V Košiciach majú unikátnu metódu liečby srdca. Uľaví pacientom, ktorí na zákrok čakajú aj roky

  • Fibrilácia predsiení je najčastejšou arytmiou
  • Ochorenie môže byť genetické
  • Nová technológia „zabíja“ srdcové bunky
  • Zákrok je šetrnejší a rýchlejší
fibrilacia_vykon_vusch
Zákrok liečby fibrilácie predsiení novou technológiou, VÚSCH
  • Fibrilácia predsiení je najčastejšou arytmiou
  • Ochorenie môže byť genetické
  • Nová technológia „zabíja“ srdcové bunky
  • Zákrok je šetrnejší a rýchlejší

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb zaviedol najnovšiu technológiu na liečbu fibrilácie predsiení. Podľa generálneho riaditeľa ústavu Štefana Lukačína táto metóda umožní urobiť väčší počet zákrokov za kratší čas.

Primárka Arytmologického oddelenia VÚSCH Adriana Sudzinová potvrdila, že najnovší spôsob liečby čoskoro preberie dominantnú pozíciu. 

Túto novú technológiu, teda prístroj, dostali všetky tri slovenské kardioústavy od ministerstva zdravotníctva v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Prístroj lieči fibriláciu predsiení. Na novinku upozornil portál Tlačové správy SME

Účinnejšia liečba

Fibrilácia predsiení vzniká v pľúcnych žilách, vnútri. Po vzniku sa šíri ďalej na predsieň a srdce začne pracovať chaoticky, nepravidelne, rýchlo. Tep pacienta vystúpi na 150 až 160 úderov, dostavuje sa aj nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním, pacientovi je na odpadnutie. Tento stav niekedy skončí sám, inokedy trvá niekoľko dní. Vtedy už ľudia vyhľadajú lekársku pomoc. 

Lekári takúto fibriláciu ukončia buď jednorazovým elektrickým výbojom, alebo liekmi. Keďže fibrilácia má v pľúcnych žilách svoj zdroj stále, vráti sa. Opakovane sa stáva, že pacienti majú záchvaty tejto fibrilácie. Keď to trvá mesiace či roky, prejde do trvalej formy. Pacient má tak fibriláciu trvale, nemá prirodzený sínusový rytmus. 

Na liečbu fibrilácie predsiení sa doteraz využívajú dve metódy. Prvá je založená na zmrazení tkaniva, nazývaná kryoablácia a zákrok trvá približne dve hodiny. Druhá metóda, rádiofrekvenčná ablácia, stojí na tepelnom princípe a dĺžka zákroku môže byť až tri hodiny. 

Slováci na liečbu čakajú aj dva roky 

Vo VÚSCH sa na zákrok čaká asi 12 mesiacov, v iných ústavoch sa čakacia doba pohybuje od 1 a pol až 2 a pol roka, informuje SME. Pacient by však nemal na takýto zákrok čakať dlhšie ako šesť mesiacov, pretože čím dlhšie sa čaká, tým pokročilejšie je štádium ochorenia. Lekári tak pacientovi nedokážu pomôcť do takej miery, akej mohli v úvodnom štádiu. 

Fibrilácia predsiení je najčastejšia arytmia u dospelých vôbec. Odborníci z VÚSCH sa vyjadrili, že v súčasnosti liečba tohto ochorenia tvorí 35 % ich celkovo vykonaných výkonov. Do budúcna to bude viac ako polovica. 

fibrilacia_vykon_vusch
zdroj: vusch.sk

Nový prístroj funguje na báze aplikácie pulzného poľa. Sú to elektrické výboje s vysokým napätím v krátkej sérii okolo dvoch sekúnd. Tieto výboje sa aplikujú vnútri srdca, do pľúcnych žíl – lekári tým žili izolujú. Zákrok za robí v celkovej anestézii a trvá približne jednu hodinu.

Menej komplikácií, menej čakania

Technológia pulzného poľa nepoškodzuje okolité štruktúry. Naopak, pri starších typoch liečby prišlo občas ku komplikáciám, napríklad poškodeniu pažeráka alebo bráničného nervu.

„Technológia pulzného poľa však tieto komplikácie nespôsobuje, nakoľko je selektívna pre srdcové bunky. Funguje tak, že spôsobuje elektroporáciu, teda mikroskopické póry v bunkových membránach srdcových buniek,“ vysvetľuje primárka oddelenia. Následkom tohto výboja srdcové bunky podliehajú odumretiu. Namiesto nich sa vytvorí elektricky nevodivé tkanivo. 

Nová technológia nie je účinnejšia, ale aj rýchlejšia vďaka dĺžke zákroku. Odborníci z VÚSCH sa tiež v rámci projektu zaviazali, že zvýšia počet výkonov o 20 percent. A čas trvania výkonov o 30 percent. 

Vznik fibrilácie predsiení

Ochorenie môže byť podnietené geneticky, u väčšiny ľudí je však rizikový faktor vek. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u ľudí po 60. alebo 70. roku života. Ďalšími faktormi pri ochorení sú obezita, cukrovka, hypertenzia či chlopňová chyba. Mnohí ani nevedia, že týmto ochorením trpia. Nepociťujú totiž žiadne ťažkosti. 

„Ani by sme takúto odhalenú arytmiu bez príznakov neliečili, no prišlo sa na to, že keď sa táto fibrilácia nelieči, pacienti majú päťnásobne väčšie riziko cievnej mozgovej príhody,“ cituje odborníčku stránka VÚSCH.

Ak človek dostane mozgovú príhodu v skorom veku, je poznačený do konca života. Liečbou takejto fibrilácie sa tomu dá predísť. 

Zdroje: Sme, VÚSCH

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá