V Izraelskom meste Herzlija bude prvá levitujúca lanovka SkyTran

  • Mesto Herzlija spolupracuje so spoločnosťou SkyTran už nejaký ten čas. Onedlho by mali spustiť výstavbu vysoko rýchlostnej kabínkovej lanovej dráhy, ktorá bude smerovať z vlakovej stanice až do prístavu.
image_1429695284.jpeg
  • Mesto Herzlija spolupracuje so spoločnosťou SkyTran už nejaký ten čas. Onedlho by mali spustiť výstavbu vysoko rýchlostnej kabínkovej lanovej dráhy, ktorá bude smerovať z vlakovej stanice až do prístavu.

 

Minulý štvrtok, mesto oznámilo, že začalo rokovania vo veci výstavby lanovky na báze magnetickej technológie, ktorá sa bude vznášať nad celým mestom. Tento systém bol prvotne vytvorený v NASA a mal by prispieť k zlepšeniu mestskej hromadnej dopravy v najbližších rokoch. Nejedná sa o žiadny žart, futuristickú prepravu potvrdilo samotné mesto Herzlija v oficiálnom vyhlásení.

 

Od stanice po prístav

V prvej fáze, ktorá bude viesť v industriálnej časti mesta, z vlakovej stanice do prístavu, bude schopná každá kabínka prepraviť dvoch ľudí. Celá lanovka dokáže previesť až 12,000 ľudí v priebehu jednej hodiny. V druhej fáze prejektu, budú pridané stanice ku všetkým podstatným administratívnym budovám, v ktorých sídlia všetky high-tech a startup firmy. Starosta, Moshe Fadlon, schválil finančnú podporu tohto futuristického projektu, aj keď odhadovaná suma je zatiaľ neznáma.

 

 

Ako to bude fungovať?

Systém je postavený na špeciálnych koľajniciach inštalovaných nad úrovňou zeme a je podporovaný pouličným osvetlením. Táto technológia je založená na metóde dopravy s názvom Maglev alebo na metóde technológie magnetickej levitácie. V kabínkach a na koľajniciach sú umiestnené elektromagnety, ktoré vytvárajú medzi sebou magnetickú silu, ktorá núti kabínku pohybovať sa dopredu alebo dozadu. Cestovanie vlakom alebo autom s využitím tejto technológie je plynulejšie a rýchlejšie: od 110 km/h v prvej etape a až do 380 km/h v neskorších fázach.

 

 

Hlavnou novinkou a zároveň najväčším lákadlom je to, že kabínky budú priam na želanie. To znamená, že nebudú existovať žiadne rozpisy príchodov a odchodov, žiadne zastávky. Stačí si objednať vozidlo cez appku v mobile a prísť na stanicu, kde bude pre vás pripravená kabínka. Okrem toho sa celá sieť lanovej dráhy môže byť zostavená rýchlo a efektívne, nevyžaduje dlhodobú pracovnú silu a takisto nebude spôsobovať chaos v hromadnej doprave.

 

Hovorca mesta Herzlija povedal: “Teraz hovoríme o vízií, o sne, no my však chceme, aby sa to stalo skutočnosťou. Je ešte veľa vecí, čo treba vyriešiť, aby sa tak stalo, teraz sme len vo fáze plánovania.”

 

Keďže mesto Tel Aviv tak isto rokuje so SkyTran, môžeme len dúfať, že sa tieto vízie sa stanú onedlho skutočnosťou.

 

 

zdroj: Geektime

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech