Uprostred zúriacej vojny dievčatku voperovali nové srdce. Príbeh z Ukrajiny je ukážkou ľudskosti

  • Na Ukrajine vykonali úspešnú transplantáciu srdca
  • Šesťročné dievča dostalo srdce od štvorročného chlapca
Lekári počas operácie
Ilustračné foto, TASR/NÚSCH
  • Na Ukrajine vykonali úspešnú transplantáciu srdca
  • Šesťročné dievča dostalo srdce od štvorročného chlapca

Na Ukrajine vykonali úspešnú transplantáciu srdca. Orgán voperovali malému šesťročnému dievčaťu. Darcom srdca na transplantáciu bol iba štvorročný chlapec. V pondelok to oznámil Ústav srdcových chorôb ukrajinského ministerstva zdravotníctva.

Zákrok vykonali uprostred zúriacej vojny a neustáleho ohrozenia ruskými raketami, napísal v utorok portál americkej televízie CNN, na ktorý sa odvoláva TASR.

Počas trojhodinovej operácie, ktorá sa uskutočnila v nedeľu večer v Kyjeve, dali dievčatku srdce od štvorročného chlapčeka, u ktorého lekári predtým konštatovali mozgovú smrť – chlapca postihla aneuryzma (vydutie cievy).

Bezproblémová, ale náročná operácia

Bola to prvá transplantácia srdca urobená na Ukrajine u takého malého dieťaťa, uviedol ústav.

„Operácia bola jedinečná aj v tom, že obaja, darca aj príjemkyňa, boli veľmi malé deti a transplantácia si vyžadovala od lekárov viac úsilia,“ priblížil.

Transplantáciu vykonal tím lekárov pod vedením Borysa Todurova, vedúceho odborníka oddelenia chirurgickej a minimálne invazívnej liečby. „Operácia prebehla hladko, dievča dve hodiny po zákroku extubovali,“ uviedol Todurov v príspevku na Facebooku.

Ústav srdcových chorôb zverejnil aj zábery z operácie zachytávajúce matku chlapca, ktorého srdce bolo darované, ako stojí pri lôžku dievčaťa.

„Operácia išla dobre a nové srdce bije v hrudi dievčatka,“ napísala v emotívnom príspevku na Facebooku Oxana Dmytrijevová, predsedníčka podvýboru ukrajinského parlamentu pre moderné liečebné technológie a rozvoj transplantácií.

„Je mimoriadne dojímavé, že matka zosnulého chlapca prišla počúvať, ako srdce jej dieťaťa bije v inej hrudi – mám pri tej fotografii slzy v očiach,“ dodala politička.

Zvýšené riziko mozgovej porážky a srdcového zlyhania

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave zrealizovali prvýkrát na Slovensku novú liečebnú metódu fibrilácie predsiení. Zvyšuje bezpečnosť a účinnosť liečby tejto arytmie pomocou katétrovej ablácie s použitím pulzného elektrického poľa. Významne skracuje trvanie operácie, čím zlepší dostupnosť liečby.

Umelé srdce na stojane
zdroj: Unsplash/@jessedo81

Už dňa 12. júna ju realizovali u ôsmich pacientov. Pre TASR to uviedol prednosta Kliniky kardiológie a angiológie a primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH Robert Hatala.

Fibrilácia predsiení je najčastejšia arytmia dospelého veku, ktorou na Slovensku trpí približne 200 000 pacientov.

„Jej záludnosť spočíva v tom, že u časti pacientov môže byť dlho nepoznaná, pretože nemusí spôsobovať dramatické príznaky, iným však robia záchvaty arytmie zo života peklo. Najzávažnejšia je však skutočnosť, že arytmia zvyšuje 5-násobne riziko mozgovej porážky a srdcového zlyhávania,“ vysvetlil Hatala.

Účinná metóda

Riešením ochorenia je metóda tzv. katétrovej ablácie, keď lekári za pomoci špeciálnych katétrov zvedených do ľavej predsiene srdca izolujú potenciálne ohniská, ktoré arytmiu vyvolávajú.

„Doposiaľ to bolo postavené predovšetkým na technológii, keď sme okolo ohniska vytvorili akúsi kruhovú bariéru, ktorá pozostávala zo splývajúcich bodov a ktorá bránila šíreniu abnormálnych elektrických vzruchov na srdci. Na vytvorenie takejto bariéry sa používa v týchto prípadoch buď kontrolované zohriatie špičky katétra, alebo zmrazenie tkaniva špeciálnym balónom v srdci,“ doplnil.

Profesor Hatala ozrejmil, že posledný rok sa vo svete začala využívať nová metóda, ktorá fibriláciu rieši elegantnejšie, rýchlejšie, bezpečnejšie a účinnejšie.

„Je postavená na aplikácii ultrakrátkych (mikrosekundových) elektrických výbojov s napätím okolo 2 000 voltov. Takéto impulzy poškodia membrány buniek podieľajúcich sa na vzniku a šírení arytmie na požadovaných miestach srdca,“ ozrejmil.

Po opakovaných aplikáciách výbojov dochádza k nezvratnému odumretiu buniek. „Najcitlivejšie na takýto výboj sú práve bunky, ktoré chceme odstrániť. Ostatné sú veľmi rezistentné, čím je daná bezpečnosť operácie,“ podotkol s tým, že operácia prebieha v úzkom priestore predsiene srdca, pri ktorej sa nachádzajú aj iné dôležité štruktúry, ktoré lekár nesmie poškodiť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá