťažko hovoriť o riziku, keďže sme zohraný tím ľudí, ktorí spolupracujú už viac ako tri roky a naše výsledky je možno vidieť. Nie sme v štádiu, že dajte mi peniaze a my vám možno niečo vytvoríme. My pôjdeme svojou cestou, či už sa investor nájde alebo nie. Tvrdohlavosť a vytrvalosť, ako som na začiatku spomínal, tie nám nechýbajú.

Každý jeden, kto prečíta článok musí pohľadať vychytávky vo svojom okolí a VYPADNÚŤ! Napíš do komentu, kam sa vyberieš.

Zdroj fotografií: vypadni.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech