V Londýne začali kontrolovať kvalitu ovzdušia pomocou holubov s malými ruksakmi

  • Konečne čoraz viac ľuďom začína záležať na zdraví našej planéty. A kto pomáha bojovať so znečisteným ovzduším? No predsa holuby s rozkošnými batôžkami.
holub
  • Konečne čoraz viac ľuďom začína záležať na zdraví našej planéty. A kto pomáha bojovať so znečisteným ovzduším? No predsa holuby s rozkošnými batôžkami.

Plume Labs a DigitasLBi sa spojili a vytvorili skutočne zaujímavý experiment. Trvá 3 dni a je doň zapojených 10 holubov, ktoré merajú kvalitu ovzdušia v časoch dopravnej špičky pomocou malých batôžkov.

holuby

foto: twitter.com

 

Pigeon Air Patrol je batoh ľahký ako pierko. Dokáže monitorovať ozón, prchavé zlúčeniny, oxid dusičitý a polohu samotných holubov. Túto úlohu však nevykonávajú obyčajné mestské holuby. Tím pracuje s poštovými holubmi kontrolovanými veterinárom, aby sa ubezpečili, že zvládnu túto misiu.

holuby2

foto: Twitter.com

 

V Plume Labs pracujú na predpovediach znečistenia už nejakú chvíľu. S aplikáciou Plume Air Report na iOS aj Android si vieš zistiť aktuálne znečistenie v oblasti kde sa práve nachádzaš na najbližších 24 hodín. Funguje to už v stovkách miest po celom svete. Je to ako aplikácia na predpoveď počasia, ale na znečistenie vzduchu.

 

Spoločnosť využíva dáta z existujúcich meteorologických staníc, plánujú však rozšírenie o vlastné dátové body pomocou nositeľných zariadení. Zatiaľ čo holuby vzbudzujú veľkú marketingovú senzáciu, laboratóriá pripravujú pripínateľné meracie zariadenia pre ľudí.

holuby3

fotoj: Twitter.com

 

V spolupráci s Imperial College London pripravujú  beta test  s názvom E-Plume. Tentokrát bude zapojených 100 Londýnčanov, ich úlohou bude merať každodenné vystavenie sa znečisteniu pre pochopenie hotspotov a vzorcov znečistenia. Myšlienkou tohto výskumu je vďaka týmto dátam vybudovať niečo ako ,,Waze pre znečistenie“ a tým spresniť dátové body pre existujúcu aplikáciu. Zapojiť sa môže každý, kto sa rád dozvie čo dýcha a ako bojovať so znečistením.

 

Ak teda žiješ v Londýne, sleduj Pigeon Air Patrol na Twitteri a môžeš ich požiadať o najnovšie výsledky meraní v oblasti kde sa práve nachádzaš. Alebo sa zúčastni samotného výskumu.

 

Plume Labs odštartovali crowdfundingovú kampaň na podporu výskumného projektu. Podporovatelia sa môžu zúčastniť tohto experimentu neskôr v tomto roku.

Zdroj: techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: Wall Street Journal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá