Úspešní CEO sa zhodli na 8 knihách, ktoré by mal poznať každý podnikateľ

  • Keď prídeš do kníhkupectva k regálu s knihami typu „Ako sa stať úspešným a bohatým", budeš asi poriadne zmätený, lebo tieto regály priam praskajú vo švíkoch. Typ „know-how“ kníh by sa momentálne dal používať skôr na prikurovanie ako na čítanie. Téma úspešného podnikania a rýchleho zbohatnutia sa stala natoľko modernou, že trh zahltili aj knihy, ktorými, ak chceš byť úspešný, skrátka nemôžeš strácať čas.
20160517220339-man-reading-book
  • Keď prídeš do kníhkupectva k regálu s knihami typu „Ako sa stať úspešným a bohatým", budeš asi poriadne zmätený, lebo tieto regály priam praskajú vo švíkoch. Typ „know-how“ kníh by sa momentálne dal používať skôr na prikurovanie ako na čítanie. Téma úspešného podnikania a rýchleho zbohatnutia sa stala natoľko modernou, že trh zahltili aj knihy, ktorými, ak chceš byť úspešný, skrátka nemôžeš strácať čas.

Aby sme ti ho ešte viac ušetrili – nech sa páči, pripravený zoznam 8 kníh týkajúcich sa úspešného podnikania a spôsobov, ako na to. Tieto sú dokonca na odporúčanie od ďalších úspešných startupových zakladateľov a investorov. Ak sa chceš stať efektívnejším mysliteľom, skvelým lídrom, inovátorom a zakladateľom niečoho špeciálneho, tu nižšie nájdeš inšpiráciu.

 

5 elementov efektívneho myslenia

Kniha prezentuje praktickou formou, ako sa stať lepším mysliteľom, čiže úspešnejším človekom. Je to relatívne krátke čítanie, ale budeš mať chuť otvoriť tú knihu zas a znova. Predostiera inšpiratívne príbehy z reálneho života, metódy a úkony, ako myslieť čo najefektívnejšie „asap“.

Naučí ťa, ako pokladať lepšie otázky, ako zlyhanie obrátiť vo svoj prospech, ako si uvedomiť, že všetci sme schopní prijať zmeny. Niet pochýb, že táto kniha zmení tvoj pohľad na seba, na svet a na výzvy a príležitosti, ktoré denne stretávaš.

73c1093fb296affc2d84ccefd2be34c5

 

foto: abz.cz

Autori Edward B. Burger a Michael Starbird tvrdia, že geniálni ľudia nie sú odlišní ničím iným, iba svojim spôsobom myslenia. Celkom jednoduché, nie? :)

 

Founders at Work

Toto je kolekcia rozhovorov so zakladateľmi úspešných technologických spoločností, ktorá ti naskytne pohľad pod povrch, ako začínali, ich spôsob rozmýšľania. Aký bol ich život predtým, ako sa stali slávnymi? Ako prišli s počiatočnou myšlienkou, ako o nej presvedčili investorov? Ako zvládali zlyhania na svojej ceste?

founders-at-work-stories-of-startups-at-early-days-1-728

foto: amazon.com

Spoluzakladateľka spoločnosti Y Combinator Jessica Livingston v knihe zverejnila svoje rozhovory s mnohými úspešnými podnikateľmi a technikmi, menovite len pár z nich – Steve Wozniak (Apple), Caterina Fake (Flickr), Mitch Kapor (Lotus), Max Levchin (PayPal). Ak chceš založiť vlastný startup, táto kniha pre teba bude to pravé, lebo všetok know how od rôznych zdrojov, nájdeš v jednej zbierke. A šepká sa už aj o pokračovaní. Veď success stories nikdy nie je dosť.

 

Innovator’s dilemma

Ako si spoločnosti zaistia trvalú udržateľnosť? Autor a renomovaný profesor na Harvard Business School Clayton Christensen v knihe vyhlasuje, že aj keď spoločnosť robí všetko správne (t.j. počúva svojich zákazníkov, investuje do R&D, sleduje vývoj trhu), stále môže stratiť svoju pozíciu na trhu. Je to spoločnou výzvou pre vyspelé spoločnosti – správne vybalansovať zdroje, ktoré sú investované do získavania nových zákazníkov a do technológií, ktoré poháňajú vpred trh budúcnosti.

Innovator's Dilemma 1

foto: coolerinsights.com

Christensen prevedie čitateľa cez do detailu rozpísané príklady, ako môžu spoločnosti v obchode, farmácii, automobilovom priemysle a iných konkrétnych odvetviach stratiť svoju vedúcu pozíciu a ukazuje, ako tomu mohli predísť. Po prečítaní Innovator’s dilemma, budeš mať lepší zmysel pre ťažké rozhodnutia v otázkach biznisu.

 

High Output Management

Kniha Andyho Grovea, hlavného člena predstavenstva a CEO spoločnosti Intel, hovorí o jeho spôsobe riadenia. Zameriava sa skôr na výsledky a výstupy ako na jednotlivé aktivity.

high-output-mgmt

foto: amazon.com

Grove tu pokrýva celý rad tém, vrátane tej, ako zdolať prekážky na svojej ceste, ako prijať a vytrénovať to najlepšie „mužstvo“ vo svojej firme, ako sledovať úspešnosť riadenia, ako čo najefektívnejšie využiť čas. Nenájdeš tu žiadny instantný návod na to, ako viezť firmu, ale surové fakty skvelého manažmentu od toho najlepšieho manažéra. Či už riadiš celú spoločnosť,alebo jedného človeka, táto kniha má neoceniteľnú hodnotu v zlepšení nakladania s časom a skvalitnenia tvojich osobných výstupov.

 

Zradná náhodnosť (O skrytej roli náhodnosti na trhu a v živote)

Toto je fascinujúce čítanie zaoberajúce sa problémom, ktorému dennodenne čelí väčšina z nás, aj keď veľa krát nevedomky – ako neistota a šťastná náhoda ovplyvňuje naše životy, a na makro úrovni trh?

l145046

foto: martinus.sk

Autor Nassim Nicholas Taleb berie svojich čitateľov na prieskum náhodnosti – prečo sú ľudia tak často náchylní mýliť si šťastie so zručnosťou? Na vysvetlenie používa aj matematické vzorce a čitateľa inšpiruje zmeniť pohľad na štatistiku, úspech, zlyhanie, príčinné súvislosti, zručnosti vs. šťastenu. Po prečítaní tejto knihy už na rolu pravdepodobnosti a šťasteny vo svojom živote nikdy nebudeš pozerať rovnakým spôsobom.

 

Difficult Conversations

Táto kniha by mala byť povinným čítaním pre každého, kto konverzuje s inými ľuďmi (inými slovami – pre každého). Viacero autorov, ktorí učia na Harvardskej právnickej fakulte, tu predstavuje návod, ako sa krok za krokom naučiť viesť aj komplikované debaty s chladnou hlavou. Je považovaná za najlepšiu knihu, čo bola kedy napísaná, na tému riešenia konfliktov a vyjednávania.

Ak potrebuješ poviesť rozhovor správnym smerom a vyriešiť nedorozumenia s kolegami, klientmi, priateľmi či rodinou, kniha Difficult Conversations je pre teba to pravé.

DifficultConversations-ad-450x300

foto: highpointjourney.com

Dozvieš sa, ako sa vyznať v základnej štruktúre náročných rozhovorov, ako zostať vyrovnaný, aj keď si obvinený, načúvať zmyslu toho, čo nebolo povedané nahlas, ako posunúť rozhovory čo najďalej od emotívne riešených problémov. Tieto veci by mal vedieť ovládať každý z nás.

 

Venture Deals

Venure Deals je „must-read“ pre všetkých podnikateľov, ktorí uvažujú o zvýšení rizikového kapitálu na financovanie podnikania. Autori Brad Feld a Jason Mendelsona ti predostrú dôkladný prehľad rizikového kapitálu(VC) s vyváženým pohľadom na konkrétne podmienky. Taktiež ako VC firmy skutočne fungujú, ako si vyjednať cestu bez dohôd a ako sa pripraviť na spoločné výzvy v priebehu jednotlivých etáp financovania.

3055624-poster-p-1-ex-twitter-ceo-dick-costolo-to-build-fitness-startup

foto: fastcomapny.com

Či už si v tomto svete nováčik alebo skúsený podnikateľ, Venture Deals prehĺbia tvoje vedomosti s obdivuhodnou transparentnosťou, ktorá je práve v tejto oblasti vzácna.

 

The Outsiders

Autor Outsiders William Thorndike sa sústreďuje na dlhodobý úspech podniku z jeho schopnosti sústrediť sa na výnosy pre akcionárov. Aj keď táto myšlienka nie je nič nové pod slnkom, Thorndike jej dáva nový nádych. Vo svojej knihe čitateľa sprevádza príbehy od 8 CEO spoločností ako Berkshire, Hathaway, General Cinema, TCI, The Washington Post Company, atď. Čo je najviac prekvapivé na týchto príbehoch a ich spoločných črtách je „súdržnosť a neúprosná racionalita“, ktorá im pomohla dostať spoločnosti na pozície, na ktorých sú dnes.

A čo robí koniec koncov z CEO víťaza? Schopnosť alokovať kapitál a ľudské zdroje zmysluplne, zameranie sa na hodnotu kapitálu nielen zisk a rast tržieb; Ak chceš vybudovať firmu, ktorá vytvára neuveriteľné priznanie, táto kniha by mala byť na tvojom zozname.

71CfM7hfCeL

foto: amazon.com

Niektoré z nášho výberu žiaľ nie sú preložené aj do slovenčiny, čo ale tiež nemusí byť na škodu. Angličtina je v podnikaní hlavne v posledných rokoch globalizácie dôležitá. Želám príjemné samovzdelávanie!

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: entrepreneur.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech