Umelá ruka Luka Skywalkera je realitou!

  • Vedcom sa podarilo vytvoriť umelú ruku podľa vzoru tej Luka Skywalkera zo Star Wars.
collage luke
  • Vedcom sa podarilo vytvoriť umelú ruku podľa vzoru tej Luka Skywalkera zo Star Wars.

Americká agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov DARPA hlási, že do konca roka 2016 bude umožnené využitie protéz ako umelých končatín aj pre širokú verejnosť.

Takzvaná LUKE arm je najpokročilejšia protéza na svete. Vo vývoji je už skoro 10 rokov a má ho na starosť tvorca Segway-u Dean Kamen. Protéza LUKE je pomenovaná po jednej z hlavných postáv Star Wars Lukovi Skywalkerovi a vyznačuje sa hlavne výborným kontrolným systémom. Pre správne zaobchádzanie s umelou končatinou využíva LUKE elektródy umiestnené v svaloch a z nich získava elektrické impulzy, ktoré premieňa na správny chod protézy.

RobotArmHeader

Ak používateľ chce napínať alebo ohýbať ruku, LUKE okamžite zachytáva impulzy zo svalov a mení svoju polohu a silu zovretia. Je to oveľa jednoduchšie a intuitívnejšie ako používanie ostatných protéz, ktoré fungujú na báze tlačidiel, spínačov alebo sú pripravené len pre nosenie. Pre ešte kvalitnejšie používanie protézy LUKE si môžeš zaobstarať aj ovládací systém, ktorý sa dáva do topánky užívateľa.

Na rozdiel od bežných protéz má LUKE viac stupňov flexibility a pohybu. Rameno, lakeť a zápästie sú každé samostatne posilňované, takže užívateľ sa s rukou dokáže dostať aj nad hlavu a aj za chrbát. Štyri nezávislé motory na stranách umožňujú užívateľovi, aby mohol bezpečne uchopiť predmety od plného pohára vody až po krehké vajce.

Senzory sily a tlaku sa nachádzajú v prstoch a umožňujú užívateľovi jednoduchšie zaobchádzanie s predmetmi.

robotic_arm_1024

Asi predpokladáš, že za takto vyspelú umelú a prakticky aj robotickú ruku si ľudia budú musieť poriadne zaplatiť. Tvorcovia umelej ruky LUKE pritom už oznámili, za akú cenu sa ich výtvor bude predávať. Podľa jednej lekárskej dodávateľskej spoločnosti s menom Qmed, by sa cena za umelú ruku mala pohybovať okolo 100 000 dolárov za kus.

V roku 2015 daroval Robert Downey Jr. umelú protézu v podobe Iron Manovej ruky malému dieťaťu. Konkrétne bol tento model vytvorený na 3D tlačiarni. Do budúcna je aj toto možnosť vytvárania protéz – finančne to vychádza síce lacnejšie, ale na druhú stranu, hrošie budú možnosti citlivého zaobchádzania a mnohých stupňov voľnosti.

Zostáva nám pritom už len dúfať, že tento fenomén neprerastie do úrovne, kedy budú ľudia dobrovoľne chcieť umelé končatiny viac ako svoje, len preto, že s nimi budú mať väčšiu silu alebo výdrž, a to nehovorím o rôznych špeciálnych upgradoch, ktoré by takéto ruky mohli mať (WiFi, displej alebo USB port).

LukeHand_web_1024

zdroj: sciencealert.com, zdroj fotografií: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: news.com/wutc.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech