V Dunaji pláva viac umelín ako rýb. Týždenne zjeme za kreditnú kartu plastov

Znečistenie plastami
TASR/Jaroslav Novák, TASR/Michal Svítok, Unsplash/Naja Bertolt Jensen

Autor komentáru je poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska.

Už dlho upozorňujem, že v Dunaji pláva viac plastov ako rýb. Nová správa OECD o raste plastového odpadu ma preto neprekvapila, ale o to viac znepokojila.

Ak totiž budeme pokračovať takto ďalej, tak v roku 2060 sa množstvo vyprodukovaného plastového odpadu celosvetovo strojnásobí. Kvôli zamoreniu, najmä jednorazovými plastami si zo Zeme môžeme spraviť planétu na jedno použitie.

Za kreditnú kartu

Nezmyselná nadprodukcia plastov sa stáva tichou rakovinou planéty. Plastový odpad preniká do najmenej dostupných lokalít, prúdi v riekach, dusí oceány, pôdu, zvieratá, rastliny a v podobe mikroplastov tečie aj z kohútikov v domácnostiach. Už teraz ho doslova zjeme každý týždeň za kreditnú kartu. 

Napriek tomu stále nie sme schopní rastúcu hrozbu odvrátiť. Nechcem sa stavať do pozície plastového „Doktora Dooma“. Faktom však ostáva, že predpokladaný trojnásobný nárast plastového odpadu neposkytuje veľký priestor pre optimizmus. Práve naopak.

Prepojené krízy

Plastové zamorenie je v niečom podobné klimatickej kríze. A dokonca sú prepojené. Žiadna krajina problém nevyrieši sama. A preto žiadna krajina nemôže ostať bokom. Predstava, že Slovensko sa podieľa na produkcii plastov minimálne a riešenie by preto mali nájsť väčšie krajiny, je mylná. Aj my nesieme svoju zodpovednosť rovnako ako ďalšie krajiny.

Poukazovať na problém je jedna stránka mince. Druhá je tá podstatnejšia, hľadať riešenie. Netreba objavovať Ameriku. Napokon, aj experti a expertky z OECD vo svojej správe neuviedli žiadne revolučné myšlienky. Je nevyhnutné omnoho výraznejšie podporovať opätovné používanie aj plastových výrobkov a predovšetkým ešte viac rozšíriť zodpovednosť výrobcov. A hlavne znížiť množstvo plastových obalov.

Riešenia, nielen PR aktivity

Práve výrobcovia musia byť motivovaní prechádzať na ekologickejšie riešenia, a to nie len v rámci PR aktivít. Pre výrobcov musí byť zodpovednosť jednoducho ekonomicky tou najvýhodnejšou alternatívou.

V tomto máme veľkú moc aj my, spotrebitelia. Pokiaľ výrobcovia a predajcovia pocítia, že chceme ekologickejšie obaly, prispôsobia sa nám. Pokiaľ však budeme naďalej po jednom kupovať papriky zabalené v plastovom obale, tak ich tak budú aj naďalej baliť. 

Zodpovednosť politikov

No na otázku, či sa modrá planéta stane plastovou, musíme dať odpoveď všetci spoločne. Každý z nás si musí zvážiť, či napríklad tú plastovú tašku na pár použití potrebuje.

Najväčšiu zodpovednosť však máme my, politici. Pretože my nastavujeme systém a od nás závisí, či cenu za znečistenie budeme naďalej platiť my všetci, alebo ju konečne začnú niesť zodpovedné firmy.

Či nastavíme systém tak, aby motivoval používať čím menej plastov, najmä tých jednorazových, aby sme ich čo najviac sme ich opätovne používali a všetky recyklovali. A aj tu treba, aby sme my, politici cítili tlak od spotrebiteľov, teda voličov a voličiek. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá