V Bratislave sa chystá veľké zero waste stretnutie, zúčastní sa aj Bea Johnson

  • Neviete, ako žiť bez odpadu?
  • Piateho mája vás to v Bratislave od základu naučia
archív Slovakia Going Zero Waste
  • Neviete, ako žiť bez odpadu?
  • Piateho mája vás to v Bratislave od základu naučia

 Piateho mája sa v Bratislave uskutoční prvá celodenná konferencia o živote bez odpadu „Slovakia Going Zero Waste“, ktorá má za cieľ nasmerovať Slovákov a Slovenky k obmedzeniu množstva odpadu, ktoré vyprodukujú. Pozvanie na konferenciu prijala hlavná tvár celosvetového zero waste hnutia Bea Johnson, autorka bestselleru „Domácnosť bez odpadu“, ktorá už desať rokov netvorí takmer žiaden odpad. Ako sympaticky hodnotí v pozvánke ku konferencii: „možno si myslíte, že na to, aby ste dokázali zredukovať odpad, sa budete musieť obmedzovať, žiť v lese ako hipisák, alebo to bude stáť priveľa času a peňazí. Na podujatí Slovakia Going Zero Waste vyvrátime všetky mylné predstavy, ktoré možno o bezodpadovom živote máte.“

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Archív Slovakia Going Zero

Okrem Bei Johnson vystúpi na konferencii dvanásť rečníkov v troch tematických blokoch: Bezodpadovosť v každodennom živote, Ako NEplytvať jedlom a Cirkulárna ekonomika / zero waste v biznise. Účastníci sa nebudú nudiť ani cez prestávky: pripravené bude kompletne bezodpadové občerstvenie, možnosti bezobalových nákupov, prestávkové aktivity, a tiež konzultačná zóna, kde budú môcť záujemci prebrať svoje otázky ohľadne bezodpadovosti s odborníkmi ako Petra Slezáková z blogu zerowasteslovakia.sk, Andrea Richardson z blogu minimalistka.sk, Annamarie Velič, ktorá stojí za projektami „Ekovír“ či „Kancel bez koša“ a ďalšími.

 

Načo zero waste?

Nezainteresovanému možno napadne: načo toto riešiť? Nuž: na Slovensku sa ročne vyprodukujú takmer dva milióny ton komunálneho odpadu, čo predstavuje 359 kilogramov (kilogram denne (!)) na každého jedného obyvateľa krajiny. Z tohto množstva sa vytriedi a zrecykluje len 12%: tým sa radíme na krásne predposledné miesto v rámci EÚ. Menej ako na Slovensku recyklujú už len na Malte. Množstvo cenných a zhodnotiteľných materiálov tak u nás končí na skládkach, zamoruje životné prostredie – a my si za to ešte platíme. Odvoz triedeného odpadu je totiž na Slovensku bezplatný, platí sa len za obsah zmesových nádob.

 

Začať žiť takmer úplne bez odpadu pritom nie je nič zložité, stačí začať postupne meniť svoje zaužívané zvyky smerom k tým udržateľnejším: zobrať si na nákup vlastnú tašku; ovocie, zeleninu a pečivo nebaliť do plastových sáčkov, ale vlastných látkových, pri kupovaní hotového jedla si doniesť vlastnú nádobu… A pre pokročilejších už existujú aj bezobalové obchody či predajne čapovanej drogérie, kde si jednoducho potraviny, prací prášok či aviváž naberiete do vlastnej nádoby.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Archív Slovakia Going Zero

Na konferencii o tom podrobnejšie porozpráva Petra Slezáková, ktorej sa – aj pri bývaní v paneláku – darí nevytvoriť za štvrť roka viac komunálneho odpadu než toľko, koľko sa jej zmestí do pohára od horčice. Lucia Grigová zase účastníkov naučí, ako zužitkovať svoje potraviny „do poslednej omrvinky“, a Jiří Sedlák z pražského centra „bezobalu“ sa zameria na tému, čo čaká záujemcov, ktorí si chcú otvoriť bezodpadový obchod. Organizátori nezabudli ani na to, že nie všetci prejdeme k životu bez odpadu zo dňa na deň: v programe je zahrnutá aj prednáška, čo vlastne máme spraviť s odpadom, ktorý sa nám eliminovať nepodarí.

 

Konferenciu Slovakia Going Zero Waste bude moderovať Slávka Halčáková – herečka, moderátorka a podporovateľka trvalo udržateľného prístupu k životu. „Otázku množstva vyprodukovaného odpadu považujem za alarmujúcu, a tak rada prispejem svojou troškou k šíreniu myšlienok bezodpadovosti ako moderátorka. Verím, že projekt Slovakia Going Zero Waste podnieti ľudí na Slovensku k hľadaniu cesty k bezodpadovosti. Ja budem rada túto myšlienku šíriť ďalej svojím príkladom aj po tejto akcii,“ hovorí o podujatí známa herečka.

 

Lístky na podujatie a ďalšie informácie sú dostupné na stránke zero-waste.sk – študenti a mamy na materskej si môžu uplatniť 10% zľavu.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech