V Čile sa objavila záhadná diera, ktorá desí obyvateľov. Už má 200 metrov a stále sa zväčšuje

  • Minulý týždeň došlo k prepadu pôdy v Čile
  • Stále aktívna jama spôsobuje strach obyvateľov mesta
  • Geológovia pracujú na odhalení dôvodov jej vzniku
Sinkhole in Chille mine
Instagram/AP ourunstablemind
  • Minulý týždeň došlo k prepadu pôdy v Čile
  • Stále aktívna jama spôsobuje strach obyvateľov mesta
  • Geológovia pracujú na odhalení dôvodov jej vzniku

Ľudia v Čile zažili poriadny šok po tom, ako sa z ničoho nič prepadla pôda a objavila sa 200 metrov hlboká a 25 metrov široká jama. Na pokoji im nepridáva ani fakt, že jama sa stále zväčšuje.

Zatiaľ nie je úplne jasné, čo tento prepad pôdy mohlo spôsobiť. Predpokladá sa, že by to mohlo mať spojenie s baňou na meď, ktorá sa v blízkosti ťaží. 

Desivý úkaz sa odohral v blízkosti malého mesta Tierra Amarilla v regióne Atacama. Obyvatelia sa obávajú, že to nastalo práve preto, že oblasť je nadmerne zaťažená ťažbou.

V súčasnosti sa však nepotvrdila ani nevyvrátila spojitosť s banskou činnosťou. Preto boli do oblasti vyslaní úradníci z geologickej národnej agentúry, aby tento znepokojujúci výjav prešetrili. 

Kde sa obrovská diera nachádza?

Čilské médiá uverejnili letecké zábery tohto zvláštneho javu, ktorý sa odohral na pozemku prevádzkovanom kanadskou baňou na meď. Baňa sa nachádza približne 655 kilometrov severne od hlavného mesta Santiago. Ako potvrdil pre Dailymail starosta Zuniga, diera sa stále zväčšuje a je aktívna. 

Kanadská spoločnosť uviedla, že diera bola objavená minulý týždeň v sobotu. Okrem prítomnosti vody sa v diere nenašiel žiadny iný materiál. 

Pokojný život obyvateľov mestečka bol narušený 

Celému prípadu sa v najbližšej dobe budú venovať odborníci a vykonávať analýzy, aby zistili, čo je skutočnou príčinou a či je dôvod obyvateľov na paniku oprávnený. Jediné, čo zatiaľ zistili, je, že na dne 200-metrovej diery sa nachádza veľké množstvo vody. 

Keďže sa hovorí, že terén pod mestom je plný dolov, vznikajú obavy obyvateľstva, že by zväčšujúca jama mohla ohroziť aj oblasti obývané ľuďmi.

Ako píše CNN, Kanadská spoločnosť Lunding Mining informovala, že kvôli incidentu zastavila podzemné práce a snaží sa prísť na to, čo tento prepad mohlo spôsobiť. 

Potom, ako prišlo k prepadu pôdy, bola oblasť okamžite izolovaná a boli informované príslušné orgány. Okolo diery v obci v blízkosti bane bol okamžite vybudovaný 100-metrový bezpečnostný okruh.

Čile patrí k najväčším producentom medi. Je zodpovedné až za štvrtinu celosvetových dodávok. Podľa Economicstimes sa novoobjavená obrovská diera v Čile radí medzi najhlbší na svete. 

Prečo zvyčajne takéto prepadliská vznikajú?

Dôvodom takýchto prepadlísk je vo väčšine prípadov pokles hladiny vody, ku ktorému dochádza počas sucha alebo v prípade, ak dochádza k nadmernému čerpaniu podzemnej vody.

Čile nie je jediná krajina, ktorá sa môže „pochváliť“ takýmto javom. Je však potrebné dodať, že sa zaraďuje medzi najhlbšie na svete. 

Medzi ďalšie krajiny s takýmto javom patrí aj Turkmenistan, kde sa nachádza populárna jama, známa ako brána do pekla. Názov je odvodený od faktu, že obrovský kráter horí už 50 rokov.

Turkménsko je krajina známa svojimi bohatými zásobami zemného plynu a ropy. Obrovský kráter chcela vláda pôvodne využiť na nájdenie ďalších ložísk nerastných surovín. Pri kopaní sa však prihodilo niečo, s čím nikto nepočítal – na povrch začal unikať zemný plyn. 

Pekelna brana horiaca 50 rokov
zdroj: wikimedia/AP Tormid Sandtorv

Ľudí chceli ochrániť tak, že zemný plyn zapálili, aby čo najrýchlejšie vyhorel a nespôsobil katastrofu. Nerátali však s tým, čo nastalo. Od momentu, ako kráter zapálili, prešlo 50 rokov a ešte stále horí. A tak sa z tohto záhadného javu stalo lákadlo pre cestovateľov. 

Podobný jav sa nachádza aj vo vnútri strašidelného mesta duchov Centralia v Pensylvánii, ktoré horí od roku 1962. Pôvodom vzniku bol požiar, ktorý vypukol v uhoľnej bani.

Obyvatelia si spočiatku mysleli, že sa rýchlo sám uhasí, avšak pravda bola iná. Napriek opakovaným pokusom uhasiť plamene sa oheň nepodaril uhasiť a horí dodnes. 

Ghost town in Pensylvania
zdroj: staticflickr/AP Scott Drzyzga

Ako píše Allthatsinteresting, toto mesto sa nazýva mestom duchov, pretože v 80. rokoch 20. storočia nariadila Pensylvánia všetkým, aby budovy mesta zrovnali so zemou.

Federálna vláda dokonca zrušila PSČ mesta. Zostalo tu len šesť domov, ktoré obývajú poslední obyvatelia mesta. 

Zdroje: Dailymail, Cnn, Economicstimes, Allthatsinteresting

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá