V Juhoafrickej republike zastavujú očkovanie. Účinnosť vakcíny od AstraZeneca je proti ich variantu vírusu mizerná

  • Oxfordská vakcína proti Covidu je účinná len na 10% účinná proti juhoafrickému variantu
  • Mali ňou zaočkovať zdravotnícky personál v polovici februára
astrazeneca vakcína
TASR/AP Photo/Frank Augstein
  • Oxfordská vakcína proti Covidu je účinná len na 10% účinná proti juhoafrickému variantu
  • Mali ňou zaočkovať zdravotnícky personál v polovici februára

Juhoafrická republika zastavila plán očkovania zdravotníckych pracovníkov v prednej línii proti koronavírusu vakcínou spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak potom, čo malá klinická štúdia naznačila, že nie je účinná pri prevencii mierneho a stredne silného ochorenia spôsobeného variantom vírusu, ktorý v krajine prevláda.

SITA informuje, že Južná Afrika dostala prvú dodávku jedného milióna dávok vakcíny firmy AstraZeneca. Predpokaldala, že zdravotníkov začne očkovať v polovici februára.

Predbežné výsledky nie sú uspokojivé. Naznačujú však, že vakcinačná kampaň s použitím očkovacej látky AstraZeneca by pravdepodobne nemala význam.

Vakcína, ktorou sa začína očkovať aj na Slovensku, je výrazne menej efektívna voči novej mutácii

Výsledky len na 10 percent

Výsledky klinickej skúšky signalizovali, že vakcína AstraZeneca poskytuje minimálnu ochranu pred mierne až stredne ťažkými infekciami ochorením COVID-19, a to najmä  u mladých dospelých vystavených juhoafrickému variantu vírusu.

Oxfordská univerzita a University of the Witwatersrand v Johannesburgu vo vyhlásení uviedli, že ochranu pred vážnejšími formami ochorenia nemohli v testoch posúdiť, pretože účastníci skúšok nimi boli málo ohrození.

The Guardian informuje, že profesor Shabir Madhi z University of Witwatersrand, ktorý bol súčasťou výskumu uviedol, že hoci bola štúdia len malá, zamerať sa mala najmä na to, či  vakcína bude mať proti Covidu aspoň  60 % účinnosť, a to pri akomkoľvek stupni závažnosti.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Výsledky vakcíny sú odhadované len odhadom 10 % a je to ďaleko od spomínaných 60 %. „Ak by sa vykonala aj rozsiahlejšia štúdia je len málo pravdepodobné, že sa dostaneme k 40 alebo 50 percentám,“ uviedol pre program BBC Radio 4’s Today.

Juhoafrický variant koronavírusu sa javí ako infekčnejší a spôsobuje nebezpečný opätovný rast počtu nákaz. V Južnej Afrike viac ako 90 percent ochorení COVID-19 vyvoláva tento vírus, uviedol juhoafrický minister zdravotníctva Zweli Mkhize.

Zdroje: SITA, TheGuardian, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá