Kto tvrdí, že technológia ničí vzťahy, je asi slepý

  • Sedíš v buse a KAŽDÝ. JEDEN. ČLOVEK. čumí do smartfónu. Si na koncerte a nikto si to neužíva, všetci len fotia. Technológie nás odcudzujú a mali by sme sa radšej rozprávať medzi sebou. Alebo aj nie.
  • Sedíš v buse a KAŽDÝ. JEDEN. ČLOVEK. čumí do smartfónu. Si na koncerte a nikto si to neužíva, všetci len fotia. Technológie nás odcudzujú a mali by sme sa radšej rozprávať medzi sebou. Alebo aj nie.

Ľudia radi kritizujú spoločnosť. Je tak ľahké idealizovať si minulosť, hoci sa potom prítomnosť nezdá vôbec taká pekná. Minulosť sa nám zdá vždy krajšia. Pozerám na prázdne detské ihrisko „za barákom“, kam som chodil ako malý bez toho, aby ma niekto zavolal. Vedel som, že vždy tam nájdem svojich kamarátov a budeme hrať futbal. Až kým nezačnú svietiť lampy. To bol znak, že treba ísť domov.

Technológie idú dopredu šialeným tempom a keďže radi idealizujeme, život bez nich si predstavujeme ako krajší. Všetci vtedy sedeli vo vlaku a zákonite sa medzi sebou rozprávali. Teda vraj. Povedala babka vo vlaku a prešla päť vozňov, než našla prázdne kupé.

Ak si náhodou niekedy za posledné roky použil internet (a mám podozrenie, že áno), pravdepodobne si narazil na obrázok, ktorý kritizoval dnešnú spoločnosť. Obrázky, ktoré nás znázorňujú ako otrokov. Krátke filmy, ktoré nás motivujú odložiť telefón a motať sa po vonku. Články, ktoré z nás robia úbožiakov.

o-JEAN-JULLIEN-facebook

foto: huffpost.com

Vždy, keď niečo podobné vidím, chcel by som reagovať. Možno aj preto tento článok.

Jednoducho si nemyslím, že za našu izoláciu môžu smartfóny. Vidím telefón ako nástroj na komunikáciu. Komunikáciu s ľuďmi na druhej strane krajiny, možno aj sveta. Niektorí môžu namietať, že môžme komunikovať s tými okolo nás, no ak mám možnosť komunikovať, prečo by som mal zákonite komunikovať s tým, koho mám po ruke? Chcem sa baviť s tými, s ktorými sa baviť naozaj chcem.

 

Ak sedím vo vlaku, mám slúchadlá a ťukám do Facebooku, neznamená to, že som sociálne retardovaný. Znamená to, že som mal možno za sebou ťažký deň. Alebo komunikujem pracovné záležitosti. Alebo sa jednoducho chcem baviť s niekým iným. Ak sa budem chcieť rozprávať, tak sa rozprávať budem. Ak nie, zoberiem si mobil, alebo aj knižku. Je človek, ktorý si číta knižku a nebaví sa s okolím tak súdený, ako ten s mobilom?

Pozri sa na túto babku. Podľa internetov je skvelá, pretože si koncert naozaj užíva, kým ostatní len fotia. Máš však z ich výrazov pocit, že by si prítomný moment užívali menej?

1*eUoMlh7kn9M24uRgVGhecg

foto: twitter

Vďaka sociálnym sieťam som stretol desiatky, možno stovky nových ľudí. Áno, používam aj datingové appky. No a čo? :-) Je to tá izolácia, o ktorej celý internet rozpráva?

Svet sa nezmenil, je stále rovnaký. Dnes čumíme do mobilov, naši otcovia čumeli do novín. Myslíš že sa bavili medzi sebou vo veľkom? Ani náhodou. Ľudia jednoducho majú obavy z interakcií s cudzími osobami. Už od nášho počiatku. 

Aby som to uzavrel. Bol by som vážne rád, keby sme sa na technológie prestali pozerať ako na nástroje, ktoré ničia náš sociálny život. Pretože nie. Obohacujú nám život a dovolia nám zostať v spojení s tými, na ktorých nám záleží. Prestaň sa cítiť ako niečo viac, keď v autobuse čítaš knižku. Prestaň sa tváriť, že za bežné ľudské vlastnosti vlastne môže telefón. A prestaň si idealizovať minulosť. To, ako sme dnes prepojení je výnimočné. Miesto kritiky, by sme sa z toho mali tešiť. A využívať to naplno.

phone-945451_1280

foto: pixabay.com

zdroj: medium.com, Héctor L. Carral, zdroj titulnej fotografie: vehrcommunication.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK