Unikátny solárny dom, ktorý sa bude sťahovať s tebou

  • Architektúra a dizajn rýchlo napredujú a to, čo bolo kedysi len snom, sa dnes stáva skutočnosťou. Predstava bývania už viac nemusí byť spojená len s pevne ukotvenou budovou.
koda-by-kodasema-13-1020x610
  • Architektúra a dizajn rýchlo napredujú a to, čo bolo kedysi len snom, sa dnes stáva skutočnosťou. Predstava bývania už viac nemusí byť spojená len s pevne ukotvenou budovou.

Mnohí mladí ľudia dnes stoja pred otázkou, či sa im oplatí usadiť sa a investovať do kúpy domu. Od tohto vážneho kroku ich často odrádza túžba po slobode, láka ich freelancing a práca spojená s cestovaním. Jednoducho sa nechcú viazať na jedno miesto. Nie sú ako ich rodičia, ktorí často vidia hodnotu v istote a stabilite, naopak, chcú sa hýbať a mať otvorené možnosti. Našťastie sa takémuto životnému štýlu začínajú prispôsobovať aj architekti a dizajnéri, ktorí prichádzajú s riešeniami.

koda-by-kodasema-3-1020x610

Jedným z nich je aj ekologický solárny dom od estónskej spoločnosti Kodasema, ktorý má jednu zaujímavú vlastnosť. Je možné ho do štyroch hodín poskladať a presťahovať sa spolu s ním. Unikátny prototyp KODA bol navrhnutý pre ľudí s láskou k minimalizmu, prírode a neobmedzenému cestovaniu. Pevná konštrukcia domu umožňuje vlastníkovi postaviť ho na rôznych druhoch terénu, bez nutnosti budovania akýchkoľvek základov.

koda-by-kodasema-14-1020x610

Štvorité sklá a vákuovo-izolované steny zas zaručia konštantnú teplotu a zároveň maximálnu úsporu energií. O šetrení životného prostredia snáď ani nemusí byť reč. Všetky použité materiály sú netoxické, čo často nie je prípadom bežných novostavieb. Severský prístup kombinujúci jedinečný dizajn a ekológiu skrátka vie, ako na to.

koda-by-kodasema-6-1020x610

Dizajnérsky prepracovaná krabička poskytne svojmu obyvateľovi postačujúcich 25 metrov štvorcových a plné vybavenie k spokojnému bývaniu. Nechýba minimalistická kuchyňa, obývačka, kúpeľňa a miesto pre spánok. Pre tých, ktorým nestačí okolitá príroda a cítili by sa stiesnene, je možné pospájať viac ubytovacích jednotiek. A aby toho nebolo málo, dom má zabudovaný špeciálny IT systém, ktorý ho učí prispôsobovať sa rôznym prostrediam a automatizovať funkcie kúrenia, elektriny či vody.

koda-by-kodasema-8-1020x610

 

To všetko má byť pre nadšených ekológov a cestovateľov v ponuke za základnú cenu 85-tisíc eur. Bohužiaľ sa firma zatiaľ nechystá ísť do medzinárodného predaja. Tak čo myslíte? Stojí to za tú slobodu? Je veľmi pravdepodobné, že podobných architektonických projektov bude pribúdať, rovnako ako milovníkov slobody a prírody.

koda-by-kodasema-12-1020x610

koda-by-kodasema-2-1020x610

 

koda-by-kodasema-16-1020x610

zdroj článku, fotografií, titulnej fotografie: inhabitat.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK