Užívatelia Windows Vista dostali tento týždeň ranu pod pás

  • Je tu definitívny koniec, veľa ľudí však smútiť nebude.
wind
pixabay.com
  • Je tu definitívny koniec, veľa ľudí však smútiť nebude.

Pred viac ako desiatimi rokmi prišiel na trh operačný system, ktorý mal Microsoft zbaviť tých otravne úspešných Windows XP. Nepodarilo sa a teraz o 10 rokov neskôr, končí veľký a nie úplne podarený OS na softvérovom cintoríne.

Tento týždeň skončila fáza rozšírenej podpory operačného systému Windows Vista. Viac vlastne netreba sledovať, väčšina súdnych ľudí využíva upgrade na vyššiu verziu, predovšetkým prepracovanejší Windows 7. Asi však medzi nami nebude príliš veľa ľudí, ktorí by v apríli 2017 ešte používali hardware z roku 2007 spolu s Windows Vista.

Presnejšie povedané podpora pre Windows Vista SP2 definitívne končí, pretože originálny Windows Vista je bez podpory už veľmi dávno. Service Pack 2 na Visty sa objavil ešte v roku 2009 a od tej doby to išlo dole vodou. Kto teda naďalej zostal verný Windowsu Vista je od tohto týždňa definitívne bez podpory Microsoftu, a teda bez aktualizácií, ale aj bezpečnostných opráv.

Teraz máme priestor zaspomínať si na nie až tak zlaté časy. Kto z vás sa na Longhorn tešil a po príchode Windows Vista bol spokojný, či naopak rozčarovaný? Pokojne sa vyjadri v komentároch, ak využívaš Windows Vista ešte aj dnes. Pre mnohých boli v minulosti Visty verziami Windows, ktoré užívateľov pár rokov po vydaní definitívne doviedli pod krídla Linuxu, pretože niečo také neboli schopné používať (zatiaľ, čo s Windows XP SP2 boli viac menej spokojní).

Windows Vista vlastne nikdy nebol verejnosťou príliš prijatý, pretože najmä v začiatkoch si ľudia nechceli príliš zvykať na nové rozhranie. Aj preto majú podľa niektorých štatistík teraz zhruba desatinový podiel na trhu oproti staršiemu Windows XP, ktoré nie sú podporované už tri roky.

Koniec tak bude bolieť len málo užívateľov. Ale kto sa obmedzí len na ľahkú kancelársku prácu s textovým editorom, tabuľkovým procesorom a podporovaným prehliadačom, nemusí sa systému hneď zbavovať.

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech